Βέσκο/"Η Κύπρος έδειξε ότι μπορεί να κάνει και καλύτερα παιχνίδια"

Η εμφάνιση του β΄ ημιχρόνου της Εθνικής μας ομάδας κόντρα στη Σερβία έστειλε αισιόδοξα μηνύματα για το μέλλον. Ο τεχνικός διευθυντής των Ακαδημιών της Ανόρθωσης Βέσκο Μιχαήλοβιτς, σχολιάζοντας τα φιλικά παιχνίδια του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στην εκπομπή "Στην Κερκίδα" στη Digital TV, εστίασε στο ψυχολογικό κομμάτι και στα κέρδη που μπορεί να έχει στη συνέχεια η Εθνική από την παρουσία στο δεύτερο 45λεπτο κόντρα στους Σέρβους.

“Ήταν εντελώς διαφορετικά παιχνίδια, ομάδες με μεγάλη διαφορά δυναμικότητας. Απέναντι στη Λετονία δεν κάναμε καλή εμφάνιση με αντίπαλο κάτω του μετρίου, όμως ψες είδαμε εντελώς διαφορετική εικόνα στο β΄ ημίχρονο. Μπήκαμε για ακόμη μία φορά πολύ φοβισμένοι στα πρώτα 30-35 λεπτά. Δεχθήκαμε γρήγορο γκολ πολύ εύκολο. Απαγορεύεται σε τέτοιο επίπεδο να… τρως έτσι γκολ. Μετά ήρθε και η φάση του πέναλτι που θα ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα αν είχε σκοράρει η Σερβία.

Ήταν πάρα πολύ καλή η εμφάνιση της Κύπρου στο δεύτερο ημίχρονο, το λιγότερο που της άξιζε ήταν η ισοπαλία. Είχε ευκαιρίες με Πίττα και Κορέια που μπορούσε να σκοράρει με λίγη τύχη.

Δεν είναι τόσο σημαντικά τα αποτελέσματα αυτή τη στιγμή. Σημαντικό που είχε μεγάλη βελτίωση στο β΄ ημίχρονο με τη Σερβία. Το πιο σημαντικό είναι ο ψυχολογικός παράγοντας, για να πιστέψουν οι παίκτες μας ότι έχουμε κι εμείς καλή ομάδα και μπορούμε να παίξουμε καλύτερα. Η Κύπρος έδειξε ότι μπορεί να κάνει και καλύτερα παιχνίδια στη συνέχεια.

Έχει πολύ καλούς παίκτες η Κύπρος. Με Πιέρο και Τζιωνή θα είμαστε πιο δυνατοί στη συνέχεια".