Ντίλα Γκόρι - ΑΠΟΕΛ: "Αφεντικό" στην Τιφλίδα με την σφραγίδα… των ηγετών του! (φώτος)

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης έκανε ο ΑΠΟΕΛ στην Dinamo Arena κερδίζοντας με 2-0 την Ντίλα Γκόρι χάρη στα γκολ των Κρέσπο (45+1΄) και Εφραίμ (64’). Ουσιαστική και αποτελεσματική η ομάδα του Σα Πίντο φεύγει… από την Γεωργία με ακόμη ένα διπλό μετά από αυτό με την Βοϊβοντίνα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν έλαμψαν με την απόδοση τους αλλά είχαν την εμπειρία να διαχειριστούν σωστά τις συνθήκες του αγώνα και να πάρουν μια σπουδαία νίκη. Προβληματική εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους με τον Σα Πίντο να έχει αρκετά παράπονα. Ο Κρέσπο άνοιξε το σκορ σ’ ένα σημείο που επηρέασε πολύ τους γηπεδούχους. Γκολάρα Εφραίμ με απευθείας φάουλ, δεύτερο σερί γκολ για τον κάπτεν του ΑΠΟΕΛ. Τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή ο Κρέσπο στο ημίχρονο που δεν θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στον επαναληπτικό λόγω καρτών. Με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το ματς η Ντίλα Γκόρι λόγω αποβολής του Άλεφ. Βοήθησε ξανά την ομάδα του ο Σα Πίντο μέσω των αλλαγών του στην επανάληψη. Ζήτησε πέναλτι ο Φετφατζίδης, δεν υπήρξε επαναληπτική προβολή από τους Γεωργιανούς. Ανακόπηκε λανθασμένα ο Τσεπάκ για οφσάιντ στα τελευταία λεπτά ενώ ο Μαροκινός έφευγε τετ α τετ. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στην Dinamo Arena.

δφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσφδσφδσδφσφσδ

•  ΧΟΡΗΓΟΣ του αγώνα Ντίλα Γκόρι-ΑΠΟΕΛ η NISSAN CYPRUS

Στο γήπεδο της Τυφλίδας ο Ανδρέας Ροκόπος, στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης.

σδφσδφσδφδσφσδφσδφσφσφσδφ

- Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, καλή επιτυχία στον ΑΠΟΕΛ.

- Πριν από την έναρξη του αγώνα με έγκριση της UEFA, τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή εις μνήμη των θυμάτων της κατολίσθησης που συνέβη στην επαρχία Racha, της Γεωργίας.

ΔΣΦΣΔΦΣΔΦΣΦΣΔΦΔΣ

- Έναρξη στο ματς

- 1' Ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια! Ο Σαρφό έδωσε στον Φετφατζίδη, ο Ελλαδίτης έκανε την σέντρα, ο Κβιλιτάια πήρε την κεφαλιά, η μπάλα παράλληλα της εστίας του Κουτσένκο. Από πλεονεκτική θέση ο Γεωργιανός φορ δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά όπως ήθελε, χάνεται η ευκαιρία.

- 3' Προσποίηση Μπέλετς στον Γκομίς, ο Σλοβένος στην συνέχεια απομάκρυνε την μπάλα.

- 4' Φάουλ του Τσεπάκ στον Γκομίς, στημένη μπάλα για την Ντίλα Γκόρι, από πλάγια θέση.

- 5' Άστοχο το σουτ του Τσοτσενίτζε.

- 7' Επικίνδυνο γύρισμα του Γκειλ, ο Γκομίς δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

- 8' Φοβερή ατομική ενέργεια Σαρφό, ο Γκανέζος μέσα στη περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ. Μπορούσε ο Σαρφό να δώσει στον ελεύθερο Μαρκίνιος.

- 9' Πέσιμο Φετφατζίδη στην περιοχή, ζητά πέναλτι ο Ελλαδίτης, παίζεται από τον ρεφ. Δεν υπάρχει μέχρι στιγμής επαναληπτική προβολή από τους Γεωργιανούς. Υπενθυμίζουμε δεν υπάρχει VAR.

12' Πιάνει... αέρα ο Γκειλ μέσα στην περιοχή, θα μπορούσε να απειλήσει, ευτυχώς για τον ΑΠΟΕΛ, δεν βρήκε την μπάλα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Δεν κρατά μπάλα ο ΑΠΟΕΛ.

ΓΦΔΓΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΓΔΓΔΦΓ

- 15' Κάθετη του Μαρκίνιος στον Κβιλιτάια, ο Κουτσέρνκο βγαίνει και διώχνει σε πλάγιο.

- 17' Έσπασε το πρέσινγκ της Ντίλα Γκόρι ο ΑΠΟΕΛ, ο Ντάλσιο στην αντεπίθεση, έδωσε στον Μαρκίνιος, ο Βραζιλιάνος πάτησε περιοχή, έκλεισε προς τα μέσα το σουτ του κόπηκε από τον Τσιτεισβίλι.

(ΣΧΟΛΙΟ) Εικοσάλεπτο στην Dinamo Arena. Tην κατοχή η Ντίλα Γκόρι, ο ΑΠΟΕΛ για την ώρα "περιμένει" τους Γεωργιανούς και θέλει να χτυπήσει στην κόντρα. Είχε την ευκαιρία με τον Κβιλιτάια ενώ ζήτησε πέναλτι με τον Φετφατζίδη, δίχως να προβληθεί επαναληπτική προβολή.

φγδφγδφγδφγ

- 22' Φάουλ από πλάγια θέση για τους γηπεδούχους, απευθείας η εκτέλεση, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 23' Δεν συνεννοήθηκαν οι Κβιλιτάια - Φετφατζίδης, πλάγιο άουτ για την Ντίλα Γκόρι.

- 24' Cooling break.

- 25' Επανέναρξη στο ματς. Ο ΑΠΟΕΛ πρέπει να ελέγξει τον ρυθμό του ματς.

- Ξεδιπλώθηκε ωραία ο ΑΠΟΕΛ, ο Σούσιτς μέσα στη περιοχή, έκανε κακό γύρισμα.

- 30' Φάουλ για κάρτα του Τσιτεισβίλι στον Μαρκίνιος, δεν δείχνει την κιτρινη ο Sabotic.

- 31' Άμυνα του Ντβάλι στον Γκέιλ πριν γίνει επικίνδυνος ο άσος της Ντίλα.

- 32' Κίτρινη ο Κρέσπο, φάουλ η Ντίλα Γκόρι, χάνει την ρεβάνς ο Ισπανός.

- 33' Δοκάρι για την Ντίλα Γκόρι. Απευθείας εκτέλεση του Τσιτεϊσβίλι, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

- 35' Φάουλ κερδίζει ο Ντβάλι, στην συνέχεια ο Κβιλιτάια δεν μπορεί να κάνει επαφή.

- 38' Προσπαθεί να κυκλοφορήσει μπάλα ο ΑΠΟΕΛ...

- 41' Φάουλ κερδίζει ο Τσεπάκ στο όριο της περιοχής του.

(ΣΧΟΛΙΟ) Βιαστικές επιλογές από τους ποδοσφαιριστές του Σα Πίντο.

- 44' Πήγε να απειλήσει ο Τσεπάκ, άνοιξε το κοντρόλ και χάθηκε η ευκαιρία για γέμισμα.

- 45' Μαρκάρισμα του Ετού από πίσω στον Κβιλιτάια. Στημένο για τον ΑΠΟΕΛ.

ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 0-1! Ο Κρέσπο!! Χτυπά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Σα Πίντο! Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το φάουλ, ο Κοσταντίνοφ επανέφερε στη περιοχή, αδράνεια στην καρδιά της άμυνας της Ντίλα, ο Κβιλιτάια έκανε το σουτ, ο Κουτσέρνκο το στοπ και στην επαναφορά ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός δεν είχε πρόβλημα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Μπροστά ο ΑΠΟΕΛ σ' εξαιρετικό σημείο.

δσφσδφσδφσδφσδ

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο. Αλλαγή ο Κρέσπο, μέσα ο Πέτροβιτς. Αναγκαστική για τον Ισπανό αμυντικό. Ο σκόρερ μετά το γκολ, μιλούσε με το ιατρικό τιμ της ομάδας και εξηγούσε για κάποιες ενοχλήσεις που είχε.

- 47' Συρτό σουτ του Γκομίς, αποκρούει ο Μπέλετς, στο ξεκίνημα της φάσης, υπήρξε φάουλ στον Μαρκίνιος που δεν δόθηκε.

- 51' Σουτ του Παρουλάβα, ο Μπέλετς μαζεύει.

- 53' Άστοχο σουτ του Γκειλ.

Ετοιμάζει τριπλή κίνηση ο Σα Πίντο.

- 55' Κίτρινη στον Κοσταντίνοφ για φάουλ στον Γκειλ.

- 56' Γίνεται φάουλ στον Κβιλιτάια, παίζει από τον Sabotic, έξαλλοι στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

- 57' Οι Εφραίμ, Γουίλσον και Βιγιαφάνες στις θέσεις των Μαρκίνιος, Φετφατζίδη και Σαρφό.

σδφσδφσδφσδφσδ

- 60' Καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντάλσιο με σουτ στο ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο κίπερ της Ντίλα Γκόρι. Κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα η ομάδα του Σα Πίντο.

- 62' Κίτρινη στον Έτου για δυνατό φάουλ στον Τσεπάκ, σε καλό σημείο για απευθείας εκτέλεση.

- 63' Πίσω από την μπάλα οι Εφραίμ-Βιγιαφάνες.

- 64' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ!!! Ο Εφραίμ εκτελεί τον Κουρτσένκο! Απευθείας εκτέλεση, η μπάλα στα δίχτυα. Μπροστά με 2-0 ο ΑΠΟΕΛ. Το 11ο γκολ του Εφραίμ στην Ευρώπη.

δσφσδφσδφσδφφσδφσδ

Κάνει αλλαγές ο προπονητής της Ντίλα Γκόρι θέλει να αλλάξει πράγματα.

- 68' Σουτ του Σάντος, μαζεύει ο Μπέλετς.

- 70' Ο Γκειλ ταλαιπωρεί Σούσιτς και Γουίλσον, το γέμισμα του πάει στον Μπέλετς.

- 71' Στοπ του Πέτροβιτς σε σουτ του Γκειλ.

- 73' Ο Τομανέ θα πάρει την θέση του Κβιλιτάια. Παίρνει χειροκρότημα ο Γεωργιανός.

- 74' Ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ, ο Γουίλσον το τελειώμα εντός περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Kuchernko.

- 75' Σουτ συρτό του Γκειλ, άουτ.

- 76' Εκτέλεση του Εφραίμ, δεν βρίσκει την μπάλα ο Τσεπάκ για να την στείλει στα δίχτυα.

- 77' Φάουλ κερδίζει η Ντίλα Γκόρι από πλάγια θέση.

- 78' Συρτή εκτέλεση του Τσιτεϊσβλίλι, ο Μπέλετς!

(ΣΧΟΛΙΟ) Χρειάζεται μεγάλη προσοχή, να μην γίνει κάποιο εύκολο λάθος. Ο ΑΠΟΕΛ έχει ένα σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

- 79' Συρτή σέντρα του Γουίλσον, βγαίνει δύσκολα η άμυνα προ του Τομανέ που ήταν έτοιμος για το 0-3.

- 84' Κυκλοφορεί σωστά την μπάλα ο ΑΠΟΕΛ, διαχειρίζεται άψογα το υπερ του 2-0.

- 86' Κόκκινη για την Ντίλα Γκόρι, αποβολή ο Άλεφ που ανέκοψε αντικανονικά τον Βιγιαφάνες που έφευγε απέναντι από τον κίπερ της Ντίλα Γκόρι.

δσδασασδασδασδασσδ

Καθυστερήσεις - 5'

- 90+2' Κίτρινη στον Σα Πίντο.

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

σδωψσρεα

Ντίλα Γκόρι: Kuchernko, Chiteishvili, Dzotsenidze, Etou, Wanderson, Parulava, Santos, Victor, Gomis, Kovtaliuk, Gale

Στον πάγκο: Chikashua, Odikadze, Gaphrindashvili, Andronikashvili, Assamoah, Sardalisvili, Kukhianidze, Mzwakali.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Σούσιτς, Κρέσπο (Πέτροβιτς 46'), Ντβάλι, Σαρφό (Βιγιαφάνες 57'), Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Φετφατζίδης (Εφραίμ 57'), Κβιλιτάια (Τομανέ 73'), Μαρκίνιος (Γουίλσον 57')

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Πέτροβιτς, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον Εντουάρντο, Βιγιαφάνες, Θεοδώρου, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Πολυκάρπου, Ντογκαλά

Διαιτητής: Jasmin Sabotic LUX

Βοηθοί: Claude Ries - Rafael Morim LUX

Τέταρτος: Ricardo Morais LUX