Show με 5αρα η Νάπολι!

Με τον Κβαρατσκέλια να σκοράρει και να δίνει ασίστ στο ντεμπούτο του, η Νάπολι πέρασε με εντυπωσιακή ανατροπή από την έδρα της Ελλάς Βερόνα (2-5).

Οι Partenopei έχασαν σημαντικούς παίκτες το καλοκαίρι και πολλοί δεν τους έχουν για ψηλά φέτος, όμως στο Bentegodi κόντρα στην Βερόνα ήταν εντυπωσιακοί καθώς πήραν την πρώτη νίκη στη σεζόν με 2-5.

Η Νάπολι έχασε στο ξεκίνημα ευκαιρίες με Οσιμέν και Λοσάνο, όμως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 29’ με πλασέ στην κίνηση του Λαζάνια μετά την κεφαλιά του Γκίντερ. Στο 34’ η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι είχε δοκάρι με την κεφαλιά του Ανγκισά και στη συνέχεια, ό,τι πήγε μέσα, έγραψε.

Στο 37’ ο Λοσάνο έκανε τη σέντρα και ο Κβαρατσκέλια με κεφαλιά το 1-1 και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Ντι Λορέντζο πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Οσιμέν έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με 1-2.

Κάτι παρόμοιο συνέβη και στην επανάληψη. Η Βερόνα σκόραρε πρώτη στο 48’ με την κεφαλιά του Ανρί για το 2-2, όμως στη συνέχεια οι Partenopei έκαναν party. Στο 55’ ο Ζιελίνσκι έφυγε στην κόντρα από πάσα του Κβαρατσκέλια και έγραψε το 2-3, για να δούμε στο 58’ την είσοδο του Πάνου Ρέτσου στον αγώνα για την Ελλάς.

Στο 2-4 με σλάλομ ανάμεσα στις γραμμές ο Λομπότκα με όμορφο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-4 και στο 79’ με σουτ από το ύψος της περιοχής ο Πολιτάνο διαμόρφωσε το τελικό 2-5.