Εθνική Γυναικών/ Φινάλε με ήττα...

Την ήττα με 5-0 από την Φινλανδία γνώρισε απόψε στο ΑΕΚ Αρένα η Εθνική μας ομάδα Γυναικών για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ο αγώνας αφορούσε τον 5ο όμιλο και ήταν ο τελευταίος στη διοργάνωση.

Η Φινλανδία τερμάτισε πρώτη στον όμιλο μας εξασφαλίζοντας εισιτήριο για την τελική φάση και είναι χαρακτηριστικό πως σε οκτώ αγώνες πανηγύρισε επτά νίκες και έφερε μία ισοπαλία.

Προηγήθηκε νωρίς η Φινλανδία με 3-0 (4', 6', 12') και στο 31ο λεπτό έφτασε στο 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιρίστριες μας είχαν πολύ καλύτερη παρουσία και δημιούργησαν προϋποθέσεις για να σκοράρουν πρώτα με την Βιολάρη και ακολούθως με την Φρίντα.

Το πέμπτο γκολ της Φινλανδίας σημειώθηκε στο 90+3.

"Συγχαρητήρια στις ποδοσφαιρίστριες μας για τη μεγάλη τους προσπάθεια στη διοργάνωση. Στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε ότι έχουμε μέλλον και για να προχωρήσουμε χρειάζεται περισσότερη και πιο σκληρή δουλειά σε καθημερινή βάση.

Ευχαριστώ όλες τις ποδοσφαιρίστριες που έλαβαν μέρος στα παιχνίδια που δώσαμε στην πρώτη μας συμμετοχή στη διοργάνωση", δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Άγγελος Τσολάκης.

Κύπρος: Ματθαίου, Χαραλάμπους, Σολωμού, Τουμάζου (68' Στ. Αντωνίου), Ιωάννου, Σάββα, Ε. Μιχαήλ (46' Σ. Παπαδοπούλου), Α. Μιχαήλ (85' Ε. Αριστοδήμου), Βιολάρη (79' Αδάμου), Φρίντα, Χρυσοστόμου (68' Μ. Παναγιώτου).