Με ανατροπή και πολύ άγχος η πρώτη νίκη της Γιουβέντους

Η Γιουβέντους δυσκολεύτηκε πολύ αλλά επικράτησε 3-2 της Σπέτσια εκτός έδρας, χαμογελώντας για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. «Τσίμπησε» βαθμό η Σαλερνιτάνα, 2-2 με Βερόνα.

Η Σπέτσια του –βασικού- Δημήτρη Νικολάου έβαλε δύσκολα στη Γιουβέντους, όμως η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι κατάφερε να επικρατήσει 3-2 στο «Αλμπέρτο Πίκο», παίρνοντας την πρώτη της φετινή νίκη στη Serie A.
Ο Κεν άνοιξε το σκορ για τη «βέκια σινιόρα» στο 28’ λεπτό, ωστόσο οι Γκιάσι (33’) και Αντίστ (49’) έφεραν τα πάνω, κάτω και τη Γιούβε σε δυσχερή θέση.

Τελικά, η πρώτη αντίδραση ήρθε στο 66ο λεπτό, όταν ο Κιέζα ισοφάρισε με κοντινή προσπάθεια μετά από φάση που έδειχνε τελειωμένη αλλά κυνήγησε μέχρι τέλους.

Η ολική ανατροπή του σκηνικού ήρθε στο 72’, με τον Ντε Λιχτ να νικά τον Ζουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ και να δίνει βαθιά ανάσα στους «μπιανκονέρι».

Την ίδια ώρα, η Σαλερνιτάνα κατάφερνε με περιπετειώδη τρόπο να πάρει τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, κρατώντας τη Βερόνα στο 2-2, εντός έδρας.

Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 χάρη σε γκολ του Κάλινιτς (7’, 29’), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τα τέρματα των Γκοντό (45+2’) και Κουλιμπαλί (76’) πήραν την ισοπαλία.