Πρώτη νίκη-μεγάλο διπλό στο 86'! (φώτος)

Σπουδαίο παιχνίδι στο "Αμμόχωστος" για την 2η αγωνιστική στην Β' κατηγορία, με την ΕΝΠ να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη. Οι βυσσινί κέρδισαν την Νέα Σαλαμίνα με 0-1, με γκολ του Κατσιάρη στο 86', προσθέτοντας το πρώτο τους τρίποντο μετά την ισοπαλία με τον Ερμή στην πρεμιέρα. Πρώτη ήττα για τους ερυθρόλευκους του Νίκκι Παπαβασιλείου που είχαν κερδίσει εύκολα την Αναγέννηση στην πρεμιέρα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο.

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ξεκίνημα στο Αμμόχωστος.

-Έφυγε χωρίς ευκαιρία το πρώτο δεκάλεπτο.

-11' Πρώτη σπουδαία φάση. Λάθος του Ντανίλο στην περιοχή της Σαλαμίνας, ο Κωνσταντίνου κέρδισε αλλά από κοντά σούταρε έξω.

-12' Ενοχλήσεις ο Καλογήρου, με δέκα για λίγο η Σαλαμίνα.

-13' Επιστρέφει ο Καλογήρου.

βρτρτρφγβ

-20' Δεν μπορεί τελικά να συνεχίσει ο μικρός, στην θέση του ο Παύλου.

-24' Κίτρινη στον Λαμί που εμπόδισε τον Γκολομπάρτ να εκτελέσει φάουλ

-25' Χωρίς θέαμα μέχρι στιγμής. Καλός ρυθμός, ορεξάτες οι ομάδες αλλά λείπουν οι φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.

-36' Κλασική ευκαιρία η ΕΝΠ. Ο Μπούριτς από κοντά έκανε το πλασέ, ο Γκολομπάρτ έκοψε πάνω στην γραμμή!

-44' Mακρινό σουτ του Λαμί, πάνω απ' τα δοκάρια.

-Δυο λεπτά πρόσθετου χρόνου.

-45+1' Η πρώτη ευκαιρία της Σαλαμίνας στο παιχνίδι. Ο Κουμουρής από αριστερά γύρισε στον Μαργκάσα, αυτός κοντρόλαρε εξαιρετικά και έκανε από κοντά το γυριστό σουτ, λίγο έξω.

-Ημίχρονο. Η ΕΝΠ είχε δυο μεγάλες φάσεις αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Υστέρησε η Σαλαμίνα που απείλησε μόνο στις καθυστερήσεις με τον Μαργκάσα.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

-52' Κάρτα στον Χριστοφή για τράβηγμα στον Λουσέρο.

-53' Ο Ντανίλο είδε εκτός θέσης τον Βεσελόφσκι και πήγε από μακριά να τον νικήσει αλλά δεν ήταν καλό το σουτ.

-58' Σουτ του Κουμουρή από δύσκολη, διαγώνια θέση, μόλις πάνω απ' τα δοκάρια.

-Μια ώρα παιχνιδιού, καλύτερη η Σαλαμίνα στο 2ο μέρος.

-60' Κάρτα στον Πότσι για φάουλ στον Ντανίλο, τρίτη για τους φιλοξενούμενους.

ψωωψςερυερυ

-62' Διπλή αλλαγή ο Σατσιάς. Α.Ηλία αντί Λαμί, Βικάριο αντί Κοτσώνη.

-65' Σουτ του Κωνσταντίνου από διαγώνια δεξιά, ο Γκολομπάρτ έδιωξε σε κόρνερ.

-65' Μεγάλη ευκαιρία η Σαλαμίνα στην αντεπίθεση, ο Κουμουρής έκανε το συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, μόλις έξω.

-69' Διπλή ο Νίκκι τώρα. Ντιακιτέ αντί Νικολάου, Πικής αντί Κουμουρή.

-69' Από αριστερά ο Στέλιος Δημητρίου μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε έξω.

-75' Νέα διπλή η ΕΝΠ. Ο Μάρκες στη θέση του Κωνσταντίνου και ο Κατσιάρης στη θέση του Λουσέρο που αντιμετωπίζει πρόβλημα.

-Τελευταία 15 λεπτά. Πιο επιθετικοί οι ερυθρόλευκοι, ψάχνουν το γκολ της νίκης.

-80' Διακοπή. Άτομο από τον πάγκο της ΕΝΠ είναι στο έδαφος. Ένταση για λίγο.

-Κίτρινη σε άτομο του πάγκου της ΕΝΠ.

-Έληξε το θέμα, επαναρχίζει το ματς.

-82' Σουτ του Αλμέιδα από διαγώνια αριστερά, πέφτει και μπλοκάρει ο Κίσσας.

-83' Κάρτα στον Κατσιάρη για φάουλ στον Στ.Δημητρίου.

-84' Σκοράρει ο Πικής, το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ. Ήταν ελάχιστα ακάλυπτος την στιγμή της κάθετης.

-84' Λέντριτς αντί του Φελίπε.

-86' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Αλμέιδα γέμισε από αριστερά και ο επερχόμενος Κατσιάρης με κοντινή κεφαλιά ανοίγει το σκορ!

-90' Κίτρινη στον Παύλου για πάτημα στον Αλμέιδα πάνω στην φάση.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' Μαυρουδής αντί του Μέιρα.

-96' Τέλος, στους 4 βαθμούς η ΕΝΠ.

Νέα Σαλαμίνα (Ν.Παπαβασιλείου): Κίσσας, Σεργίου, Στ.Δημητρίου, Γκολομπάρτ, Νικολάου (69' Ντιακιτέ), Καλογήρου (20' Παύλου), Μαργκάσα, Φελίπε (84' Λέντριτς), Κουμουρής (69' Πικής), Μιγκελίτο, Ντανίλο.

-Στον πάγκο Α.Δημητρίου, Ανδρέου, Χατζηπασχάλης, Παύλου, Λεμέσιος, Πική, Παπακυριακού, Λέντριτς, Χρίστου, Νόλα, Κυριάκου, Ντιακιτέ.

ΕΝΠ (Μ.Σατσιάς): Βεσελόφσκι, Χριστοφή, Πότσι, Λουσέρο (75' Κατσιάρης), Μέιρα (93' Μαυρουδής), Κωνσταντίνου (75' Αλμέιδα), Κοτσώνης (62' Βικάριο), Μπούριτς, Ντρέσκα, Οκκαρίδης, Λαμί (62' Α.Ηλία).

-Στον πάγκο Κουτσού, Ιβάν, Αλμέιδα, Κατσιάρης, Κολοκούδιας, Ηλία, Μαυρουδής, Βικάριο, Πρωτοπαπάς, Σταύρου, Γαβριήλ.

Κίτρινες: Παύλου / Λαμί, Χριστοφή, Πότσι, Κατσιαρής

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Χριστοφή Αιμίλιος
Παρατηρητής Διαιτησίας:  Τσαγγάρης Μάριος