Σου πάει το Ντουμπάι, Στέφανε!

Ασταμάτητος ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ξεπέρασε χωρίς απώλεια σετ το εμπόδιο του φορμαρισμένου Νταν Έβανς και θα διεκδικήσει τον τίτλο στο Ντουμπάι για δεύτερη διαδοχική χρονιά!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 29χρονου Βρετανού (Νο.37) με 6-2, 6-3 σε 81 λεπτά και σημείωσε την όγδοη σερί νίκη του στο tour. Έχει, μάλιστα, χάσει μόλις ένα σετ!

Πέρυσι είχε χάσει στον τελικό από τον Ρότζερ Φέντερερ και φέτος λογικά θα πέσει σε ένα άλλο... θηρίο: τον Νόβακ Τζόκοβιτς, που θα αναμετρηθεί στον άλλον ημιτελικό με τον Γκαέλ Μονφίς.

Θα είναι ο ενδέκατος τελικός καριέρας για τον 21χρονο τενίστα, που μετράει πέντε κούπες. Την τελευταία την κατέκτησε μόλις πριν πέντε μέρες στη Μασσαλία!

Αυτή τη φορά, όμως, είναι πιο... βαριά, καθώς είναι της κατηγορίας ATP 500, στην οποία δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα τίτλο ο νεαρός Έλληνας. Μακάρι να έφτασε η ώρα!

Ο Στεφ έπαιζε για πρώτη φορά με τον Έβανς, όμως δεν είχε κανένα πρόβλημα για να βρει τον δρόμο προς τον τελικό.

Σέρβιρε εξαιρετικά, χάνοντας μόνο τρεις πόντους στο πρώτο σερβίς του, ήταν σταθερός από την πλευρά του μπάκχαντ και εκτέλεσε με το φόρχαντ! Τι άλλο να ήθελε, δηλαδή;

Με δύο μπρέικ καθάρισε σχετικά άνετα το πρώτο σετ και παρότι έχασε τέσσερις ευκαιρίες για μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο δεύτερο service game του Βρετανού (1-3).

Ο Έβανς προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός, όμως ο Στέφανος βρήκε το σερβίς του όποτε χρειάστηκε και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Έφτασε και με πανηγυρικό τρόπο στη νίκη, αφού σημείωσε και νέο μπρέικ όταν ο Έβανς σέρβιρε υπό πίεση στο 5-3.

Ο Στεφ, όπως είπαμε, περιμένει τον αντίπαλό του στον τελικό, με τον Μονφίς να κυνηγάει το... ακατόρθωτο κόντρα στον Νόλε, από τον οποίο έχει ηττηθεί 16 φορές σε ισάριθμες αναμετρήσεις!