Όταν η Ρώμη «έπεσε» από Νίνη και Σισέ (βίντεο/φώτος)

Σαν σήμερα πριν από 10 ακριβώς χρόνια ο Παναθηναϊκός άλωσε το Ολιμπικό με μυθική εμφάνιση των Νίνη - Σισέ και πέρασε στην φάση των «16» του Europa League.

Στις 25/02/2011 ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε την Ρόμα στο Ολίμπικο στον επαναληπτικό του 3-2 του ΟΑΚΑ.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για το «τριφύλλι». Στο 11ο λεπτό του αγώνα ο Ρίισε με ωραίο σουτ μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 και έφερε την πρόκριση στη μεριά της Ρόμα.

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά, αλλά ο Νίνης με τον Τζιμπρίλ Σισέ έφεραν τα πάνω - κάτω μέσα σε 6 λεπτά στο τέλος του πρωτου ημιχρόνου.

Ο Νίνης πέτυχε ένα γκολ, κέρδισε ένα πέναλτι και μοίρασε μία ασίστ, κάνοντας τους Ιταλούς αλλά και τους Έλληνες φιλάθλους στις εξέδρες του Ολίμπικο.

Φυσικά εκπληκτικός ήταν και ο Τζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα.

Το σκορ έμεινε ίδιο και έτσι ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μαζί με τους 8.000 φίλους του την πρόκριση στους «16» του Europa League.

Μια βραδιά Παναθηναϊκή, από τις μεγαλύτερες στην σύγχρονη πράσινη ιστορία.