Νο Haaland, no party για Ντόρτμουντ!

Δίχως τον Έρλινγκ Χάαλαντ στην σύνθεση της, η Μπορούσια Ντόρτμουντ δεν είχε ούτε μία τελική στην αντίπαλη εστία και ηττήθηκε πολύ φυσιολογικά με 1-0 από την Γκλάντμπαχ.

Η είδηση της απουσίας του από την αναμέτρηση λόγω μυϊκού προβλήματος λίγο πριν από την σέντρα, άλλαξε άπαξ διά παντός τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Δίχως τον Έρλινγκ Χάαλαντ, η Ντόρτμουντ ήταν μία άλλη ομάδα, τελείωσε την αναμέτρηση στο «Μπορούσια Παρκ» δίχως να έχει τελική on target!

Μάλιστα, η αποβολή του Νταούντ με δεύτερη κάρτα για διαμαρτυρία από το 40ό λεπτό, έδειξε ότι αυτό δεν ήταν το βράδυ των Βεστφαλών.

Η Γκλάντμπαχ διάβασε σωστά τις συνθήκες της αναμέτρησης και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη (1-0) στην επιστροφή του Μάρκο Ρόζε ως αντίπαλος στο μέρος, που λατρεύτηκε για την δουλειά που έκανε στην Μπορούσια.

Το γκολ του Ζακάρια (37’) ήταν αρκετό στα πουλάρια, που είχαν δύο καλές στιγμές με τους Νετς (56’) και Εμπολό (76’) στην επανάληψη, απέναντι σε μία ακίνδυνη Ντόρτμουντ που έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνη στην δεύτερη θέση.