Πρωταθλήτρια Γερμανίας για πρώτη φορά στην ιστορία της

Η Λεβερκούζεν ολοκλήρωσε το θαύμα κατακτώντας το πρωτάθλημα Γερμανίας για πρώτη φορά στην ιστορία της και μάλιστα χωρίς να ηττηθεί, μέχρι τη νίκη με 5-0 επί της Βέρντερ.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Το Neverkusen και το Vizekusen ανήκουν στο παρελθόν και δεν αφορούν πλέον τη Λεβερκούζεν, που κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της και άφησε πίσω την κατάρα της δεύτερης θέσης. Το 5-0 επί της Βέρντερ στη φιέστα της "Μπαϊαρένα" για την 29η αγωνιστική της Bundesliga ήταν αρκετό για να της δώσει το τρόπαιο και μαθηματικά πέντε αγώνες πριν από το φινάλε.

Ο Βίκτορ Μπόνιφεϊς με εκτέλεση πέναλτι στπο 25' σκόραρε για έκτη φορά στα τελευταία δέκα παιχνίδια και πρώτη στο πρωτάθλημα για το 2024, έχοντας τραβήξει κουπί στο πρώτο μισό της σεζόν.

Ο Αμίν Αντλί είχε προσπάθεια στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ και οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες σε ένα γεμάτο 1ο μέρος. Στο 2ο ημίχρονο, ο Νιγηριανός επιθετικός έγινε δημιουργός και σέρβιρε στον Γκράνιτ Τζάκα το γκολ που κλείδωσε τη νίκη και μαζί τον τίτλο, απέναντι σε μία απογοητευμένη Βέρντερ.

Το τελευταίο ημίωροο πήρε διαστάσεις γιορτής, με τον Φλόριαν Βιρτς να πετυχαίνει χατ τρικ και το πάρτι να μεταφέρεται στην κερκίδα (και για λίγα λεπτά στο χορτάρι, έπειτα από μίνι εισβολή οπαδών).