Ματς-έπος στο Μιλγουόκι, τεράστια νίκη για τους Λέικερς χωρίς τον ΛεΜπρόν

Οι Λέικερς έχαναν με 19, πάτησαν το γκάζι και τελικά επικράτησαν με 128-124 των Μπακς σε επικό αγώνα που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση. Triple-double ο Όστιν Ριβς, εκπληκτικός ο Άντονι Ντέιβις, triple-double και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Το συναπάντημα των Μπακς με τους Λέικερς έχασε αρκετή από την αίγλη του τα ξημερώματα της Τετάρτης (27/3), καθώς ο ΛεΜπρόν Τζέιμς περιορίστηκε σε ρόλο θεατή. Το Μιλγουόκι έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στην ομάδα του Λος Άντζελες, απώλεσε προβάδισμα 19 πόντων και στο φινάλε ηττήθηκε με 124-128 στη δεύτερη παράταση ενός ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΥ αγώνα. Όστιν Ριβς και Άντονι Ντέιβις έκαναν πράγματα και θαύματα απέναντι στην παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο που έγραψε το 44ο triple-double της καριέρας του, αλλά αστόχησε σε δίποντο με το σκορ στο 121-121 και είχε 0/2 βολές με το σκορ στο 121-124.

Στο 46-26 έπεσαν οι Μπακς (29-8 εντός και 17-18 εκτός έδρας), με τον Greek Freak (29 πόντοι, 21 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ σε 46:24) να είναι ως συνήθως ο κορυφαίος τους, το βράδυ που ο Κρις Μίντλετον είχε 4/15 σουτ σε 39 λεπτά, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ 9/29 σουτ (3/14 τρίποντα) σε 49 λεπτά, ο Μπρουκ Λόπεζ εννέα πόντους και ο Μαλίκ Μπίσλι 5/14 σουτ από την περιφέρεια σε 40 λεπτά. Στο Μιλγουόκι ήθελαν πολύ το αποτέλεσμα, δεν έβαλαν το καλάθι στο τέλος της κανονικής διάρκειας, είχαν κακή άμυνα στο τελευταίο σουτ των αντιπάλων τους και σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες για να κλειδώσουν το αποτέλεσμα.

"Δεν εμπιστευθήκαμε την πάσα μας απόψε. Πήραμε πολλά σουτ χωρίς πάσα ή με μία πάσα. Κάποιες φορές θα τη γλιτώσουμε, επειδή έχουμε παίκτες που θα σκοράρουν, όμως απόψε χάσαμε την εμπιστοσύνη μας" ήταν η πρώτη ατάκα του Ντοκ Ρίβερς.

Στο 40-32 ανέβηκαν οι Λέικερς (27-12 εντός και 13-20 εκτός έδρας) με επική εμφάνιση από τον Άντονι Ντέιβις (34 πόντοι, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ σε 51:51) την οποία δεν γίνεται να επισκιάσουν τα 12/31 σουτ. Πολύ απλά διότι οι δικές του άμυνες κράτησαν τους φιλοξενούμενους στο ματς, τα δικά του μπλοκ στον Λίλαρντ δεν έδωσαν την νίκη στο Μιλγουόκι. Σπουδαίος ο Όστιν Ριβς στο δεύτερο μέρος (29 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ), έβαλε και το τρίποντο για το 121-124, βραδιά που θα την θυμούνται για καιρό στο Λος Άντζελες καθώς επιβίωσαν με 38.9% στα συνολικά σουτ σε μία από τις πιο καλές έδρες του NBA.