Tρίτη ήττα για ΑΕΚ

Μια κακή ΑΕΚ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης έχασε 26-30 από τη Σαφχάουζεν στην Ελβετία για την πέμπτη αγωνιστική της European League χάντμπολ ανδρών και γνώρισε την τρίτη της ήττα στη φετινή κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση μετά τις δύο νίκες στις αντίστοιχες πρώτες αγωνιστικές.

Στα πρώτα λεπτά, η ΑΕΚ προηγήθηκε 1-0 και 5-3 μετά την αρχική ανατροπή της Σαφχάουζεν. Η άμυνα των Ελβετών βελτιώθηκε στη συνέχεια και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε το 7-7 και το 10-7. Η ΑΕΚ δε βρήκε λύσεις στη συνέχεια και η Σαφχάουζεν έφτασε στο 13-8 μετά και τις επεμβάσεις του Πόποβιτς. Η Σαφχάουζεν έφτασε στο 16-9 και «έκλεισε στο 18-10 το πρώτο 30λεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σαφζάουζεν έφτασε στο 20-10. Οι Μυλωνάς και Μπεριά μείωσαν σε 20-13, όμως η Σαφχάουζεν έφτασε στο 22-13 και στο 23-14. Ο Μόγια μείωσε σε 25-18, όμως οι αποκρούσεις του Πόποβιτς δεν επέτρεψαν στους «κιτρινόμαυρους» να μπουν στο ματς και φτάσαμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 11-7, 14-8, 16-9, 18-10 (ημιχρ.), 20-11, 22-13, 24-16, 26-19, 29-23, 30-26

ΣΑΦΧΑΟΥΖΕΝ: Κούτελ, Πιλίποβιτς, Ζέχντεν, Τζέρρυ, Κανέγιας, Σμιντ, Σόπερ, Γκερμπλ, Γκαρσία, Λίερ, Μάρκοβιτς, Μάρος, Σέλκερ, Τόμινετς, Χέρμπουργκερ, Μάτζκεν

ΑΕΚ: Μπουκοβίνας, Τζηράς, Ουγκάλντε, Πλάθα, Μυλωνάς, Κοτσιώνης, Μόγια, Μπεριά, Ηλιόπουλος, Καλόμοιρος, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής, Μπριάτκα, Μπετζιλαλί, Αντζελιτς, Δικαιούλιας