Κύπρος-Λετονία: Φιλική ισοπαλία με μέτρια εικόνα (φώτος)

Μετά από μια μέτρια έως κακή εμφάνιση η Εθνική μας εξήλθε σε φιλική αναμέτρηση ισόπαλη 1-1 με την Λετονία στο "ΑΕΚ Αρένα".  Το ματς ήταν στο πλαίσιο προετοιμασίας για το Nations League που ξεκινά το Σεπτέμβριο.

Επόμενο φιλικό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απέναντι στην Σερβία (25/3).

Σε αργό τέμπο κύλησε το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης μέχρι που ο Πίττας άνοιξε το σκορ στο 33’ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Λοΐζου. Ίδιο σκηνικό και στη συνέχεια με τους Λετονούς όμως να χάνουν πέναλτι στο 44’ με τον Ciganiks. Δίχως κάτι το αξιόλογο κύλησε και το μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης με τη μόνη διαφορά ότι οι Λετονοί κέρδισαν κάποια μέτρα και έψαχναν την ισοφάριση. Τελικά τα κατάφεραν στο 85’ με τον Ciganiks. Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε να κάνουν την ανατροπή αλλά ο Μολ έσωσε την Εθνική μας όταν χρειάστηκε.

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στο φιλικό.

2' Αναγνωριστικά λεπτά, σε αργό ρυθμό κυλά το παιχνίδι.

4’ Προσπαθεί να πιέσει ψηλά η Εθνική μας ώστε να αναγκάσει την άμυνα των Λετονών σε λάθος.

8’ Πήραν την κατοχή οι Λετονοί στα τελευταία λεπτά. Η Εθνική μας δείχνει να έχει θέματα στο κράτημα της μπάλας στο χώρο του κέντρου.

14’ Το παιχνίδι κυλά χωρίς καμία ιδιαίτερη φάση.

17’ Πρώτη τελική στο ματς για τους Λετονούς σε σουτ του Jagodinskis. Η μπάλα κτύπησε στον Κούσουλο και πέρασε έξω.

19' Καλό σουτ του Gutkovskis, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

24’ Πρώτη τελική στο ματς για την Εθνική μας σε φαλτσαριστό σουτ του Λοΐζου λίγο έξω από την περιοχή. Η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι των Λετονών.

30’ Δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος με αυτά που βλέπει ο Τιμούρ Κετσπάγια.

εθν

33’ ΓΚΟΛ 1-0 η Κύπρος με σκόρερ τον Πίττα. Ο Λοΐζου μετά από ωραία ενέργεια έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Πίττας βγήκε έξυπνα με προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ανοίγοντας το σκορ για την Εθνική μας.

36' Φωνάζει στους διεθνείς μας παίξουν πιο γρήγορα ο Τιμούρ Κετσπάγια. Συγκεκριμένα, θέλει να γίνουν πιο γρήγοροι στις μεταβιβάσεις τους και έτσι να γίνει πιο δημιουργική.

38' Καλό σουτ του Ciganiks, η μπάλα λίγο έξω.

43' Πέναλτι κερδίζουν οι Λετονοί. Μολ και Χάμπος δεν συνεννοήθηκαν και τερματοφύλακάς μας ανέτρεψε τον επιθετικό της Λετονίας, Ciganiks.

κιτρι

-Κίτρινη στον Μολ.

μολ

44' Το πιάνει ο Μολ πέφτοντας σωστά στη δεξιά του γωνιά. Ψάρεψε τον Jurkovskis.

45' Ένα λεπτό καθυστερήσεων.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

46' Διπλή αλλαγή για τη Λετονία. Μέσα οι Jagodinskis,και Savalnieks, έξω οι Balodis και Jaunzems.

50' Καλή στιγμή για την Εθνική μας σε κεφαλιά του Σπόλιαριτς.

54’ Φάουλ σε καλό σημείο λίγο έξω-αριστερά από την μεγάλη περιοχή κερδίζει η Εθνική μας. Ο Χάμπος εκτέλεσε, η μπάλα στο τείχος.

56' Το παιχνίδι κυλά σε αργό ρυθμό και ο Τιμούρ Κετσπάγια ζητά από τους διεθνείς μας να βγουν ψηλά.

3πλ

62’ Τριπλή αλλαγή για την Εθνική μας. Μέσα οι Ρούελ Σωτηρίου, Γαβριήλ και Κυπριανού, έξω οι  Πίττας, Λοΐζου και Σπόλιαριτς

-Ντεμπούτο για τον Ρούελ Σωτηρίου με την Εθνική μας.

60' Αλλαγή για την Λετονία. Έξω ο  Saveljevs, μέσα ο  Zjuzins.

63' Ευκαιρία για τους Λετονούς με τον Saveljevs. Τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή πριν κάνει το σουτ ο Κορέια.

68’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ikaunieks, με δυσκολία ο Μολ έδιωξε σε κόρνερ.

69’ Αλλαγή για την Εθνική μας. Έξω ο Χαραλαμπους, μέσα ο Στέλιος Ανδρέου.

70' Κόρνερ του Ikaunieks, ο Uldrikis κανε από κοντά την προβολή και σωτήρια έδιωξε ο Μολ. Στην φάση οι διεθνείς μας διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ στον Καρώ.

77′ Διπλή κίνηση από Κετσπάγια. Έξω οι Κούσουλος και Χάμπος Κυριάκου, μέσα ο Πηλέας και ο Αρτυματάς.

78′ Δύο αλλαγές για την Λετονία. Έξω οι Emsis και Jurkovskis, μέσα Zelenkovs και Regza.

λεον

85' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Λετονία. Ο Ciganiks ο σκόρερ με σουτ.

88' Πιέζουν για το γκολ της ανατροπής οι Λετονοί.

89' Κακή η εμφάνιση της Εθνικής μας στο Β' ημίχρονο. Οι Λετονοί πίεσαν και πέτυχαν την ισοφάριση. Τώρα ψάχνουν το γκολ της νίκης.

90' Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος φιλικής αναμέτρησης. Ισοπαλία 1-1.

ΚΥΠΡΟΣ:  Moλ, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαϊφης, Χάμπος Κυριάκου (77' Πηλέας), Σπόλιαριτς (62' Κυπριανού), Κούσουλος (77' Αρτυματάς), Χαραλάμπους (68' Ανδρέου), Κορέια, Λοϊζου (62' Γαβριήλ), Πίττας (62' Ρούελ Σωτηρίου).

Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Κυπριανού, Κακουλλής, Ρούελ Σωτηρίου, Πηλέας, Ανδρέου, Παναγιώτου, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου, Γαβριήλ, Ηλία, Φιλιώτης.

ΛΕΤΟΝΙΑ: Matrevics, Jurkovskis, Dubra, Balodis, Ciganiks, Saveljevs, Emsis, Jaunzems, Gutkovskis, Uldrikis, Ikaunieks.

Στον πάγκο: Steinbors, Sorokins, M.Oss, Jagodinskis, Daskevics, Savalnieks, Zelenkovs, Zjuzins, Regza, Krollis, Maksimenko