Πολωνία - Αργεντινή: Χόρεψε... τάνγκο και τώρα Καγκουρό (βίντεο/φώτος)

Θρίλερ για την Πολωνία, πάρτι για την Αργεντινή! Η Αλμπισελέστε έκανε το καλύτερο ματς της στον όμιλο, επικράτησε 2-0 της ομάδας του «Λέβα» και βρέθηκε εύκολα στους «16».

Η Αργεντινή ήθελε νίκη πρωτιάς, η Πολωνία έπαιξε για να μη χάσει, αλλά η ομάδα του Σκαλόνι ήταν πολύ καλύτερη για να απωλέσει την κορυφή. Τι και αν ο Μέσι έχασε πέναλτι, τι και αν ο Σέζνι έπιανε τα πάντα, ο Μακ Άλιστερ και ο Αλβαρες έκαναν τη διαφορά, πέτυχαν τα γκολ της νίκης κι έστειλαν την Αλμπισελέστε χαλαρά στους «16». Εκεί, θα βρουν απέναντί τους την Αυστραλία και ο δρόμος για τα προημιτελικά είναι πιο εύκολος από ποτέ. Η Πολωνία απογοήτευσε με την εικόνα της και χάρη σε ένα κόψιμο στις καθυστερήσεις, αλλά και στο τέρμα της Σαουδικής Αραβίας βρέθηκε στους «16» από το... παράθυρο. Ομάδα χωρίς... σουτ εντός στόχου σε 90+ λεπτά κι όμως είναι στα νοκ άουτ, εκεί όπου θα παίξει με τη Γαλλία.

DFSDFSDFSD

- Έναρξη στην αναμέτρηση.

7' Ο Μέσι έκλεψε, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν ιδανικό

10΄Ο Σέζνι θα διώξει το σουτ του Μέσι. Πιο δυνατά η Αργεντινή, έχει τον έλεγχο και πιέζει

Οι Πολωνοί προσπαθούν να κυκλοφορήσουν και να αποφύγουν την έντονη πίεση της αντιπάλου

17' Σουτ του Ακούνια, εκτός στόχου.

19' Πάσα του Μέσι, ο Ακούνια με το κεφάλι σημαδεύει τον Σέζνι.

29' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Αργεντινή. Καλή στιγμή για την Αργεντινή, ο Κας σταμάτησε το σουτ του Αλβαρες, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Ακούνια πέρασε άουτ

Ανώτερη η Αργεντινή, στο μισό γήπεδο παίζει τους Πολωνούς.

33' Υπέροχη εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μαρία, ο Σέζνι με πολύ ζόρι σε κόρνερ

Ο Μέσι στο έδαφος και πολλές διαμαρτυρίες για πέναλτι.

γφηφγηφη

36' Είχε προηγηθεί η μεγάλη επέμβαση του Σέζνι στο πλασέ του Αλβαρες. Εξαιρετική η πάσα του ΜακΑλιστερ

38' Πέναλτι!

39' Το πιάνει ο Σέζνι το πέναλτι του Μέσι! ΚΛΙΚ ΕΔΩ

φγφδγδφγγ

43' Σουτ του Αλβαρες, ο Σέζνι με δεύτερη προσπάθεια

Καθυστερήσεις - 3'

Ημίχρονο.

46' Γκοοοοοολλλλλ 1-0 η Αργεντινή. Σκόρερ ο ΜακΚάλιστερ

fgdfgdfgd

50' Μεγάλη φάση για την Πολωνία, κεφαλιά του Γκλικ μόλις άουτ

53' Ο Μέσι το πήρε πάνω του, έφτασε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το πλασέ πέρασε άουτ

dfgdfgdfgdf

59' Εκτός Ντι Μαρία, μέσα ο Παρέδες. Εκτός ο Ακούνια, μέσα ο Ταλιαφίκο

61' Νεά ευκαιρία για την Αργεντινή, πάσα του Ταλιαφίκο στον ΜακΚάλιστερ, αλλά το σουτ πάνω στον Σέζνι

66' Γκοοοοοοοοοοολ η Αργεντινή και 2-0. Ο Άλβαρες! Μια ακόμα ωραία προσπάθεια των Αργεντινών με τον Φερνάντες να βρίσκει ωραία τον Άλβαρες και αυτός δείχνοντας πόσο μεγάλος σκόρερ είναι έκανε το 2-0 και με βάση την εικόνα του αγώνα η Αργεντινή βρίσκεται μια ανάσα από την πρόκριση και την πρώτη θέση του ομίλου

Νέα σπουδαία ευκαιρία για την Αργεντινπή με τον Μέσι να κάνει το σουτ από καλή θέση και τον Σέζνι να τον νικά για ακόμα μία φορά

73' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία του Άλβαρες μετά την ασίστ του Μέσι να κάνει στο 73' το 3-0

Η άμυνα της Αργεντινής πάνω στον Λεβαντόφσκι είναι ΦΟΒΕΡΗ. Ο Λέβα δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα ως τώρα

-Αυτή τη στιγμή υπάρχει απόλυτη ισορροπία ανάμεσα στις δυο ομάδες που διεκδικούν τη δεύτερη θέση. Η πρόκριση πάει στο έβδομο κριτήριο ισοβαθμίας που είναι οι κάρτες

-Μεξικό και Πολωνία έχουν συντελεστή τερμάτων 2-2

-Αυτή την στιμγή αν δεν μπει άλλο γκολ και στα δύο παιχνίδια περνάει η Πολωνία γιατί έχει 3 λιγότερες κάρτες από το Μεξικό.

-Με την κάρτα του Κριχόβιακ μειώνεται η διαφορά στις κάρτες ανάμεσα σε Πολωνία και Μεξικό στο 5-7

86' Τεράστια ευκαιρία για το 3-0 που θα έδινε και την πρόκριση στο Μεξικό για την Αργεντινή και τον Λαουτάρο Μαρτίνες που απέναντι από τον Σέζνι έστειλε τη μπάλα άουτ

Πέντε λεπτά ακόμα με την Αργεντινή να μην σταματά να πιέζει

90+3' Ο Κίβιορ πάνω στην γραμμή σταματάει το πλασέ του Ταλιαφίκο, ένα διώξιμο που μπορεί να δίνει και την πρόκριση στους Πολωνούς