Αυτός ήταν Παναθηναϊκός!

Με ψυχολογία στα ύψη ο Παναθηναϊκός κατάπιε την 3η της φετινής Ευρωλίγκας, Ζενίτ (70-64) με μαγικό Νέντοβιτς, Παπαγιάννη θηρίο και το ΟΑΚΑ να χορεύει!

Ο Παναθηναϊκός δείχνει σημάδια ανάκαμψης! Μετά το διπλό στο ΣΕΦ, οι ορεξάτοι, διαβασμένοι και αποφασισμένοι «πράσινοι» (3-9 ρεκόρ) επιβλήθηκαν της πιο ποιοτικής και πιο γεμάτης Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (8-4), παίρνοντας ρυθμό από την άμυνα ζώνης τους και το... καυτό ΟΑΚΑ.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε κεκτημένη ταχύτητα από το διπλό στο ντέρμπι (18π. με 4/7 τρίποντα) και ο Γιώργος Παπαγιάννης έμοιαζε με... σέντερ ύψους 2,30μ., κάνοντας πάρτι και στις δύο πλευρές του παρκέ (18 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 4 κοψίματα και 31 στο ranking). Παράλληλα, ο Ντάριλ Μέικον ήταν διψήφιος (11π.), οι παίκτες του κόουτς Πρίφτη σούταραν με 40% πίσω από το τρίποντο και η νίκη ψυχολογίας ήρθε στο ΟΑΚΑ.

Πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Τζόρνταν Λόιντ (15π.), Κόνερ Φράνκαμπ (14π.), Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (13π.), με τη Ζενίτ να βρίσκει... σκούρα πίσω από τα 6,75μ. (6/27 3π.) και να μην μπορεί να βρει λύσεις απέναντι στη ζώνη των νταμπλούχων Ελλάδας.

Εφιαλτικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό (0-12), τον «κράτησε» ο Νέντοβιτς (8π.)

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε... εφιαλτικά το παιχνίδι και η Ζενίτ βρέθηκε στο 0-10 στο 3'31'', με τον Δημήτρη Πρίφτη να αλλάζει τα 3/5 των αρχικών επιλογών του. Οι «πράσινοι» μέτρησαν 0/6 εντός πεδιάς και 3λ., έμειναν για σχεδόν 5' χωρίς σκορ και οι Ρώσοι έφτασαν έως το 0-12, με το «τριφύλλι» να αρχίζει να παίζει ξανά άμυνα ζώνης. Το πρώτο καλάθι του Παναθηναίκού ήρθε δια χειρός Χάουαρντ Σαντ Ρος και σιγά - σιγά οι γηπεδούχοι... λύθηκαν επιθετικά. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν «ζεστός» μετά το ντέρμπι στο ΣΕΦ και έβαλε σε χρόνο dt 8 πόντους (15-21 στο 8'), όμως το δίδυμο Τζόρνταν Λόιντ (8π.) - Τζόρνταν Μίκι (7π.) διατήρησε τη Ζενίτ μπροστά (15-23 στο 10').

Like για τρίποντα και Νέντοβιτς, dislike για χαμένα ριμπάουντ και διαιτησία

Στη 2η περίοδο ο Πρίφτης ρίσκαρε με ένα πιο χαμηλό σχήμα, αλλά το δίδυμο Μέικον - Νέντοβιτς είχε βρει ρυθμό. Έτσι, τα τρίποντά τους έφεραν τους νταμπλούχους Ελλάδας στο -3 (25-28), με τον Τσάβι Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ. Μάλιστα, αμέσως μετά ήρθε το τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη, που ισοφάρισε το ματς, με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από το 0-12 του 5' (28-28). Όμως, οι Ρώσοι απάντησαν πολύ γρήγορα χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ τους (6επ. ριμπ. στο 20'), ορισμένα εξόφθαλμα λάθη των διαιτητών και την ποιότητα του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (6π., 3ρ.). Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να χάνει το μυαλό του εκείνο το τρίλεπτο και η Ζενίτ προηγήθηκε ξανά με +10 (28-38 με 0-10 σερί). Τελικά, ο Οκάρο Ουάιτ το... πήρε πάνω του και με ένα προσωπικό 5-0 διαμόρφωσε το 33-38 του ημιχρόνου. Να σημειώσουμε πως στο πρώτο μέρος ο Ιωάννης Παπαπέτρου μετρούσε 0/7 εντός πεδιάς.

Κυρίαρχος Παπαγιάννης, non stop ζώνη και... πράσινος έλεγχος

Η επιστροφή του «HSR» στην επανάληψη συνδυάστηκε με την... πράσινη επιστροφή και στο ματς. Η ζώνη λειτουργούσε όσο οι φιλοξενούμενοι αστοχούσαν πίσω από τα 6,75μ., με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει θραύση με διαδοχικά ριμπάουντ και έξι αναπάντητους πόντους ύστερα από pick 'n roll (41-40 στο 24'). Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους, το ΟΑΚΑ σηκώθηκε στο... πόδι και ακολούθησαν ένα τρίποντο του Κουβανού φόργουορντ, μια τάπα του Έλληνα σέντερ και ένα σουτ του Μέικον για το 46-40 (επιμέρους 13-2). Ο «Big Papa» ήταν... τρομακτικός στη ρακέτα με καρφώματα και τάπες, οι «πράσινοι» πήραν το μάξιμουμ από εκείνον για να «χτίσουν» το προβάδισμά τους και η εξέδρα τον αποθέωνε δικαίως (51-42 στο 28'). Είναι ενδεικτικό πως η Ζενίτ έβαλε μόλις 10π. (1/7 3π.) στην 3η περίοδο κόντρα στη ζώνη του Πρίφτη με την «παρέα» του Παπαγιάννη (12π., 8ρ.) να έχει τον έλεγχο (53-48 στο 30').

«Βόμβα» του Νέντοβιτς, 2/2β. στα... κρίσιμα ο Παπαπέτρου και νίκη με το ΟΑΚΑ στο πόδι

Ο σέντερ του Παναθηναϊκού ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και βγήκε στο 32', σε μια εξέλιξη που ανησύχησε τους «πράσινους». Μόλις οι Μέικον - Νέντοβιτς πήραν και πάλι την... μπαγκέτα στο σκοράρισμα, το «τριφύλλι» πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (60-50 στο 33'), αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ο Παπαγιάννης επέστρεψε στο 35', αλλά ο Κόνερ Φράνκαμπ ήταν αποφασισμένος να... μαζέψει το παιχνίδι μόνος του και το κατάφερε (60-54 στο 36' και 60-57 στο 37'). Μάλιστα, στην επόμενη φάση ο Λόιντ μείωσε στον πόντο (60-59 με 0-7 σερί της Ζενίτ). Με 2'20'' στο ρολόι ο Ουάιτ έβαλε 1/2β. (61-59), αλλά ο Κουζμίνσκας έβαλε μπροστά την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης με σουτ πίσω από τη γραμμή (61-62 στο 38'). Σε μια... σκοτωμένη επίθεση ο Νέντοβιτς έβαλε ένα «τρελό» τρίποντο από τα 7,5μ. για να απαντήσει (64-62) και στη συνέχεια ο Κουζμίνσκας έχασε δύο τρίποντα. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Μέικον έπαιξε παιχνίδι απομόνωσης με τον Λιθουανό φόργουορντ, αλλά άργησε να πασάρει και στον Παναθηναϊκό έμειναν μόνο 0,9''. Μετά το τάιμ άουτ το σχέδιο του Πρίφτη εκτελέστηκε άψογα και ο σούπερ Παπαγιάννης «έγραψε» το 66-62. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έδωσαν σωστά δυο φάουλ που είχαν να δώσουν και «ροκάνισαν» μερικά δευτερόλεπτα, με τον Κουζμίνσκας να μειώνει σε 66-64. Ο Κέντρικ Πέρι «έσπασε» το press των Ρώσων και ο Παπαπέτρου πήγε στις βολές με 13'' για το φινάλε. Ο ηγέτης του «τριφυλλιού» είχε τρομερή ψυχραιμία και έβαλε 2/2β., ενώ όλο το ΟΑΚΑ φώναζε το όνομά του. Στην ουσία, ο «Παπ»... κλείδωσε την νίκη του Παναθηναϊκού, η οποία ήρθε με τελικό σκορ 70-64.

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε ακόμα μία σούπερ εμφάνιση και δείχνει πως έχει... ταιριάξει πλήρως στην αμυντική φιλοσοφία του Δημήτρη Πρίφτη. Έβαλε 18 πόντους με 8/9 δίποντα, κατέβασε 13 ριμπάουντ, έκανε 4 κοψίματα και πήρε την ευθύνη σε κρίσιμες φάσεις του αγώνα (31 ranking). Σπουδαία εμφάνιση του Έλληνα σέντερ.

Γίνε Πρόεδρος: Με... κεκτημένη ταχύτητα από το ΣΕΦ ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος «μπόμπερ» έβαλε αυτή τη φορά 18 πόντους με 4/7 τρίποντα, συμπεριλαμβανομένης μιας... βόμβας στο "clutch" σημείο του αγώνα. Με αυτόν τον Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός είναι άλλη ομάδα.

Lockdown: Ο σουτέρ του Πασκουάλ, Μπίλι Μπάρον, έπαιξε μόνο για 7' και δεν είχε ρυθμό στο ΟΑΚΑ, μένοντας στα... ρηχά (0/3 σουτ, -4 ranking).

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Ρίζικ, Ντιφαλά, Νίκολιτς πήγαν να... τινάξουν στον αέρα το παιχνίδι στη 2η περίοδο κάνοντας μαζεμένα λάθη (φάουλ του Κασελάκη στο 17', τεχνική ποινή στον Μέικον και στον Πρίφτη στο 18'). Στην επανάληψη, οι ρέφερι προσπάθησαν να μαζέψουν κάπως την κατάσταση και να περιορίσουν τα λάθη του Ντιφαλά. Έτσι, στο δεύτερο ημίχρονο δεν προκάλεσαν τόσο με τις αποφάσεις τους.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Ο Παναθηναϊκός είναι άλλη ομάδα, έχοντας το σκοράρισμα του Νεμάνια Νέντοβιτς σε σταθερή βάση. Οι «πράσινοι» δείχνουν πως είναι έτοιμοι να βρουν ρυθμό από την άμυνά τους, μέσα από τη ζώνη του Πρίφτη, ο Γιώργος Παπαγιάννης εξελίσσεται σε πρωταγωνιστής τους και ο Σέρβος σκόρερ τους... παίρνει από το χέρι στην επίθεση. Δίχως αμφιβολία, το διπλό στο ΣΕΦ έδωσε αυτοπεποίθηση στους νταμπλούχους Ελλάδας, οι οποίοι πήραν μια δύσκολη νίκη, απέναντι σε μια πιο ποιοτική και «γεμάτη» ομάδα της Euroleague.

Τα Δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64.