Ο Γιοβάνοβιτς έδωσε το... σύνθημα για την ανατροπή στην Τούμπα!

Τα λόγια του Σέρβου προπονητή στο ημίχρονο και οι οδηγίες του στους παίκτες του Παναθηναϊκού άλλαξαν τα δεδομένα του ντέρμπι, με τους «πράσινους» να βγαίνουν στο δεύτερο μέρος έχοντας στο μυαλό τους μόνο την ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Νίκη λόγω της οποίας ξέφυγε με 7 βαθμούς από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, την ίδια διαφορά που έχει από τον Ολυμπιακό. Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Τούμπας ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Ολιβέιρα και ενώ μόλις λίγα λεπτά πριν είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Αϊτόρ.

Η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός δεν ήταν τόσο καλός στο πρώτο μέρος. Όχι φυσικά ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης έθελξε με την απόδοσή της, ωστόσο πάταγε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Το τριφύλλι πήγε στα αποδυτήρια βρισκόμενη πίσω στο σκορ με 1-0 και οι παίκτες ήταν δεδομένα προβληματισμένοι. Εκεί ανέλαβε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Σέρβος προπονητής τους μίλησε για αρκετή ώρα και τους ανέφερε τους τρόπους που θα διασπάσουν την άμυνα του ΠΑΟΚ και αυτό θα γινόταν με μπαλιές στην πλάτη της άμυνας της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ο Γιοβάνοβιτς ανέφερε στους παίκτες του ότι πρέπει να χτυπήσουν στην πλάτη της άμυνας ενώ φυσικά τους τόνωσε το ηθικό με τα λόγια τους κάνοντας να πιστέψουν ότι μπορούν να πετύχουν την ανατροπή. Οι πράσινοι το πίστεψαν και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο έχοντας μόνο στο μυαλό τους στην ανατροπή, κάτι το οποίο και κατάφεραν.

Ο Σέρβος έχει αλλάξει τον Παναθηναϊκό, ξέρει καλά την ομάδα του και τους παίκτες του και αποτελεί παράγοντα x ακόμα και στην διάρκεια του παιχνιδιού και χθες στην Τούμπα το απέδειξε γι΄ άλλη μία φορά με όσα είπε στους παίκτες του στην ανάπαυλα.