Στους 16 του Indian Wells με ανατροπή ο Στέφανος

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Φάμπιο Φονίνι, βρέθηκε πίσω με 0-1 σετ, αλλά έδειξε χαρακτήρα και τελικά επικράτησε με 2-1 (2-6, 6-3, 6-4) παίρνοντας την πρόκριση στην φάση των 16 του Indian Wells, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άλεξ Ντε Μινόρ.

Ο Φάμπιο Φονίνι (Νο30 στον κόσμο) αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από άξιος αντίπαλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά (Νο3 στον κόσμο), αλλά στο τέλος ο Έλληνας πρωταθλητής βρήκε τον τρόπο να ξεπεράσει τον κακό του εαυτό και να επιστρέψει από το πρώτο χαμένο σετ, παίρνοντας την νίκη με 2-1 (2-6, 6-3, 6-4) σε 2 ώρες και 3 λεπτά, για να προκριθεί στην φάση των 16 του Indian Wells για πρώτη φορά στην καριέρα του. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ (Νο27 στον κόσμο).

Τα βαθιά χτυπήματα του Ιταλού δυσκόλεψαν τον Τσιτσιπά, ο οποίος δεν μπορούσε να ανέβει στο φιλέ. Λίγο μετά το ξεκίνημα του 2ου σετ ωστόσο, όταν ο Φονίνι έκανε το break στο τρίτο game και προηγήθηκε με 2-1, ο Στέφανος ξαφνικά... γύρισε τον διακόπτη, βρήκε πατήματα και έφτασε στην νίκη.

Ο αγώνας

Ο Στέφανος ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα, αφού σέρβιρε πρώτος και είδε τον Φονίνι να του κάνει break, με τον Έλληνα πρωταθλητή να κάνει τρία αβίαστα λάθη στο forehand του. Αυτό έδωσε το πλεονέκτημα στην ψυχολογία στον Ιταλό, ο οποίος πίεζε τον Τσιτσιπά, υποχρεώνοντάς τον σε λάθη.

Αποτέλεσμα ήταν να καταφέρει ο Φονίνι να κάνει νέο break στον Τσιτσιπά στο 5ο game και να ξεφύγει με 5-1. Στο 7ο game μάλιστα ο Ιταλός είχε δύο set point, με τον Τσιτσιπά να δείχνει ωστόσο χαρακτήρα και να κρατάει το σερβίς του, μειώνοντας σε 5-2. Η αντίδρασή του ωστόσο αποδείχθηκε προσωρινή, με τον Φονίνι να κρατάει στην συνέχεια το σερβίς του και να κατακτά το πρώτο σετ με 6-2.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Ιταλό να δείχνει μεγάλη αυτοπεποίθηση και να κάνει break στο σερβίς του Τσιτσιπά στο 3ο game με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 2-1. Ο Έλληνας πρωταθλητής ωστόσο κάπου εκεί αντέδρασε και πήρε τα τέσσερα επόμενα game - κάνοντας δύο σερί break στο σερβίς του Φονίνι - ξεφεύγοντας με 5-2. Ο Φονίνι ακολούθως μείωσε σε 5-3, ωστόσο στο επόμενο game ο Τσιτσιπάς δεν άφησε περιθώρια και παίρνοντας 3 άσους κράτησε το σερβίς του, κατακτώντας το 2ο σετ με 6-3.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τους δύο τενίστες να κρατάνε το σερβίς τους στα πρώτα τέσσερα game. Στο 5ο game ωστόσο ήταν που ο Τσιτσιπάς έδειξε χαρακτήρα κάνοντας το break για να κάνει το 3-2, περνώντας την ψυχολογία με το μέρος του. Έκτοτε ήξερε ότι το μόνο που έπρεπε να κάνει για να πάρει την νίκη ήταν να κρατήσει το σερβίς του και αυτό έκανε, κατακτώντας το 3ο σετ με 6-4.