Ο Γουόκερ «εξαφάνισε» τον Βινίσιους και πήρε το αίμα του πίσω

Αποφεύγοντας το… rainbow flick και τα viral memes για τα οποία φοβήθηκε μετά το πρώτο ματς, ο Κάιλ Γουόκερ εξουδετέρωσε τον Βινίσιους στον επαναληπτικό ημιτελικό της Σίτι με την Ρεάλ, φροντίζοντας ώστε ο Βραζιλιάνος να έχει μηδενικό αντίκτυπο στο ματς!

Ο Άγγλος φουλ μπακ είχε απολαύσει την μάχη του με τον Βινίσιους στο «Μπερναμπέου», πήγε να τον αγκαλιάσει με την λήξη της ισόπαλης (1-1) αναμέτρησης, αλλά ήξερε ότι η πρόκριση της Σίτι στον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ περνούσε και από τα δικά του πόδια.

Έπρεπε να φροντίσει ώστε ο Βινίσιους να μην κάνει τίποτα καλό. Το επιχείρησε και στο πρώτο ματς, αλλά ο αστέρας της Ρεάλ πέτυχε το τρομερό γκολ στο πρώτο ημίχρονο, προτού ισοφαρίσει ο Ντε Μπρόινε.

Στον επαναληπτικό του Etihad, ο Γουόκερ τα έκανε όλα σωστά. Και με αποκορύφωμα ένα τρομερό σπριντ το οποίο νίκησε δίχως καν υπερβολικό κόπο για να βγει μπροστά από τον αντίπαλό του και να σταματήσει την επίθεση, ο Άγγλος μπακ υπερίσχυσε απόλυτα. Ο Βινίσιους είχε 0/2 ατομικές ενέργειες, 0/1 τελικές στο στόχο, παντελώς μηδενική δημιουργία ευκαιριών για γκολ για τους «μερένγκες».

Μονάχα μια εξαιρετική κάθετη έβγαλε από απόσταση για το σπριντ του Μπενζεμά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Έντερσον είχε διαβάσει τη φάση. Ο Γουόκερ, παίρνει πολλά credits για τον ρόλο που έπαιξε στην πρόκριση της Σίτι στον δεύτερο τελικό Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της.