Σπουδαίο ντέρμπι στην "Τούμπα"

Ο Γιάννης Σερέτης γράφει για τα κίνητρα των δύο αντιπάλων στο κυριακάτικο ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός, του οποίου το αποτέλεσμα μπορεί να είναι καθοριστικό για την πορεία αμφότερων μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου.

Restart μετά από την πρώτη «άνω τελεία» στο πρωτάθλημα. Μεταγραφές (επιτέλους) πάπαλα. Ο,τι πήραν – πήρα κι΄ ό,τι έδωσαν – έδωσαν, τουλάχιστον μέχρι τον Δεκέμβριο. Απέμειναν μόλις οκτώ ματς μέχρι το... Μουντιάλ: 14 Νοεμβρίου κατεβαίνουν τα ρολά και ανεβαίνουν μετά από ένα μήνα, όταν ήδη θα τρέχει η επόμενη μεταγραφική περίοδος! Αυτή η οποία θα καθορίσει τα ρόστερ των ομάδων μέχρι και τη λήξη των play offs.

Restart με το απολύτως τροχιοδεικτικό ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός στο πιο κλασικό απρόβλεπτο ζευγάρι των τελευταίων δύο ετών. Εχουμε δει παιχνίδια τους στα οποία ο ανώτερος να φεύγει ηττημένος, παιχνίδια στα οποία τα δυο ημίχρονα είναι τόσο μοιρασμένα λες και έχουν συμφωνήσει να παίξει ο καθένας από ένα, έχουμε δει ανατροπές, γκολ στα τελευταία λεπτά, πολλά ωραία. Αυτό που δεν αλλάζει είναι ότι από τότε που άλλαξε το status του ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος είναι η πιο δύσκολη ομάδα για τον Παναθηναϊκό. Είναι η ομάδα εναντίον της οποίας έχει τα χειρότερα αποτελέσματα, η ομάδα από την οποία συχνά ηττάται στις λεπτομέρειες, με γκολ στα τελευταία λεπτά, παντοιοτρόπως!

Ειδικά η Τούμπα είναι πιο «αφιλόξενη» για τον Παναθηναϊκό ακόμα και από το «Γ. Καραϊσκάκης» όπου έχει περισσότερα θετικά αποτελέσματα. Μόνο πέρυσι (αήττητος σε τέσσερα ματς από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός), η Τούμπα ήταν η μοναδική έδρα στην οποία ηττήθηκε δις και ο ΠΑΟΚ η μοναδική ομάδα που τον νίκησε τρεις φορές στο πρωτάθλημα. Με πέναλτι στο 87'; Με πολλούς τραυματισμούς κι εκείνο το πέναλτι στον Αϊτόρ; Με πολλές αλλαγές στο τελευταίο ματς των play offs; «Ηττα» έγραψε το ταμπλό για τους Πράσινους. Ηττες στις λεπτομέρειες. Στις λεπτομέρειες, ασφαλώς, κρίθηκε και ο τελικός Κυπέλλου: δυο ημίχρονα με υπεροχή πράσινη και ασπρόμαυρη, ένα πέναλτι στον Γκατσίνοβιτς, αδυναμία του Δικέφαλου να μετουσιώσει σε γκολ την πίεσή του, έγραψε 1-0.

Μονομαχία Ινγκασον - Παλάσιος

Απίθανο να νικήσει εύκολα απόψε μια από τις δυο ομάδες, αν αναδειχθεί νικητής. Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από την ανόητα εκνευριστική για κάθε οπαδό του ισοπαλία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων εναντίον του ΟΦΗ, ο Παναθηναϊκός από την ευρύτερη και πιο εύκολη εφετινή νίκη του, με το χατ τρικ του φορτσάτου Αϊτόρ επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Στο +4 η διαφορά. Στο pick της η πράσινη μετοχή που διαρκώς ανεβαίνει όσο μειώνεται η απόδοσή του για να αναδειχθεί πρωταθλητής στις στοιχηματικές εταιρείες. Σταθερά... μέτρια η μετοχή του γηπεδούχου, που ακόμα δεν μπορεί να πείσει κανέναν ότι μπορεί να μείνει επί μακρόν στη διεκδίκηση του τίτλου, εκμεταλλευόμενος κι' αυτός την απίστευτη κατάσταση του Ολυμπιακού που ξεκίνησε με δυο αλλαγές προπονητών σε δυο μήνες, 19 μεταγραφές και -7 στις πρώτες πέντε αγωνιστικές!

Αύριο, όμως ο ΠΑΟΚ έχει μια σπουδαία ευκαιρία. Να σπάσει το αήττητο της μοναδικής ομάδας που δεν έχει ξοδέψει ούτε βαθμό έως τώρα, να μειώσει τη διαφορά στο -1 και «να είναι εκεί». Εκεί, κοντά. Να μην απομακρυνθεί. Να μην ξενερώσει ακόμα περισσότερο τους φίλους του, οι οποίοι πιθανότατα δεν θα κατακλύσουν την Τούμπα (7.000 «ελεύθερα» εισιτήρια βράδυ Σαββάτου!). Ναι, έχει προβλήματα στο γκολ και στην τελική προσπάθεια. Ναι, μόνο ο εκρηκτικός Νάρεϊ φαίνεται ικανός από τους καινούριους να κάνει πραγματικά τη διαφορά. Ναι, φαίνεται «αδιάφορος» στον ουδέτερο θεατή. Ας περιμένουμε, όμως, είναι νωρίς. Οχι μόνο τον αξιόλογο Κοτάρσκι και τον Ντάντας. Και τον Νάσμπεργκ, που δεν τον έχουμε δει και τον Κουαλιάτα.

Κι ας μην υποτιμούμε ότι για ένα ματς η «φρουρά» των Ινγκασον, Βιεϊρίνια, Ζίβκοβιτς, Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Ολιβέιρα τη δουλειά την ξέρουν και μπορούν να την κάνουν μια χαρά. Μπαρουτοκαπνισμένοι είναι σε ντέρμπι, ποιότητα για το επίπεδο του ελληνικού πρωταθλήματος διαθέτουν, δεν θα είναι δα και έκπληξη αν νικήσει αύριο η ομάδα που συνήθως νικά τα τελευταία δέκα χρόνια στα ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός και η οποία στο κάτω – κάτω της γραφής έχει και μεγαλύτερο μπάτζετ από τον αντίπαλό της. Ειδικά σε ντέρμπι στο οποίο η νίκη θα είναι ένα μήνυμα προς όλους όσοι ήδη τον έχουν ξεγραμμένο τον ΠΑΟΚ: «Είμαστε εδώ και θα το παλέψουμε όσο πάει». Ειδικά αν έχεις και τον Λουτσέσκου στον πάγκο που έχει τρομερό επαγγελματικό εγωισμό, σ΄αυτό το ματς τα δίνεις όλα! Για να μείνεις στο παιχνίδι τουλάχιστον μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου και να δεις πώς θα κινηθείς τον Ιανουάριο!

Μάχη Σάντσεθ - Ζίβκοβιτς στην Τούμπα

Ακόμα ισχυρότερο είναι το κίνητρο του Παναθηναϊκού, ο οποίος όπως και πέρυσι, έτσι κι εφέτος, στα ντέρμπι πάει «λάου λάου». Χωρίς φωνές, χωρίς υπερβολές, χωρίς «είμαστε καλύτερη ομάδα και φαβορί». Αν νικήσει αύριο στη «χειρότερη» για τον ίδιο έδρα, θα πρέπει να «αυτοκτονήσει» για να μην τερματίσει πρώτος τον Νοέμβριο, δεδομένου ότι υποδέχεται στη Λεωφόρο Ολυμπιακό και Αρη, ενώ αντιμετωπίζει εκτός έδρας Λαμία, Βόλο και Παναιτωλικό μέχρι τη λήξη του πρώτου μισού της regular season. Αν περάσει και από την Τούμπα ο Παναθηναϊκός με τρίποντο θα «φωνάξει» παντού – και πρωτίστως στον εαυτό του – το «μπορώ να το πάρω». Κι ας είμαστε ακόμα στην έκτη αγωνιστική ενός μαραθωνίου 36 αγώνων μαζί με τα δέκα ντέρμπι των play offs.

Δεν είναι μαθημένος στη διαχείριση της πρωτιάς, είναι πολύ δύσκολο αυτό το management «εσωτερικά». Ομως το βέβαιο είναι πως όσο νικά, τόσο μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση θα αποκτά και τόσο ισχυρότερη πίεση θα ασκεί σε όσους τον κυνηγούν από πίσω. Είναι ο ίδιος σε καλή φάση και δεν τον βρίσκει στα καλύτερά του τον ΠΑΟΚ, αυτή είναι η αλήθεια. Γι' αυτό και το ντέρμπι είναι μια τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Τώρα που ακόμα δεν έχει «αγχωθεί» για τον τίτλο, τώρα που ακόμα οι υπόλοιποι – παρότι παραδέχονται ότι έχει το πιο δεμένο σύνολο – ακόμα δεν τον αναγνωρίζουν ως υποψήφιο πρωταθλητή.