Δεν άντεξε η Νάπολι, ξεφεύγουν Λέγκια και Λιόν

Η Νάπολι των 10 παικτών ηττήθηκε εντός έδρας από τη Σπαρτάκ για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Λέγκια και Λιόν έκαναν το 2/2 στους ομίλους τους.

Η Νάπολι δεν κατάφερε να αντέξει με 10 παίκτες απέναντι στη Σπαρτάκ Μόσχας και ηττήθηκε 2-3 για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Europa League.

Οι "παρτενοπέι" προηγήθηκαν μόλις στα 11 δευτερόλεπτα με τον Ελίφ Έλμας, όμως λίγα λεπτά αργότερα ένα αχρείαστο τάκλιν του Μάριο Ρουί άφησε τους Ιταλούς με παίκτη λιγότερο. Οι Ρώσοι επιχείρησαν άμεσα να ισοφαρίσουν και παραλίγο να κερδίσουν πέναλτι στις καθυστερήσεις (ο VAR είχε διαφορετική άποψη), σε μία φάση όπου σημειώθηκε και ένταση μεταξύ παικτών των δύο ομάδων, με τη συμμετοχή του Κώστα Μανωλά. Εν τέλει, η ισοφάριση ήρθε στο 55' με τον δραστήριο Κουίνσι Πρόμες, η ανατροπή ήρθε στο 80' με τον Μιχάιλ Ιγκνάτοφ και το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε ξανά από τον Πρόμες και από τον Βίκτορ Όσιμεν στις καθυστερήσεις, δίνοντας τη δυνατότητα στη Λέγκια να ξεφύγει στον όμιλο.

Οι Πολωνοί υποδέχθηκαν τη Λέστερ στη Βαρσοβία και έφτασαν στη νίκη με 1-0, σε ένα παιχνίδι που οι Άγγλοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες. Η διαφορά τελικά έγινε από το γκολ του Μαχίρ Εμρέλι στο 1ο ημίχρονο, με τους Πολωνούς να κάνουν το 2/2 και να προπορεύονται στη βαθμολογία.

Στην κορυφή του 1ου ομίλου με 2/2 βρίσκεται και η Λιόν, η οποία είχε εύκολο έργο απέναντι στην Μπρόντμπι. Το τελικό 3-0 ήρθε με πρωταγωνιστή τον Καρλ Τοκό Εκαμπί, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ μέσα σε επτά λεπτά στο 2ο ημίχρονο (ο Χουσέμ Αουάρ ακολούθησε) και έδωσε τη νίκη στους "γκον".

Στο μεγάλο παιχνίδι του 2ου ομίλου, η Ρεάλ Σοσιεδάδ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μονακό στο Σαν Σεμπαστιάν και έμεινε δύο βαθμούς πίσω από τους Γάλλους στη βαθμολογία. Μάλιστα, οι Μονεγάσκοι θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, αν κατάφερναν να κρατήσουν το προβάδισμα που τους έδωσε η κεφαλιά του Αξέλ Ντισασί νωρίς στο 1ο ημίχρονο. Ο Μικέλ Μερίνο ισοφάρισε για τους Βάσκους στο 53' και το ισόπαλο σκορ έμεινε μέχρι τέλους, επιτρέποντας στην Αϊντχόφεν να πατήσει κορυφή με τη νίκη 4-1 επί της Στουρμ Γκρατς στην Αυστρία.