Ακάθεκτοι οι Βαυαροί, τέλος στο σερί του Λεβαντόφσκι

Ακάθεκτη η Μπάγερν, επικράτησε 3-1 της Γκρόιτερ Φιρτ εκτός έδρας και βρέθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της Bundesliga. Σίγησε ο Λέβα, ρεκόρ για Νάγκελσμαν.
Μετά το εκκωφαντικό 7-0 επί της Μπόχουμ, η Μπάγερν δε δυσκολεύτηκε απέναντι στη Γκρόιτερ Φιρτ, επικράτησε 3-1 εκτός έδρας και βρέθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της Βundesliga. Αήττητοι οι Βαυαροί, παρά το γεγονός πως για ένα ημίχρονο αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο. Η Μπάγερν έφτασε τα 23 γκολ έπειτα από έξι στροφές, ρεκόρ για νέο προπονητή του συλλόγου.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με τον Μίλερ στο 10ο λεπτό, με τον διεθνή επιθετικό να γίνεται τρίτος all time σκόρερ στην ιστορία της Μπάγερν με 218 τέρματα. Στο 31' οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με απίθανο πλασέ του Κίμιχ έξω από την περιοχή. Μπορεί ο Παβάρ στο 48' να αποβλήθηκε, ωστόσο το αυτογκόλ του Γκρίσμπεκ στο 68' «σφράγισε» το τρίποντο.

Ο Λεβαντόφσκι κυνήγησε το γκολ, αλλά έπειτα από 15 συνεχόμενα παιχνίδια με τέρματα στο πρωτάθλημα, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το ιστορικό ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ. Το μόνο που κατάφερε η Γκρόιτερ ήταν να μειώσει στο 87΄με τον Ιτεν.