ΜΙΛΑΝ/ Λύτρωση με Ρέμπιτς

Σε ένα ματς με πολλές συγκινήσεις Μίλαν και Ουντινέζε προσέφεραν θέαμα και γκολ, με τους ροσονέρι να παίρνουν εν τέλει τη νίκη με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, οι «ροσονέρι» έκαναν την ανατροπή, στο 85' η Ουντινέζε πάγωσε το San Siro, αλλά ο Ρέμπιτς ήταν εκείνος που είπε την τελευταία λέξη.

Αήττητη για το 2020 παρέμεινε η Μίλαν και σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το ιταλικό ποδόσφαιρο επικράτησε 3-2 της Ουντινέζε. Οι «ροσονέρι» αγχώθηκαν, ίδρωσαν, κόπιασαν, αλλά τελικά με λυτρωτή τον Ρέμπιτς στο 90+3' πήραν τη νίκη και έφτασαν τους 38 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ρυθμό και ένταση σε ένα San Siro με πάρα πολύ κόσμο. Η ατμόσφαιρα, ωστόσο, «πάγωσε» μόλις στο 7ο λεπτό, με την Ουντινέζε να παίρνει το προβάδισμα. Ο Τζίτζι Ντοναρούμα έκανε ένα τραγικό λάθος, αφού σε μία κακή του έξοδο συγκρούστηκε με αντίπαλο και έδωσε την ευκαιρία στον Στρίγκερ Λάρσεν να κάνει το 1-0 σε ανυπεράσπιστη εστία.

Η Μίλαν στη συνέχεια άργησε να βγάλει αντίδραση, αφού η Ουντινέζε έκλεινε σωστά τους χώρους. Χρειάστηκε να περάσει αρκετός χρόνος, ώστε στο 24ο λεπτό ο Ρομανιόλι με κεφαλιά να γράψει την πρώτη καλή ευκαιρία για τους «ροσονέρι». Ακολούθησε ένα σουτ του Καστιγιέχο στο 33ο και ένα παρολίγον... τσίμπημα της μπάλας από τον Ιμπραΐμοβιτς στο 35ο λεπτό. Τις περισσότερες στιγμές οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλές αντιδράσεις στον ανασταλτικό τομέα, ενώ στην αντεπίθεση ήταν «φωτιά».

O υψηλός ρυθμός συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Η Ουντινέζε έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Λαζάνια να γράψει το 2-0 στα 37 δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου. Έπειτα, ήταν η σειρά της Μίλαν να απαντήσει με ευκαιρία του Καστιγιέχο. Τελικά στο 47' οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ισοφάριση με γκολ του Ρέμπιτς, μετά από όμορφη κίνηση του Κόντι.

Η Μίλαν συνέχισε να πιέζει, αλλά όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι συνέρχονταν και άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο με τον Λαζάνια να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα των «ροσονέρι». Αμφότερες οι ομάδες είχαν τις στιγμές τους. Στο 65' ο ιδιαίτερα ενεργός Καστιγιέχος, ο οποίος προσπαθούσε συνεχώς να ελευθερώσει χώρους, έδωσε την ευκαιρία στον Λεαό να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, όμως ο Μούσο φώναξε παρών.

Οι «ροσονέρι» πίεζαν δείχνοντας ότι ήθελαν σαν... τρελοί το τρίποντο. Το γκολ της ανατροπής πέτυχε ο Τεό Ερναντές στο 71ο λεπτό κερδίζοντας τον γκολκίπερ της Ουντινέζε με ένα αριστερό σουτ. Στο 83ο λεπτό ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» το παιχνίδι, κάτι που η Μίλαν πλήρωσε δευτερόλεπτα αργότερα.

Στο 85ο λεπτό ο Λαζάνια ισοφάρισε 2-2 για τους φιλοξενουμένους με κεφαλιά, έπειτα από υπέροχη σέντρα του Στρίγκερ Λάρσεν. Οι δύο αντίπαλοι είχαν σημαντικές στιγμές στα υπόλοιπα λεπτά, αλλά η «μπίλια» έκατσε στον Ρέμπιτς, ο οποίος διαμόρφωσε με buzzer beater το τελικό 3-2.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

Μίλαν: Ντοναρούμα, Κόντι, Κγιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντές, Καστιγιέχο, Μπενασέρ, Κεσιέ, Μποναβεντούρα, Ιμπραΐμοβιτς, Λεαό

Ουντινέζε: Μούσο, Μπεκάο, Τροστ, Εκόνγκ, Νόιτινγκ, Στριγκερ Λάρσεν, Φοφανά, Μανδραγόρα, Ντε Πολ, Σέμα, Οκάκα, Λασάζια