Aσταμάτητη με... Φαλκάο!

Με τον Ραδαμέλ Φαλκάο να σκοράρει σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, η Ράγιο Βαγεκάνο επικράτησε με 3-1 της Κάντιθ και μπήκε στην ευρωπαϊκή ζώνη, την ώρα που η Ρεάλ Σοσιεδάδ πλησίασε στον πόντο την κορυφή!

Οι περισσότεροι τον θεωρούσαν τελειωμένο, το πέρασμα του στην Πόλη ήταν απογοητευτικό. Με το που έμεινε ελεύθερος από την Γαλατά, κανείς δεν χτύπησε την πόρτα του Ραδαμέλ Φαλκάο, εκτός από την Ράγιο Βαγεκάνο που τόλμησε και δικαιώθηκε.

Ο Κολομβιανός μετρά ήδη τρία γκολ στα τρία πρώτα του παιχνίδια και οι Μαδριλένοι ονειρεύονται. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σβήσει με τον Χαρογιάν (23’) το γρήγορο γκολ του Άλβαρο Γκαρθία (9’), όμως το γκολ του τίγρη στο τέλος του ημιχρόνου έστειλε την Ράγιο μπροστά στο σκορ (44’, 2-1). Ο Παλαθόν έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στο 87ο λεπτό και με το 3-1, η Ράγιο Βαγεκάνο τρύπωσε στην πρώτη πεντάδα.

Η ομάδα που εξακολουθεί να κινείται κάτω από τα ραντάρ και να μαζεύει πόντους είναι η Ρεάλ Σοσιεδάδ που έχει κάνει τέχνη τις νίκες με 1-0. Και οι τρεις νίκες στο Ανοέτα είναι με το ίδιο σκορ, με τον γνωστό σωτήρα Μίκελ Ογιαρθάμπαλ να κρίνει το ματς με την Έλτσε (81’) και την ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν να σκαρφαλώνει στην δεύτερη θέση ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.