Ντόρτμουντ - Παρί ΣΖ: Ο Φίλκρουγκ το έκρινε και έδωσε προβάδισμα στους Βεστφαλούς!

Σπουδαία νίκη για την Ντόρτμουντ με 1-0 επί της Πάρι Σεν Ζερμέν, στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση του Champions League.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Σκόρερ με εξαιρετική προσπάθεια ο Νίκλας Φίλκρουγκ στο 36΄μετά από ωραία μπαλιά του Σλότερμπεκ.

Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και δίκαια πήραν το προβάδισμα.

Αντέδρασαν οι Παριζιάνοι στο β΄μέρος όμως δύο δοκάρια και ο Kobel είπαν “όχι” στην ισοφάριση.

Ωραίο ματς στην επανάληψη με γρήγορο ρυθμό και ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες που θα τα πουν ξανά την ερχόμενη Τρίτη στο “Παρκ ντε Πρενς” στον επαναληπτικό.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα:

- Έναρξη του αγώνα

15' Φάση για την Ντόρτμουντ με τον Μπραντ στην περιοχή έδιωξαν οι αμυντική της Παρί.

18' Σουτ του Ντεμπελέ καταλήγει άουτ.

25' Απόκρουση του Ντοναρούμα σε σουτ του Σάμπιτζερ.

36' ΓΚΟΛ 1-0 με τον Φίλκρουγκ οι γηπεδούχοι! Μετά από βαθιά μπαλιά του Schlotterbeck ο Fullkrug κατέβασε υπέροχα και με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Donnaruma.

θικι

44' Δυνατό σουτ του Σάμπιτζερ εντός περιοχής, αποκρούει ο Ντοναρούμα!

45+2 Γύρισμα του Ντεμπελέ στην περιοχή διώχνει ο Ρίερσον

Ημίχρονο

Έναρξη β΄μέρους

51' Μεγάλες ευκαιρίες για την Παρί! Σουτ του Μπαμπέ στο δοκάρι! Στη συνέχεια της φάσης και νέο δοκάρι με τον Χακίμι!

60' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ! Ο Sancho μπήκε στην περιοχή έκανε γύρισμα στον Fullkrug όμως το σουτ από καλή θέση, κατέληξε άουτ.

72' Σπουδαία φάση για την Παρί! Ο Κόλο Μουανί σουτάρει εντός περιοχής με τον Κόμπελ να αποκρούει!

80' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους! Ο Ντεμπελέ εντός περιοχής στέλνει την μπάλα άουτ!

84' Διπλή φάση για την Ντορτμουντ με τον Μπαρντ εντός περιοχής να ανακόπτεται από τον Μαρκίνιος και τον Ρόις στη συνέχεια να στέλνει την μπάλα έξω με κεφαλιά.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Ντόρτμουντ: Kobel, Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen, Can, Sabitzer, Adeyemi, Brandt, Sancho, Fullkrug.

Στον πάγκο: Bynoe-Gittens, Haller, Lotka, Malen, Meyer (T), Moukoko, Nmecha, Ozcan, Reus, Sule, Watjen, Wolf.

Πάρι ΣΖ: Donnaruma, Hakimi, Marquinhos, Hernandez, Mendez, Zaire-Emery, Vitinha, Ruiz, Dembele, Mpappe, Barcola.

Στον πάγκο: Asensio, Beraldo, Kolo Muani, Lee Kang-In, Mukiele, Navas (T), Pereira, Ramos, Skriniar, Soler, Tenas (T), Ugarte.