Η Ρεάλ στο "Μεστάγια" είχε το... κοκκαλάκι της νυχτερίδας! (Στιγμιότυπα)

Εκεί που όλα έδειχναν χαμένα στο Μεστάγια, δύο γκολ από Βινίσιους (86’) και Μπενζεμά (88’) έδωσαν στην Ρεάλ Μαδρίτης μία ανέλπιστη νίκη επί της Βαλενθια με 1-2.

Το ξανάκανε την Τετάρτη στο Μιλάνο. Η Ίντερ σφυροκοπούσε, έχανε τις ευκαιρίες την μία μετά την άλλη και όταν ξεθύμανε έμεινε στο τέλος και με τα χέρια αδειανά από ένα γκολ του Ροντρίγκο.

Στο «Μεστάγια», τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα για την βασίλισσα. Το πρέσινγκ και η αθλητικότητα των νυχτερίδων είχαν εγκλωβίσει την Ρεάλ Μαδρίτης, σε ένα γήπεδο που παραδοσιακά αποτελεί την μαύρη τρύπα της.

Το γκολ του Ούγκο Ντούρο από το 66ο λεπτό, ενός παιδιού που παίζει στην Βαλένθια ως δανεικός από την δεύτερη ομάδα της Ρεάλ Μαδρίτης είχε κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

Ο Αντσελότι είχε κάνει και τις πέντε αλλαγές, το ρολόι έδειχνε το 86ο λεπτό και όλα έδειχναν πως πάμε για την πρώτη ήττα της Ρεάλ στο πρωτάθλημα.

Κι όμως συνέβη το τρελό. Ο Βινίσιους ισοφάρισε σε 1-1 (86’) και δύο λεπτά αργότερα, στην επόμενη κατεβασιά ο Μπενζεμά έκανε το 1-2!

Η βασίλισσα έκανε το μεγάλο κόλπο, πήρε ένα χαμένο ματς και με την νίκη αυτή απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής στο +2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης, παρότι έχει δώσει μόνο ένα από τα πέντε παιχνίδια στην έδρα της! Η Ρεάλ έχει το κοκαλάκι της νυχτερίδας…