Τριάρες Λεβερκούζεν και Γκλάντμπαχ

Η Λεβερκούζεν κέρδισε με άνεση την Φορτούνα με 3-1, ενώ το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η Γκλάντμπαχ της Μάιντς. Νίκη στο τέλος για την Χόφενχαϊμ, πρώτος βαθμός για Ουνιόν.

Το δύο στα δύο έκανε η Λεβερκούζεν, που επιβλήθηκε με 3-1 της Φορτούνα, κάνοντας εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 6’ είδαν τον Μπέικερ να σκοράρει σε λάθος εστία για το 0-1 και για να γίνει ο πρώτος Άγγλος που πετυχαίνει αυτογκόλ στην ιστορία της Bundesliga.

Στο 33’ ο Αρανγκίς έκανε το 0-2, ενώ στο 39’ τα πάντα τελείωσαν, με τον Μπελαράμπι να κάνει το 0-3. Οι παίκτες του Μπος θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και περισσότερα τέρματα, όμως απειλήθηκαν ελάχιστα και το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν απλά να μειώσουν για το τελικό 1-3 με τον Μοράλες στο 82’.

Πρώτη νίκη για την Γκλάντμπαχ

Η Γκλάντμπαχ έφτασε στην πρώτη της νίκη, κερδίζοντας με ανατροπή με 3-1 την Μάιντς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από το πουθενά με τον Κουάισον στο 18’, όμως στο 31’ ο Λάινερ έφερε το ματς στα ίσα. Τα πάντα κρίθηκαν στην επανάληψη, όταν ο Πλέα έκανε το 1-2 στο 77’ και 2’ αργότερα ο Εμπολό έκανε το τελικό 1-3 με το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της.

Στο τέλος η Χόφενχαϊμ

Η Χόφενχαϊμ πέτυχε την πρώτη της νίκη στη μετα-Νάγκελζμαν εποχή, καθώς επιβλήθηκε με 3-2 της Βέρντερ στο τέλος. Ο Φίλκρουγκ άνοιξε το σκορ για τους πράσινους με δυνατή κεφαλιά στο 42’, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ρίσκαραν περισσότερο και δικαιώθηκαν για αυτό.

Στο 54’ ο Μπίτσακτιτς έκανε το 1-1, ενώ στο 59’ ο Μπεμπού έκανε την ανατροπή για το 2-1. Η Βέρντερ, μάλιστα, μπορεί να έμεινε με 10 παίκτες από το 77’, όταν ο Έγκεσταϊν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά στο 81’ ο Οσάκο έκανε το 2-2. Αυτό δεν έφτανε για να πάρει η ομάδα του θετικό αποτέλεσμα, καθώς στο 87’ ο Καντεράμπεκ λύτρωση την Χόφενχαϊμ, κάνοντας το τελικό 3-2.

Με ανατροπή στο 2x2

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές για τη Φράιμπουργκ, η οποία βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ στην έδρα της Πάντερμπορν αλλά ανέτρεψε την κατάσταση στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι μπήκαν τέλεια στο ματς και προηγήθηκαν στο 3' με τον Μάμπα, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν προήθηκαν και το γύρισαν πριν το ημίχρονο. Στο 21' η Φράιμπουργκ κέρδισε πέναλτι και ο Βάλντσμιντ ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε, για να έρθει το 1-2 στο 40' από τον Πέτερσεν. Στην επανάληψη η Πάντερμπορν προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε ποτέ, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν και στο 90' με τον Τσανγκ-Χουν, κάνοντας το 2x2 με το τελικό 1-3.

Ιστορικός βαθμός!

Η 24η Αυγούστου 2019 θα μείνει χαραγμένη στην ιστορία της Ουνιόν Βερολίνου ως η μέρα που πανηγύρισε τον πρώτο της βαθμό στη Bundesliga! Οι νεοφώτιστοι αντιμετώπισαν εκτός έδρας την Αουγκσμπουργκ και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 59ο λεπτό, όταν ο Βάργκας τελείωσε με πλασέ στην κίνηση τη φάση μετά τη σέντρα από δεξιά, κάνοντας το 1-0. Παρ' όλα αυτά, ένα λάθος της άμυνας των γηπεδούχων στο 80' είχε ως αποτέλεσμα ο Αντερσον να βρεθεί σε θέση για γκολ και να το κάνει, γράφοντας το 1-1, το οποίο οι Βερολινέζοι πανηγύρισαν έξαλλα σε αγωνιστικό χώρο και εξέδρα.