Και πρόκριση και... πρώτο το Μαρόκο!

Το Μαρόκο στους "16" του Μουντιάλ και μάλιστα ως... πρώτο από τον 6ο όμιλο! Για την 3η αγωνιστική κέρδισε τον Καναδά με 2-1 και τερμάτισε πάνω από την Κροατία που πήρε το 2ο "εισιτήριο".

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα.

-4' ΓΚΟΛ 0-1 το Μαρόκο! Ο Ζίγες ανοίγει το σκορ. Μεγάλο λάθος από τον κίπερ του Καναδά, με τον Μπόριαν να βγαίνει έξω από την περιοχή του για να διώξει τη μπάλα αλλά να του φεύγει το κοντρόλ, με τον Ζίγες να στέλνει τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία με λόμπα εκτός περιοχής.

-Με αυτό το γκολ του Μαρόκο έχει πλέον σκορ πρόκρισης.

-10' Παραμένουν ψηλά οι Μαροκινοί και πιέζουν για το 2ο γκολ. Θέλουν να «καθαρίσουν» την πρόκριση από νωρίς.

-15' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Καναδά με τον Μπιουκάναν να μην προλαβαίνει την μπάλα στο γύρισμα του Χόιλετ.

-20 Έχει μεταφερθεί στο κέντρο το παιχνίδι πλέον, με τον Καναδά να προσπαθεί για το γκολ της ισοφάρισης.

-23' ΓΚΟΛ 0-2! Σκόρερ ο Εν Νεσιρί με δυνατό, διαγώνιο σουτ.

-Ο Καναδάς έχει μέχρι στιγμής 2 τελικές προσπάθειες στο ματς, καμία όμως εντός εστίας, ενώ στο αντίποδα το Μαρόκο έχει βρει δύο γκολ μέσα από 5 τελικές προσπάθειες (2 εντός εστίας).

-33' Πολύ κοντά στο 3ο γκολ το Μαρόκο όμως ο Βιτόρια έβαλε την προβολή στο σουτ του Μπουφάλ.

-Συντήρηση δυνάμεων από τους Μαροκινούς που πλέον παίζουν χωρίς άγχος.

-41' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Καναδάς μειώνει με αυτογκόλ του Αγκουέρντ στην προσπάθειά του να στείλει τη μπάλα κόρνερ.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+3' Ο Ελ Νεσίρι σκόραρε μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζιγιές ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

-Άρχισε το β' μέρος.

-55' Με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα το Μαρόκο κρατάει στα χέρια του όχι μόνο τη πρόκριση αλλά και την πρωτιά στον 6ο όμιλο. Εάν η Κροατία βάλει γκολ τότε θα το πιάσει στην κορυφή και θα υπερέχει έναντι των Αφρικανών στην ισοβαθμία.

-58' Ευκαιρία για τον Καναδά με τον Χόιλετ να κάνει την σέντρα και τον Ντέιβις να κάνει την προβολή. Ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ.

-60' Τρείς αλλαγές για τον Καναδά. Καγέ, Λάριν και Αντεκούγκμπε εκτός, Χάτσινσον, Κονέ και Ντέιβιντ περνούν στο γήπεδο.

-65' Αλλαγές και για το Μαρόκο. Ο Μπουφάλ και ο Σαμπιρί περνούν εκτός γηπέδου με τον Αμπουκλάλ και τον Αμαλάχ να μπαίνουν στις θέσεις τους.

-70 λεπτά στο ματς.

-72' ΔΟΚΑΡΙ για τον Καναδά με κεφαλιά του Χάτσινσον!

-77' Δύο αλλαγές για το Μαρόκο. Ζιγιές και Ουναχί έξω. Ελ Γιαμίχ και Αμπνταλάχ στο ματς.

-85' Ο Ζαμπράν αντικαθιστά τον Ασράφ Χακίμι. Τελευταία αλλαγή για το Μαρόκο.

-Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-Τέλος, απίθανες στιγμές για τους Μαροκινούς!

Οι αρχικές εντεκάδες

Καναδάς: Μπόριαν, Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Αντεκούγκμπε, Οσόριο, Μαρκ-Άντονι, Ντέιβις, Μπουτσανάν, Χοιλέτ, Λάριν.

Μαρόκο: Μπονού, Χακιμί, Αγκουέρντ, Σαΐς, Μαζραουί, Ουναχί, Άμραμπατ, Σαμπιρί, Ζίγες, Εν Νεσιρί, Μπουφάλ.