Ανατροπή ΤΙΤΛΟΥ! (στιγμιότυπα)

Η Ιντερ έχανε 0-2 στο ημίχρονο από την Μίλαν, όμως μεταμορφώθηκε στην επανάληψη, έκανε ιστορική ανατροπή (4-2) και έπιασε στην κορυφή της Serie A την Γιουβέντους.

Εξέλιξη βγαλμένη από τα πιο τρελά όνειρα κάθε Nerazzurro είχαμε στο derby della Madonnina. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως έκανε extreme makeover στο δεύτερο μέρος και με ιστορική ανατροπή σε βάρος της Μίλαν, που πήρε γκολ και ασίστ από τον Ιμπραΐμοβιτς, πλέον συγκατοικεί στην πρώτη θέση του Campionato με την Γιουβέντους και είναι στο +1 από την Λάτσιο.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς η Μίλαν, η οποία πήρε τη μάχη του κέντρου κόντρα σε μια Ιντερ που έμοιαζε παθητική. Στο 9' το δυνατό σουτ του Τσαλχάνογλου πήγε στο δοκάρι, ενώ οι Nerazzurri απείλησαν για πρώτη φορά στο 19' με την κεφαλιά του Γοδίν και στο 24' ο Ντοναρούμα σταμάτησε τον Βεσίνο. Οι Rossoneri έδειχναν να είναι μια ταχύτητα πάνω, κέρδιζαν τις περισσότερες μάχες στο κέντρο και η υπεροχή τους έφερε καρπούς στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους. Στο 40' ο Ιμπραΐμοβιτς διέλυσε στον αέρα τον Γοδίν και ο Ρέμπιτς από κοντά νίκησε τον Παντέλι και πριν καταλάβουν οι παίκτες του Κόντε τι έγινε, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις όταν ο Κεσί βρήκε την μπάλα ύστερα από κόρνερ και ο Ζλάταν με κεφαλιά από κοντά τρύπησε τα χέρια του keeper της Ιντερ για το 0-2.

Οπως έκλεισε το πρώτο 45λεπτο, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο αλλά... από την ανάποδη. Αν και η Μίλαν έδειξε να βαδίζει στο ίδιο tempo με κυκλοφορία και αυτοπεποίθηση, αρκούσαν μερικές στιγμές για να χάσει το καθαρό προβάδισμα. Στο 51' έπειτα από κόντρα η μπάλα στρώθηκε στο ημικύκλιο στον Μπρόζοβιτς και εκείνος με αριστερό βολέ νίκησε τον Ντοναρούμα και δύο λεπτά αργότερα, ο Αλέξις Σάντσες έφυγε οριακά στην πλάτη της άμυνας και έδωσε στον Βεσίνο σε κενό τέρμα για το 2-2.

Η ομάδα του Πιόλι προσπάθησε να αντιδράσει, στο 68' το φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς πέρασε έξω, όμως η Ιντερ έμελλε να κάνει την ολική ανατροπή. Στο 70' το σουτ του Λουκάκου κοντραρίστηκε και από το κόρνερ ο Ντε Βράι με κεφαλιά έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα (3-2).

Η Μίλαν δεν κατάφερε ποτέ να συνέλθει από την ανατροπή και η Ιντερ πατούσε πλέον σαφώς καλύτερα. Στο 80' το τηλεκατευθυνόμενο φάουλ του Ερικσεν τράνταξε το δοκάρι κοντά στη συμβολή και στο 88' ο Ντοναρούμα έβαλε stop σε τετ-α-τετ στον Μπαρέλα. Στο 90' ο Ιμπραΐμοβιτς είχε κεφαλιά στο δοκάρι και το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 93' ο Λουκάκου με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μόζες.