Και όμως, έχασε η Σβιόντεκ!

Με... «βόμβα» ολοκληρώθηκε ο 4ος γύρος των γυναικών στο Miami Open, με την Ίγκα Σβιόντεκ να γνωρίζει βαριά ήττα από την Εκατερίνα Αλεξαντρόβα και να έμιενε εκτός προημιτελικών στο Μαϊάμι!

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Η Αλεξαντρόβα έβαλε τέλος στις ελπίδες της Ίγκα Σβιόντεκ για το Sunshine Double, κερδίζοντας την Πολωνή με το εμφατικό 6-4, 6-2, για να κλείσει έτσι ο 4ος γύρος του Miami Open.

Από πολύ νωρίς πήρε τα ηνία του αγώνα η Aλεξαντρόβα, η οποία έκανε break στο εναρκτήριο game και προηγήθηκε με 1-0. Δυσκολεύτηκε σχεδόν σε όλα τα service games της στο σετ, έσωσε και ένα break point στο 6ο game (3-2), αλλά κράτησε το προβάδισμα του break η Ρωσίδα, η οποία έκανε με love service game το 6-4, στο πρώτο εύκολο κράτημα σερβίς της.

Η Σβιόντεκ η οποία είχε χάσει το 1ο σετ και στον προηγούμενο αγώνα της, βρέθηκε σε ακόμα πιο δυσχερή θέση στο 2ο σετ, αφού η Αλεξαντρόβα έκανε διαδοχικά break και έφτασε να προηγείται με 5-1. Δεν είχε αντίδραση η Πολωνή, με την Ρωσίδα να διατηρεί χωρίς πρόβλημα τον απόλυτο έλεγχο και να "κλειδώνει" τη μεγάλη νίκη στο 8ο game του 2ου σετ, έπειτα από 84 λεπτά αγώνα.

Για 2η συνεχόμενη χρονιά προκρίθηκε στα προημιτελικά του Miami Open η Aλεξαντρόβα, η οποία θα βρεθεί για 3η φορά στην καριέρα της σε προημιτελικό WTA 1000 διοργάνωσης.

Αυτή ήταν η 1η νίκη της απέναντι σε Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, στην 4η απόπειρά της, και βεβαίως η μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της.

Η 29χρονη Ρωσίδα θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Τετάρτη την Τζέσικα Πεγκούλα, που λίγο πριν είχε κερδίσει το αμερικάνικο ντέρμπι με την΄Έμα Ναβάρο, με 7-6 (1), 6-3.

Οι δυο αυτές αναμετρήσεις ολοκλήρωσαν και τον 4ο γύρο, σχηματίζοντας έτσι όλα τα ζευγάρια των προημιτελικών. Αξίζει να σημειωθεί, πως η Μαρία Σάκκαρη είναι η παίκτρια με τη 2η καλύτερη θέση στην κατάταξη που συνεχίζει, μετά την αυριανή αντίπαλό της, Eλενα Ριμπάκινα. Επίσης μαζί με την Πεγκούλα, οι τρεις τους είναι οι μόνες από το Top 10 που παραμένουν στο ταμπλό.