Γκίνια και λάθη... απομάκρυναν το Κατάρ!

Στο καλύτερο ημίχρονο των τελευταίων ετών η Ελλάδα πάτησε τη Σουηδία αλλά τύχη και δοκάρια (2 με Μασούρα, Παυλίδη) δεν την άφησαν να προηγηθεί. Τα λάθη στην επανάληψη στοίχισαν και η ήττα με 2-0... ψαλιδίζει ελπίδες κι όνειρα για Μουντιάλ! Κόκκινη ο Χατζηδιάκος.

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 2-0 στη Στοκχόλμη από τη Σουηδία για την 8η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η γαλανόλευκη έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά γκολ δεν έβαλε ποτέ. Στο δεύτερο υπέπεσε σε σοβαρά λάθη στην άμυνα και γνώρισε την ήττα, την πρώτη μετά από ακριβώς δύο χρόνια (από την Ιταλία η προηγούμενη). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχει πλέον ελάχιστες ελπίδες για τη 2η θέση.

- Ο Εθνικός μας ύμνος στο "Friends Arena"

- Καλή επιτυχία στην Ελλάδα!

- Σέντρα στο ματς

2' Κίνηση και σουτ του Μασούρα έξω από καλή θέση

4' Ο Μασούρας σκοράρει αλλά είναι σε θέση οφσάιντ. Δεν μετράει το γκολ

8' Ο Βλαχοδήμος έπεσε άσχημα και έχει πρόβλημα μετά από έξοδό του

21' Τρομερή ευκαιρία με σουτ του Μασούρα στο δοκάρι. Μπαλιά του Μπακασέτα που βρήκε σε αντίπαλο και ο Μασούρας κάνει το σουτ ενώ ο Λίντελοφ τον έχασε με τον Όλσεν να βρίσκει τη μπάλα λίγο και να πηγαίνει δοκάρι

23' Κεφαλιά από τον Γιαννούλη μετά το κόρνερ έξω

26' Ο Γιαννούλης ήθελε να απειλήσει αλλά κόπηκε

28' Κίνδυνος για την ελληνική άμυνα μετά από λανθασμένη μεταβίβαση του Βλαχοδήμου πάνω στον Φόρσμπεργκ. Όμως ο Ίσακ κόπηκε από τον Μαυροπάνο. Μετά ένα σουτ του Φόρσμπεργκ που μπλοκάρεται

32' Φάουλ του Μπακασέτα κοντά στο κέντρο

33' Φάουλ του Λίντελοφ στον Μπακασέτα και τέλος η φάση για τους Σουηδούς

35' Μπαλιά Μπουχαλάκη σε Μασούρα και σουτ του 2ου που μπλοκάρεται

39' Οχιιιιιιι! Δεύτερο δοκάρι! Αν είναι δυνατόν! Σουτ του Μπακασέτα, το βγάζει ο Ολσεν. Κρίμα!!!

Κεφαλιά Παυλίδη στο δοκάρι και μετά σουτ του Μπακασέτα που αποκρούστηκε δύσκολα

1-7 οι τελικές

Hμίχρονο! Κρίμα κρίμα για την Ελλάδα. Ατυχία.

Έναρξη στο 2ο μέρος

48' Ο Μπακασέτας παίρνει τη μπάλα από δύο Σουηδούς και παίρνει και φάουλ

56' Σουτ του Κουάισον και μεγάλη επέμβαση του Βλαχοδήμου

58' Πέναλτι υπέρ των Σουηδών και κίτρινη στον Μαυροπάνο. Πέναλτι του Μαυροπάνου στον Ίσακ

59' ΓΚΟΛ. 1-0 με πέναλτι ο Φόρσμπεργκ

68' ΓΚΟΛ. 2-0 ο Ίσακ. Τέλος...

'Δώρο' στους Σουηδούς. Βολέ του Όλσεν στον Ίσακ με τον Χατζηδιάκο να μην μπορεί να διώξει και τον Ίσακ να σκοράρει μπροστά στον Μαυροπάνο

81' Φάουλ του Ανδρούτσου στην προσπάθειά του για σουτ ενώ πριν είχε ένα σουτ έξω ο Κλάεσον

86' Δεύτερη κίτρινη ο Χατζηδιάκος και κόκκινη για φάουλ στον Φόρσμπεργκ

Η εντεκάδα της Ελλάδας: Βλαχοδήμος - Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας - Ανδρούτσος, Γιαννούλης, Μπουχαλάκης, Σιώπης, Μπακασέτας - Μασούρας και Παυλίδης

Η εντεκάδα της Σουηδίας: Όλσεν, Αουγκούστινσον, Ντάνιελσον, Λίντελοφ, Κραφτ, Κλάεσον, Όλσον, Έγκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κουάισον και Ίσακ.