Μεταγραφές
ΣΚ.Ο. Λευκωσίας και Κωνσταντίνου κέρδισαν τους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες (φώτος)
Η ομάδα σπόρτιγκ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Αγαθοκλής Κωνσταντίνου ήταν οι μεγάλοι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες σπόρτιγκ, με τους οποίους έπεσε και η αυλαία του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο συγκεκριμένο αγώνισμα.
Οι αγώνες, τους οποίους διοργάνωσε η Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού, έγιναν στο διεθνές σκοπευτήριο της συμπρωτεύουσας στο Αρμενοχώρι, την περασμένη Κυριακή 18 Οκτωβρίου. Με τη νικήτρια ομάδα της ΣΚΟΛΕΥ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με συνολικό αποτέλεσμα 355/400, αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου, Ηλίας Ηλίας, Σάββας Πάτσαλος και Κύπρος Κυπριανού, ενώ δεύτερη κατετάγη η ομάδα του ΣΚΟΠΑΦ με 348/400 και τρίτη η ομάδα της ΣΕΛ με 330/400.
Στην ατομική κατάταξη, ο νικητής Αγαθοκλής Κωνσταντίνου, πήρε τη νίκη, αφού πρώτα κέρδισε σε αγώνα μπαράζ τον Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ, με τον οποίο βρέθηκαν ισόβαθμοι στον κανονικό αγώνα με 92/100. Στο μπαράζ ο νικητής πέτυχε 8/9, έναντι 7/9 του αθλητή της ΣΚΟΛΕΥ. Στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Μιχάλης Ανδρέου της ΣΚΟΛΑΡ με 87/100, ενώ στην Γ’ κατηγορία πρώτευσε ο Ανδρέας Κλαγκίδης της ΣΚΟΚΕΡ με 88/100 και στη Δ’ κατηγορία ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ με 89/100.
Ο νεαρός Νικόλας Μαυρουδής της ΣΚΟΛΕΜ ήταν ο νικητής στους έφηβους με 80/100, ενώ ο συναθλητής του Αλέξανδρος Δημητρίου πέτυχε 75/100. Στην κατηγορία των σίνιορς πρώτευσε ο Φάνος Μιχαήλ της ΣΚΟΛΕΥ με 86/100 και στους βετεράνους ο Πέτρος Κυρίτσης της ΣΚΟΛΑΡ με 75/100, ενώ στη γυναικεία κατηγορία η Κωνσταντίνα Νικολάου πέτυχε 59/100, έναντι 39/100 της Γερμανίδας Ντέιρτρε Κόλαρτ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων Σπόρτιγκ σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:
ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας 355/400
2. Σκοπευτικός Όμιλος Πάφου 348/400
3. Σκοπευτική Ένωση Λεμεσού 330/400
4. Σκοπευτική Οργάνωση Λάρνακας 320/400
5. Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού 316/400
6. Σκοπευτική Οργάνωση Κερύνειας 316/400
Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Αγαθοκλής Κωσνταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 92/100 + 8/9
2. Κωνσταντίν. Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΥ 92/100 + 7/9
3. Ηλίας Ηλία ΣΚΟΛΕΥ 90/100
4. Ντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 89/100
5. Άγγελος Αβραάμ ΣΚΟΛΕΜ 89/100
6. Ροδοσθέν. Ροδοσθένους ΣΚΟΠΑΦ 89/100
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Μιχάλης Ανδρέου ΣΚΟΛΑΡ 87/100
2. Πανίκος Τρακκούδης ΣΚΟΛΕΥ 86/100
3. Φάνος Μιχαήλ ΣΚΟΛΕΥ 86/100
4. Χρίστος Ιωάννου ΣΕΛ 85/100
5. Πάμπος Χαραλάμπους ΣΚΟΚΕΡ 84/100
6. Σωτήρης Πτίνης ΣΚΟΚΕΡ 84/100
Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Ανδρέας Κλαγγίδης ΣΚΟΚΕΡ 88/100
2. Γρηγόρης Τούμπας ΣΚΟΚΕΡ 85/100
3. Παντελής Παντελή ΣΚΟΚΕΡ 85/100
4. Μιλτιάδης Καραολής ΣΚΟΛΕΜ 84/100
5. Χαράλαμπος Κυριάκου ΣΚΟΑΜ 83/100
6. Στάθης Πουζούκης ΣΚΟΑΜ 83/100
Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 89/100
2. Λεόντιος Λεοντίου ΣΚΟΛΑΡ 89/100
3. Γιάννος Χριστοφή ΣΚΟΛΕΜ 85/100
ΣΙΝΙΟΡΣ
1. Φάνος Μιχαήλ ΣΚΟΛΕΥ 86/100
2. Μιλτιάδης Καραολής ΣΚΟΛΕΜ 84/100
3. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 80/100
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
1. Πέτρος Κυρίτσης ΣΚΟΛΑΡ 75/100
2. Ανδρέας Κατζιανής ΣΚΟΑΜ 69/100
3. Γιώργος Ευστατίου ΣΕΛ 68/100