"Απόδραση" με πέναλτι (στιγμιότυπα)

Με το πρώτο φετινό γκολ του Πολωνού (πέναλτι), οι Ροσονέρι πέρασαν από το Bentegodi νικώντας τη Βερόνα και στρέφουν πλέον την προσοχή τους στην Ιντερ. Από μία κόκκινη σε κάθε ομάδα.

Η Βερόνα είναι μια πόλη που έχει πληγώσει αρκετές φορές στο παρελθόν τη Μίλαν. Θα μπορούσε να γίνει και τώρα, αλλά οι Ροσονέρι κατάφεραν να φύγουν από το Bentegodi με τους τρεις βαθμούς, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιόντεκ στο 68'. Ετσι, ο Diavolo έδωσε συνέχεια στη νίκη επί της Μπρέσια, πήγε στους 6 βαθμούς μετά τις πρώτες τρεις αγωνιστικές και έχει πλέον μία εβδομάδα για να προετοιμαστεί ενόψει του ντέρμπι με την Ιντερ...

Από τα πρώτα λεπτά ήταν η Μίλαν αυτή που πήρε την μπάλα, έχοντας ένα καλό και ένα κακό. Το καλό ήταν ότι ήλεγχε τον αγώνα και έφτανε εύκολα ως την περιοχή της Βερόνα. Το κακό ήταν ότι εκεί δεν ήξερε τι να κάνει, με συνέπεια η κατοχή μπάλας να είναι ανούσια. Οπως ήταν γενικά στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μάρκο Τζαμπάολο, παρά το γεγονός ότι από το 21' είχε αριθμητικό πλεονέκτημα αφού ο Στεπίνσκι αποβλήθηκε -μέσω VAR- για επικίνδυνο παιχνίδι στον Μουσάκιο. Κι όμως, με 10 παίκτες, ήταν η Βερόνα αυτή που είχε την καλύτερη (και μοναδική) φάση του ημιχρόνου, στο 28', με τον Βέρε που κατέβασε τέλεια την μακρινή μπαλιά του Ραχμάνι αλλά αστόχησε.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Τζαμπάολο έβγαλε τον Πακετά για να βάλει τον Ρέμπιτς και η Μίλαν άγγιξε το γκολ στο 57' με το δοκάρι στο σουτ του Καλάμπρια. Τρία λεπτά μετά, ήταν η σειρά της Ελλάς να σταθεί άτυχη με το δοκάρι του Βέρε από κοντά μετά τη σέντρα του Λάζοβιτς, για να έρθει στο 64' η φάση που έκρινε το ματς... Το σουτ του Τσαλχάνογλου βρήκε στο χέρι του Γκίντερ και ο ρέφερι έδειξε τη βούλα, από όπου -τέσσερα λεπτά μετά- ο Πιόντεκ έγραψε το 0-1. Σκορ που έμεινε ως το τέλος, αφού στο 84' ακυρώθηκε γκολ του Πολωνού, μέσω VAR, για φάουλ στον τερματοφύλακα Σιλβέστρι, ενώ στο 94' έμεινε με 10 και η Μίλαν λόγω αποβολής του Καλάμπρια σε φάουλ ελάχιστα έξω από την περιοχή του Ντοναρούμα.

Βερόνα (Ιβάν Γιούριτς): Σιλβέστρι, Ραχμάνι (79' Τουτίνο), Κουμπούλα, Γκίντερ, Φαραόνι, Αμραμπάτ, Βελόζο, Λάζοβιτς, Βέρε (67' Πεσίνα), Στεπίνσκι, Ζακάνι (79' Ντι Κάρμινε).

Μίλαν (Μάρκο Τζαμπάολο): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Κεσί, Μπίλια, Τσαλχάνογλου, Σούσο, Πακετά (46' Ρέμπιτς), Πιόντεκ

Πηγή: gazzetta