Νίκησε τη Μίλαν με ανατροπή σε 4 λεπτά!

Οι Ροσονέρι προηγήθηκαν νωρίς αλλά δεν καθάρισαν το ματς και με δύο γκολ του Μπελότι σε ένα 4λεπτο η Γκρανάτα έκανε μεγάλη ανατροπή.

Ο Πάολο Μαλντίνι διέψευσε πριν την έναρξη ότι υπάρχει οποιαδήποτε αμφιβολία για το μέλλον του Μάρκο Τζαμπάολο, αλλά αν η Μίλαν συνεχίσει έτσι, θα έρθουν κι αυτές. Σε ένα παιχνίδι που είχαν από νωρίς το προβάδισμα και τον έλεγχο του, οι Ροσονέρι δεν κατάφεραν τελικά όχι να νικήσουν αλλά να πάρουν έστω βαθμό, με συνέπεια να υποστούν την 3η ήττα σε πέντε αγωνιστικές. Ετσι, η Τορίνο ξέχασε τις δύο σερί δικές της και επέστρεψε στα τρίποντα. Κόκκινη κάρτα είδε ο παγκίτης Ρέινα, τρελές ευκαιρίες έχασαν ο Κεσί στο 93' και ο Τζάτζα στο 95', τεράστια επέμβαση Σιρίγκου στο ίδιο λεπτό...

Το ματς ήταν μοιρασμένο στο ξεκίνημα του αλλά πήγε προς την πλευρά της Μίλαν από το 16', όταν ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ντε Σιλβέστρι στον Ραφαέλ Λεάο, με τον Πιόντεκ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί (0-1). Με ψυχολογία, την ώρα που η Τορίνο είχε νεύρα, οι Ροσονέρι θα μπορούσαν γρήγορα να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ αλλά ο Σιρίγκου απέκρουσε στον Ραφαέλ Λεάο στο 22' και το σουτ του Τσαλχάνογλου στο 24'. Οι Μιλανέζοι ήλεγχαν την κατάσταση και στο 42' πλησίασαν στο 0-2 με την κεφαλιά του Πιόντεκ μετά το κόρνερ, όπως πλησίασαν και οι γηπεδούχοι -στη μοναδική τους φάση- στο 1-1 στο τέλος του πρώτου μέρους αλλά ο Μπελότι αστόχησε στην κενή εστία...

Η Τορίνο απείλησε και στο 50' με το σουτ του Αϊνα που απέκρουσε ο Ντοναρούμα αλλά την καλή ευκαιρία την είχε στο 55' η Μίλαν με τον Πιόντεκ, ο οποίος πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Το ματς ήταν ανοιχτό αφού οι φιλοξενούμενοι δεν το έκλειναν ενώ είχαν τον έλεγχο, με συνέπεια να το πληρώσουν τελικά... Στο 72' ο Ντοναρούμα νικήθηκε από τον Μπελότι που σούταρε από το ύψος της περιοχής και τέσσερα λεπτά μετά ο ηγέτης της Τορίνο βρήκε ξανά δίχτυα, αυτή τη φορά με ψαλίδι από κοντά μετά την απόκρουση του πορτιέρε στον Τζάτζα, γράφοντας το 2-1! Ο Τζαμπάολο έβαλε τον Ρέμπιτς αντί του Μπενασέρ και στις καθυστερήσεις θα μπορούσαν να μπουν... τρία γκολ: Ενα του Κεσί που από πολύ κοντά σούταρε στον ουρανό, ένα του Τζάτζα που... έπεσε την ώρα που πήγαινε να περάσει τον Ντοναρούμα, ένα του Πιόντεκ που έκανε δυνατή κεφαλιά από κοντά αλλά ο Σιρίγκου απέκρουσε εξ επαφής!

Tορίνο (Βάλτερ Ματσάρι): Σιρίγκου, Ιτσο, Λιάνκο (57' Ανσάλντι), Μπρέμερ, Ντε Σιλβέστρι, Μπαζέλι, Ρινκόν, Αϊνα (83' Ντίντζι), Βέρντι (66' Μπερενγκέρ), Μπελότι, Τζάτζα.

Μίλαν (Μάρκο Τζαμπάολο): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Τεό Ερναντέζ, Κεσί, Μπενασέρ (78' Ρέμπιτς), Τσαλχάνογλου, Σούσο, Ραφαέλ Λεάο (65' Μποναβεντούρα), Πιόντεκ.