"Καθάρισαν" τις ΗΠΑ και… “πέταξαν" για τους “8" οι "Οράνιε"!

Όντας αποτελεσματικοί οι Ολλανδοι του Λουίς Φαν Χάαλ πήραν τη νίκη-πρόκριση επί των ΗΠΑ με 3-1 στον αγώνα που διεξήχθη στα πλαίσια των “16” του Μουντιάλ.

Οι ΗΠΑ ήταν ανταγωνιστικοί σε όλο το παιχνίδι και επιβεβαίωσαν για ακόμα μια φορά πως άλλαξαν επίπεδο όμως οι “οράνιε” ήταν ακόμα πιο πειστικοί και αποδείχθηκαν για αυτούς ανυπέρβλητο εμπόδιο.

Στο 10' με τον Ντεπάι και στο 45+1 με τον Μπλιντ οι Ολλανδοί πήραν σοβαρό προβάδισμα με 2-0 στο ημίχρονο. Οι ΗΠΑ δεν έβρισκαν λύσεις μέχρι το 75' όπου έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ράιτ και δύο λεπτά αργότερα μείωσαν σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, με τον Ράιτ όπου να σκράρει με ψηλοκρεμαστό… τακουνάκι!  Παρόλα αυτά με τους Αμερικανούς να ανεβαίνουν μέτρα για να ισοφαρίσουν οι Ολλανδοί βρήκαν χώρους και τελείωσαν το ματς με εντυπωσιακό τελείωμα του Ντούμφρις μετά από σέντρα του Μπλιντ στο 81 για το 3-1.

Πλέον η Ολλανδία περιμένει να μάθει αντίπαλο για τους 8 του Μουντιάλ του Κατάρ από το αποψινό παιχνίδι μεταξύ Αργεντινής και Αυστραλίας.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Νοκ άουτ αναμέτρηση με εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

- Έναρξη

2' Ευκαιρία για τις ΗΠΑ με τον Πούλισικ να πλασάρει και τον Νόπερτ να αποκρούει.

9' Εκανε τσαφ από καλή θέση ο Ντεπάι.

10' ΓΚΟΛ!!!!!! 1-0 η Ολλανδία! Εξαιρετική ομαδική προσπάθεια από την Ολλανδία, στα δεξιά βρέθηκε ο Ντούμφρις και έκοψε στο πέναλτι για τον Ντεπάι ο οποίος με πειστικό τελείωμα με τη μία έστειλε την μπάλα στη γωνία του Τέρνερ!!!

21' Φιλόδοξο μακρινό διαγώνιο σουτ του Ντεπάι, άουτ.

27' Πολλές πάσες από τις ΗΠΑ, σε σημεία όμως που δεν μπορούν να δημιουργήσουν κίνδυνο.

33' Ιδιο σκηνικό στο ματς, δεν αλλάζει. Κατοχή οι ΗΠΑ και πολλές πάσες. Περιμένει και μέχρι στιγμής ελέγχει έστω και χωρίς την μπάλα η Ολλανδία.

44' Τρελό σλάλομ από τον Ντεστ, την τελευταία στιγμή δεν έκανε ούτε πάσα, ούτε σουτ.

45+1' ΓΚΟΟΟΟΟΛ!!! 2-0 η Ολλανδία!! Ιδιο γκολ έβαλε η Ολλανδία, έφυγε ο Ντούμφρις από δεξιά, έκοψε στο πέναλτι και αυτή τη φορά ο Μπλιντ νίκησε τον Τέρνερ από το ύψος του πέναλτι!!!

Ημίχρονο

49' Κόβει πάνω στη γραμμή ο Γκάκπο μετά την προσπάθεια του Ριμ έπειτα από κεφαλιά του ΜακΚένι!

58' Δεν έχει ρυθμό το ματς, είναι προφανές. Συμβαίνει αυτό που θέλει και επιβάλλει η Ολλανδία

67’ Διπλή αλλαγή για τις ΗΠΑ. Μέσα οι Ααρονσον, Ράιτ, έξω οι Γουεά, ΜακΚένι.

71' Διπλή επέμβαση του Τέρνερ!!! Πρώτα απέκρουσε το σουτ του Κούπμαϊνερς και στη συνέχεια την κοντινή κεφαλιά του Ντεπάι!!!

75' Γκάφα και... γκάφα! Ο Ντεπάι έβγαλε τον Ράιτ τετ-α-τετ αλλά ο τελευταίος έκανε κακό κοντρόλ και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία!

77' ΓΚΟΛ!!!! 2-1 μειώνουν οι ΗΠΑ!!!! Ο Ράιτ έβαλε ένα γκολ που αν το ήθελε είναι από τα κορυφαία έβερ, αφού σκόραρε με... ψηλοκρεμαστό τακουνάκι χωρίς να βλέπει μετά τη συρτή σέντρα του Πούλισικ!!!!

81' ΓΚΟΛ!!!!! 3-1 η Ολλανδία!! Μετά τη σέντρα του Μπλιντ, η μπάλα πέρασε απ' όλους και ο Ντούμφρις από το δεύτερο δοκάρι με το αριστερό έγραψε το 3-1.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

Ολλανδία: Νόπερτ, Τίμπερ, Βαν Ντάικ, Άκε, Ντάμφρις, Μπλιντ, Ντε Ρουν, Ντε Γιονγκ, Κλάασεν, Χάκπο, Ντεπάι.

ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ, Ζίμερμαν, Ρέαμ, Ρόμπινσον, Μούσα, Άνταμς, ΜακΚένι, Πούλισικ, Φερέιρα, Γουέα.

* Το άρθρο περιλαμβάνει διαφήμιση από την Bet on Alfa.