Στο... κόκκινο οι Μονεγάσκοι

Ακόμη και στο ματς που προηγήθηκε με 2-0 η Μονακό δεν κατάφερε να κερδίσει. Μετά την αποβολή του Ζέμερσον (55’) η Νιμ επέστρεψε και πήρε το βαθμό.

Η Μονακό συνεχίζει να ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη στη σεζόν. Για τρίτο σερί παιχνίδι οι Μονεγάσκοι έμειναν με 10 παίκτες και το πλήρωσαν για να μείνουν στο 2-2 με τη Νιμ και να βρεθούν σε κρίση από πολύ νωρίς.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι πολύ επικίνδυνη στην αντεπίθεση, όμως στο τέλος του πρώτου μέρους η Μονακό βρήκε δύο γκολ. Αρχικά, ο Σλιμανί έκανε το 1-0 στο 39’, σκοράροντας στο ντεμπούτο του, ενώ στη συνέχεια ο Μπεν Γιεντέρ πέτυχε επίσης το πρώτο του γκολ για το 2-0 στις καθυστερήσεις.

Στην επανάληψη, όμως, για ακόμη μία φορά η ομάδα του Ζαρντίμ κατέρρευσε, όταν ο Ζέμερσον αποβλήθηκε με – αυστηρή - απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, μείωσαν με τον Φιλιποτό στο 70’ και έφτασαν στην ισοφάριση με τον 18χρονο Ντένκεϊ, που ήρθε από τον πάγκο για να σκοράρει με την πρώτη του επαφή στην Ligue 1. Η Νιμ, μάλιστα, θα μπορούσε να είχε φτάσει μέχρι και στην ανατροπή, όμως το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Πηγή: Gazzetta.gr