Πορτογαλία-Ουρουγουάη: Πρόκριση για Πορτογαλία με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες

Με δύο γκολ του Μπρούνο Φερνάντες στο δεύτερο μέρος η καλύτερη Πορτογαλία υπέταξε την Ουρουγουάη με 2-0 και έκανε το "2 στα 2" στη φάση των ομίλων, για να σφραγίσει πανηγυρικά το εισιτήριο για τις 16 κορυφαίες ομάδες του Μουντιάλ.

Oι Ουρουγουανοί που είχαν κλασικές φάσεις, έμειναν στον έναν βαθμό και χωρίς γκολ μετά από δύο αγωνιστικές και ψάχνουν τη νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Γκάνα που θα τους δώσει, πιθανότατα το εισιτήριο της πρόκρισης.

Οι τρεις ομάδες που έχουν προκριθεί μέχρι τώρα είναι η Γαλλία, η Βραζιλία και η Πορτογαλία.

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στην αναμέτρηση.

3' Πρώτη τελική στο ματς. Ολιβέρα και Καβάνι παίζουν το ένα-δύο, ο πρώτος σουτάρει εκτός περιοχής αλλά δεν βρίσκει εστία.

11' Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για την Ουρουγουάη. Ξεσηκώνει και το κοινό ο Νούνιες.

20' Παραμένει το 0-0 με την Πορτογαλία να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο.

30' Μισάωρο με το 0-0 να παραμένει σε ένα ματς με χαμηλό τέμπο.

33' Μεγάλη ευκαιρία για την Ουρουγουάη. Με καταπλητικό σόλο του Μπεντανκούρ πίσω από το κέντρο, περνάει τρεις αντιπαλους από... μέσα και βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ αλλά πλασάρει πάνω στον Ντιόγκο Κόστα.

36' Ευκαιρία για Ουρουγουάη! Με ατομική ενέργεια του Μπεντανκούρ ανοίγει για τον Ολιβέρα που του την σπάει ξανά, αλλά ούτε ο χαφ της Τότεναμ ούτε ο Νούνιες μπορούν να εκτελέσουν.

42' Γκερέιρο αντί Μέντες για την Πορτογαλία.

-Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Πορτογαλία και Ουρουγουάη πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

λοακ

-Ένας οπαδός ξέφυγε από την ασφάλεια και μπούκαρε μέσα στον αγωνιστικό χώρο με σημαία ΛΟΑΤΚΙ! Στέλνει το δικό του μήνυμα σε μια χώρα που καταπατούνται τα δικαιώματα

52' Μεγάλη φάση για την Πορτογαλία. Ταχύτατη κόντρα επίθεση, ο Φέλιξ γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και πλάγια αλλά το σουτ του καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών!

ρον 1-0 ου

54' ΓΚΟΛ 1-0 η Πορτογαλία με τον Κριστιάνο Ρονάλντο! Ο Μπρούνο Φερνάντες σερβίρει, ο 37χρονος φορ βρίσκει ελάχιστα την μπάλα και σκοράρει.

ρον οχι πορ

-Σύμφωνα με την FIFA και την ανάλυση που έγινε στον Μπρούνο Φερνάντες έχει κατοχυρωθεί το γκολ, όχι στον Κριστιάνο.

62' Διπλή αλλαγή για την Ουρουγουάη. Γοδίν και Βεσίνο έξω, Ντε Αρασκέτα και Πελίστρι μέσα.

-Προσπαθούν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο οι Ουρουγουανοί αλλά δυσκολεύονται να απειλήσουν.

69' Αλλαγή για την Πορτογαλία. Μέσα ο Λεάο, έξω ο Νέβες.

73' Διπλή αλλαγή για την Ουρουγουάη. Σουάρες και Μάχι Γκόμες μέσα, έξω οι Νούνιες και Καβάνι.

75' Δοκάρι για την Ουρουγουάη! Απίθανο πλασέ του Μάξι Γκόμες στην κίνηση, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

79' Τεράστια ευκαιρία για την Ουρουγουάη. Φοβερή κάθετη του Βαλβέρδε, ο Ντε Αρασκέτα πάει να τσιμπήσει την μπάλα αλλά ο Ντιόγκο Κόστα δεν πέφτει και το βγάζει εύκολα!

-Πιέζουν τρομερά οι Ουρουγουανοί,  δεν μπορούν να κρατήσουν μπάλα οι Πορτογάλοι.

83' Τριπλή αλλαγή για την Πορτογαλία. Παλίνια, Ματέους Νούνες και Γκονσάλο Ράμος μέσα, έξω οι Φέλιξ, Κριστιάνο και Καρβάλιο.

86' Βίνια αντί Ολιβέρα για την Ουρουγουάη.

-Δύο λεπτά ακόμα, παραμένει το 1-0 υπέρ της Πορτογαλίας.

χερ

-Ο Μπρούνο έκανε ποδιά στον Χιμένες, αυτός χωρίς να βλέπει με το χέρι στήριξης βρίσκει την μπάλα.

ον φιελ πορ

Πάει να δει την φάση σε on field review ο διαιτητής. Πέναλτι δίνει ο διαιτητής...

γκολ μπρουν

90'+3' ΓΚΟΛ 2-0 η Πορτογαλία με τον Μπρούνο Φερνάντες να σκοράρει από την άσπρη βούλα.

Εννέα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+8' Ευκαιρία για το 3-0 η Πορτογαλία. Πλασέ από κοντά ο Μπρούνο Φερνάντες, διώχνει τελευταία στιγμή ο Ροσέτ.

90+9' Δοκάρι ο Μπρούνο Φερνάντες. Ψάχνει το χατ-τρικ ο Πορτογάλος.

Τέλος στο ματς!

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ντιόγκο Κόστα, Κανσέλο, Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Μέντες, Νέβες, Μπερνάρντι Σίλβα, Φερνάντες, Φέλιξ, Ρονάλντο

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Ροτσέτ, Χιμένες, Γκοντίν, Κοάτες, Βαρέλα, Ολιβέρα, Μπεντανκούρ, Βαλβέρδε, Βεσίνο, Νούνιες, Καβάνι