Η Βιλερμπάν νίκη την Εφές... και τη βύθισε ακόμα πιο χαμηλά

Η Βιλερμπάν επικράτησε στη Γαλλία της Εφές με 84-80 και την απομάκρυνε ακόμα περισσότερο από τη δεκάδα της κατάταξης.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Αν και στην τελευταία περίοδο η Εφές επιχείρησε μα εντυπωσιακή αντεπίθεση, δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει και πλέον είναι ακόμα πιο μακριά από τη δεκάδα που θα της επέτρεπε να βρεθεί στα play-in της διοργάνωσης. Η Βιλερμπάν που ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτηρσης πήρε την εντός έδρας νίκη με 84-80 και έφτασε τις 7 στη φετινή σεζόν.

Κορυφαίοι παίκτες για τους νικητές οι Τόμας και Καμπαρό που είχαν από 20 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ... κατέβασαν τρία και έξι ριμπαόυντ. Από πλευράς Εφές 16 πόντους είχε ο Κλάιμπερν, 15 ο Τόμπσον, 14 ο Λάρκιν και άλλους τόσους ο Ταρίκ Τζόουνς που είχε και 5 ριμπάουντ, όσα και ο Κλάιμπερν.

Η Βιλερμπάν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξε διάθεση να επιβάλει τον ρυθμό της και να βάλει δύσκολη στην ομάδα της Εφές. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά με πρωταγωνιστές τους Γιουσούφα Φαλ και ΝτεΣόν Τόμας οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 12-5, με την Εφές να προσπαθεί να βρει λύσεις και να μειώνει σε 14-11, τρία λεπτά πριν από τη λήξη της περιόδου. Ο Φαλ «χτύπησε» και πάλι για το 16-11, με τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 19-16.

Οι Γάλλοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο

Πολύ εντυπωσιακή η επανέναρξη του αγώνα από πλευράς Γάλλων, οι οποίο πήραν προβάδισμα με 26-19 με επιθετικές λύσεις από τον Καμπάρό, με τη διαφορά να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο, 32-24, λίγο πριν από το 15ο λεπτό. Εκεί ο Φαλ έκανε το 34-24, με τους Τόμας και Γιακόβ στη συνέχεια να αναλαμβάνουν δράση και να «οδηγούν» την ομάδα τους στα αποδυτήρια με σκορ 46-39.

Στο +13 η Βιλερμπάν

Στην τρίτη περίοδο η Εφές προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του και μείωσε σε 48-43, παίζοντας πιο σκληρή άμυνα και προσπαθώντας να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Ο Κλάιμπερν μείωσε ακόμα περισσότερο, 48-45, αλλά οι γηπεδούχοι δεν ανησύχησαν. Η Βιλερμπάν «έτρεξε» σερί 9-0 και έπειτα από τρίποντο του Λάιτι, προηγήθηκε με 57-48, με τον ΝτεΣόν Τόμας να συνεχίζει να δίνει πολλές λύσεις για την ομάδα του και στο 30’ το σκορ να είναι στο 65-52.

Το γύρισε η Εφές το... καθάρισε ο Λι

Και στην τελευταία περίοδο η Βιλερμπάν συνέχιζε να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα με τον Καμπαρό να κάνει θέλει στο ματς και με την πολύτιμη βοήθεια του εξαιρετικού Τόμας η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους, 72-54. Στη συνέχεια, όπως ήταν λογικό η Εφές προσπάθησε να… μαζέψει κάπως την κατάσταση με τη διαφορά να πέφτει στους 7 πόντους, 74-67, έπειτα από σερί 2-13 και ενώ απέμεναν πέντε λεπτά για το τέλος του αγώνα. Ο Τόμας με ένα ακόμα τρίποντο έφτασε τους 20 πόντους και έκανε το 77-67, αλλά η Εφές με διαδοχικά τρίποντα των Κλάιμπερν και Μπομπουά έκανε το 79-73, δύο λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Και σαν να μην έφτανε αυτό για την Βιλερμπάν, ο Λάρκιν, με 90 δεύτερα στο ρολόι, έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους, 79-75 και όλα ήταν ανοιχτά.  Στη συνέχεια ο Λάρκιν μείωσε σε 81-77, φτάνοντας τους 14 πόντους, ενώ ο Μπομπουά 28 δεύτερα πριν το τέλος έκανε το 81-80, με τον Πάρις Λι να απαντάει με το ίδιο νόμισμα και να «σφραγίζει» την νίκη της ομάδας του.

Τα Δεκάλεπτα: 19-16, 46-39, 65-52, 84-80