Πρώτη νίκη για Σατσιά με MVP τον Ρουσιά! (φώτος)

Μετά από 11 παιχνίδια στο πρωτάθλημα μακριά από τη νίκη ο Ερμής πήρε το τρίποντο, το πρώτο του με τον Μαρίνο Σατσιά με 2-0 απέναντι στην Καρμιώτισσα στο “Αμμόχωστος”!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ονησίφορος Ρουσιάς με γκολ και ασιστ.

Στο 72’ με προβολή από κοντά μετά από κόρνερ ο Κύπριος επιθετικός, άνοιξε το σκορ ενώ στο 88΄ “καθάρισε” το παιχνίδι βγάζοντας ασιστ στον Κοβάσεβιτς για το 2-0.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με φάσεις και στις δύο εστίες χωρίς ωστόσο τη μεγάλη ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε με πολλά φάουλ και διακοπές ενώ είχαμε και ένα πέναλτι που αρχικά δόθηκε από τον ρεφ Σωτηρίου στην ομάδα του Ερμή σε μαρκάρισμα του Χρίστου στον Βαλπορτ. Μετά από on-field review πήρε την απόφαση του πίσω.

Στο 60ο λεπτό ο Σατσιάς πέρασε μέσα τον Ρουσιά όπου ήταν τελικά αυτός που έκανε τη ζημιά στην Καρμιώτισσα και ήταν ο MVP του αγώνα σκοράροντας και μοιράζοντας ασιστ.

Στους 20 βαθμούς και την 11η θέση ο Ερμής , στους 16 και στην 13η θέση η Καρμιώτισσα.

Το kerkida.net ήταν στο "Αμμόχωστος"...

- Σέντρα στην αναμέτρηση

5' Σουτ του Μόμο Σάσι, η μπάλα άουτ

6’ Καλό σουτ του Ρομό διώχνει σε κόρνερ ο Καϊκέ

10' Καλύτερη η Καρμιώτισσα στα πρώτα λεπτά δημιούργησε σε 1-2 περιπτώσεις ευκαιρίες ασκώντας συνεχής πίεση από ψηλά στον Ερμή, αναγκάζοντας τους αμυντικούς του σε λάθη.

15' Πρώτη καλή φάση για τον Ερμή... Σουτ του Κοβάσεβιτς εκτός περιοχής η μπάλα μόλις άουτ

19' Σκοράρει ο Κονέ όμως η φάση σταματάει γιατί ο Ντίας ήταν προηγουμένως σε θέση οφσάιντ. Σωστή η απόφαση που ελέγχθηκε και από το VAR.

21' Σουτ του Μέρια η μπάλα στα χέρια του Τούμπα

22΄Επικίνδυνη μπαλιά του Μαλεκίδη, δεν προλαβαίνει να βάλει την προβολή ο Ρομό και μπλοκάρει ο Καϊκέ.

27΄Δυνατό σουτ του Μόμο Σάσι με το αριστερό εκτός περιοχής, ο Καϊκέ αποκρούει σε κόρνερ!

28΄Στο έδαφος ο Σάκης Κύπρου του προσφέρονται οι πρώτες βοήθειες

30' Επέστρεψε ο Κύπρου.

32' Σουτ του Μέιρα μέσα στην περιοχή, ο Τούμπας μπλοκάρει σταθερά.

39' Μοιρασμένη η κατοχή στο παιχνίδι.

40' Ο Δημητρίου μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή με τον Μπαράνοφ να του κάνει τάκλιν. Πήρε μπάλα αλλά πήρε και πόδια ο αμυντικός της Καρμιώτισσας. Παίζεται...λέει ο ρεφ

45+1 Σουτ του Κονέ εκτός περιοχής η μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι!

Ημίχρονο στο παιχνίδι/Iσορροπημένο το πρώτο μέρος με την Καρμιώτισσα να ξεκινάει δυνατά όμως τον Ερμή να ισορροπεί μετά το δεκάλεπτο. Καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες χωρίς όμως κάποια από αυτές να είναι κραυγαλέα και να απειλούν κυρίως με μακρινά σουτ.

46' Έναρξη β΄μέρους. Από μία αλλαγή για τις δύο ομάδες.. Κωμοδίκης αντί Μπαργκάν για την Καρμιώτισσα. Βάλπορτ αντί Κονέ για τον Ερμή

51΄Στο έδαφος ο Μόμο Σάσι με πρόβλημα τραυματισμού. Ετοιμάζεται ο Γιάννης Χατζηβασίλης.

εργ45τ

53’ Αναγκαστική αλλαγή ο Μόμο Σάσι δίνει τη θέση του στον Χατζηβασίλη

55’ Ο Ερμής είναι καλύτερος στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και έχει την κατοχή της μπάλας. Χωρίς φάση το παιχνίδι μέχρι στιγμής στο δεύτερο μέρος μπροστά από τις δύο εστίες.

60’ Διπλή αλλαγή για τον Ερμή. Ο Ρουσιάς στη θέση του Κυριακίδη και ο Σιντιμπέ στη θέση του Κύπρου

63' Πέναλτι για τον Ερμή! Πτώση του Βαλπορτ μετά από κράτημα του Αντρέα Χρίστου. Kίτρινη στον Χρίστου. Η φάση ελέγχεται από το VAR.

65' Ο Λούκας Σωτηρίου βλέπει την φάση στο VAR

66’ Πήρε πίσω την απόφαση του για πέναλτι αλλά και για την κίτρινη κάρτα ο Σωτηρίου και ο αγώνας συνεχίζεται κανονικά.

φγτρητ

72' ΓΚΟΛ 1-0 με τον Ρουσιά! Εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά προς τον Ρουσιά που ήταν στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

74' Κίτρινη στον Ρομό

81΄ Μπαλιά του Μαλεκκίδη, η μπάλα κοντράρει και από καλή θέση δεν μπορεί να κάνει την προβολή ο Χατζηβασίλης.

82΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή. Ο Βάλπορτ από τα αριστερά έκανε την μπαλιά, ο Κοβάσεβιτς από κοντά δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή!

85' Κίτρινη στον Γαβριήλ

88' ΓΚΟΛ 2-0 με Κοβάσεβιτς! Μετά από αντεπίθεση και ωραία ενέργεια ο Ρουσιάς έβγαλε την ασιστ στον Κοβάσεβιτς που πλάσαρε ιδανικά για το 2-0.

90+2 Κίτρινη κάρτα στον Καπαρτή για διαμαρτυρία.