ΠΕΝΤΕ η Μπάρτσα, ΤΕΣΣΕΡΑ ο Μέσι! (Στιγμιοτυπα)

Με τον Λιονέλ Μέσι να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της Έιμπαρ, η Μπαρτσελόνα πήρε μία εμφατική νίκη με 5-0 που την έστειλε στην κορυφή, με ματς παραπάνω από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Μία από τις πιο άνετες επικρατήσεις της μέσα στη σεζόν πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου η Μπαρτσελόνα, με την ομάδα του Κίκε Σετιέν να νικάει με 5-0 την Έιμπαρ στο "Καμπ Νόου" για την 25η αγωνιστική της La Liga και να είναι πλέον στο +2 από την Ρεάλ με ματς παραπάνω.

Ουσιαστικά, το ματς εξελίχτηκε σε ένα προσωπικό ρεσιτάλ του Λιονέλ Μέσι που πέτυχε χατ-τρικ από το πρώτο ημίχρονο και σταμάτησε στα τέσσερα γκολ, ενώ ντεμπούτο με τη μπλαουγκράνα φανέλα έκανε και ο νεοαποκτηθέντας φορ από την Λεγκανές, Μπρέθγουεϊτ που πρόλαβε να δώσει και ασίστ.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και η έκτη νίκη σε ισάριθμα ματς κόντρα στην Έιμπαρ για τους μπλαουγκράνα, που στρέφουν πλέον την προσοχή τους σε δύο καυτά εκτός έδρας ματς: απέναντι στην Νάπολι για τους "16" του Champions League και με την Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα Clasico που αναμένεται να παίξει μεγάλο ρόλο στη μάχη του τίτλου.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Το πρώτο ημίχρονο στο "Καμπ Νόου" μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι που σημείωσε χατ-τρικ μέσα σε διάστημα 26 λεπτών και ουσιαστικά εξασφάλισε το τρίποντο στην Μπαρτσελόνα.

Το πρώτο χτύπημα από τον ηγέτη της "Μπάρσα" έγινε στο 14', όταν πήρε τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και αφού άδειασε με εκπληκτική ντρίμπλα τον Αρμπίγια, βγήκε απέναντι στον Ντιμίτροβιτς και τον νίκησε με όμορφο αριστερό πλασέ για το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο κίπερ των Βάσκων κατάφερε να αποτρέψει δεύτερη παραβίαση της εστίας του όταν απέκρουσε τις προσπάθειες των Γκριεζμάν και Βιδάλ, όμως τον Μέσι δεν είχε τρόπο να τον σταματήσει. Αυτό φάνηκε στο 37', με τον Pulga να συνεργάζεται άψογα με τον Βιδάλ και να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, για να αποφύγει τον Αρμπίγια και με πλασέ από πλάγια θέση να γράψει το 2-0.

Ο εφιάλτης για την ομάδα από τη χώρα των Βάσκων στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε σταματημό όμως, με τον Μέσι να τιμωρεί την άμυνά της για τρίτη φορά στο 40'. Μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ έστρωσε τη μπάλα στον Γκριεζμάν, ο Γάλλος κόπηκε από αμυντικό και η μπάλα έφτασε ξανά στον Pulga, που με ψύχραιμο πλασέ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (3-0).