Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε, η Ανόρθωση το γύρισε με Αρτυματά (φώτος)

Η Ανόρθωση νίκησε το ΑΠΟΕΛ με 2-1 με ανατροπή, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ένα ντέρμπι γεμάτο πάθος, ένταση και αμφισβητούμενες φάσεις. Το ΑΠΟΕΛ σκόραρε στο 29΄ με τον Κβιλιτάια και η Ανόρθωση είχε διπλή... απάντηση με πρωταγωνιστή τον Κωστάκη Αρτυματά που πέτυχε και τα τα 2 γκολ. Στο 38΄ με καταπληκτικό τελείωμα με το αριστερό το 1-1 και στο 70΄ με παρέμβαση του VAR το τελικό 2-1! Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στη μεγαλύτερη χρονική διάρκεια του πρώτου 45λεπτου, καλύτερη η Ανόρθωση στην επανάληψη. Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ με Σόουζα στο 10΄. Στους 6 βαθμούς η ομάδα του Κετσπάγια, παραμένει στους 3β η ομάδα του Αυγουστή.

*Βράδυ Δευτέρας, ανάλυση της επίμαχων φάσεων από τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή SUPER MONDAY στο DIGITAL TV

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του ντέρμπι…

8΄ Για λίγο εκτός ο Ρισβάνης, τίποτα το σοβαρό

10΄ Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Σουτ από τον Σόουζα, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και αφού κόντραρε σε αμυντικό που ήταν στη γραμμή. Ο Λόρια ήταν εξουδετερωμένος

15΄ Πολύ ωραία ατομική προσπάθεια από τον Θεοδώρου, γύρισε για τον Ντανίλο, με το Βραζιλιάνο να κάνει το σουτ, να κοντράρει η μπάλα και εύκολα... ο Λόρια

-Μικρο-ένταση με Νατέλ και Ουάρντα, σε ρόλο... πυροσβέστη ο ρεφ, όλα... ok

18΄ Παραμένει το 0-0, ισορροπημένο περίπου το παιχνίδι, φαίνεται να έχει λίγη περισσότερη επιθετική ένταση το ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι του

-Ζητά περισσότερα πράγματα ο Τιμούρ από τους παίκτες του

20΄ Άστοχη τελική προσπάθεια από τον Λάφερτι, καμία ανησυχία για τον Μιχαήλ

22΄ Ο Νατέλ πάτησε τη μπάλα για τον Ζαμπάλα, με τον Αργεντινό να γυρίζει στο ύψος της μεγάλης περιοχής, πλασέ από τον Ντανίλο, η μπάλα πήγε στο κέντρο της εστίας, εκεί όπου ήταν σε ετοιμότητα ο Λόρια. Πολύ καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ

25΄ Σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει, με το αριστερό το τελείωμα από τον Καλτσά- εντός περιοχής- άουτ η μπάλα

26΄ Ξανά ο Καλτσάς! Σέντρα από τα αριστερά, γυριστή κεφαλιά από τον Ελλαδίτη winger, άουτ η μπάλα

-Μπαίνει στην... εξίσωση το κοινό της Ανόρθωσης

27΄ Κίτρινη στον Πολυκάρπου, για μαρκάρισμα στον Καλτσά

-Εκτελέστηκε το φάουλ, επιθετικό φάουλ στο Λουντέμο, μένει κάτω για λίγο ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ

28΄ Ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Λάφερτι η Ανόρθωση

29΄ ΓΚΟΛ! Ο Κβιλιτάια το 0-1! Στην αντεπίθεση το ΑΠΟΕΛ, ο Νατέλ πάτησε περιοχή, δυνατό σουτ, φαινόταν ότι θα μαζέψει τη μπάλα ο Λόρια, του ξέφυγε και από κοντά ο διεθνής Γεωργιανός φορ άνοιξε το σκορ. Δεν πανηγύρισε το γκολ, ως ένδειξη σεβασμού στην πρώην του ομάδα.

-Γίνεται έλεγχος από το VAR, κανονικό το γκολ, δεν υπήρχε παράβαση στο Λάφερτι

-Με... φτερά στα πόδια τους οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ, ψάχνουν 2ο γκολ

36΄ Γυριστό από τον Κβιλιτάια, σε ετοιμότητα ο Λόρια

38΄ ΓΚΟΛ! Ο Αρτυματάς το 1-1! Με αριστερό βολέ εκτός περιοχής, στην αριστερή γωνία του Μιχαήλ η μπάλα. Προηγήθηκε λανθασμένο διώξιμο της μπάλας από το Λουντέμο. Σκοράρει ξανά με πανέμορφο τρόπο ο διεθνής άσος

-Ελέγχεται η φάση για οφσάιντ (σ.σ όχι ο σκόρερ αλλά ο Πόποβιτς που συμμετείχε στη φάση)

-Μετρά το γκολ

*Βράδυ Δευτέρας, ανάλυση της φάσης από τον Ηρακλή Τσίκινη στο SUPER MONDAY

40΄ Απίθανη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ- Από κοντά ο Κβιλιτάια κεραυνοβόλησε το Λόρια, είχε την απάντηση ο κίπερ της Ανόρθωσης

44΄ Καλή στιγμή με Λάφερτι, κεφαλιά από πλάγια θέση, σε κόρνερ ο Μιχαήλ

+2 λεπτά

45+1 Σέντρα του Λάφερτι, ο Καρώ έδιωξε πριν γίνει επικίνδυνος ο Ουάρντα

Ημίχρονο (Το ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή της μπάλας γύρω στο 65%, ήταν καλύτερο μέχρι το 25΄ περίπου, ισορρόπησε η Ανόρθωση, ήρθε το γκολ για το ΑΠΟΕΛ, γρήγορη απάντηση από την "Κυρία" και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μπορούσαν για το 2ο γκολ οι δυο ομάδες, αποκορύφωμα η μεγάλη φάση του ΑΠΟΕΛ με Κβιλιτάια)

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Ο Αντωνιάδης στη θέση του Κορέα

48΄ Ζήτησε πέναλτι η Ανόρθωση, σε μαρκάρισμα του Καρώ στον Κορέια κάτω χαμηλά με το πόδι

49΄ Στην περιοχή ο Κορέια, σουτ με το δεξί, άουτ η μπάλα

-Το VAR έκρινε ότι δεν έγινε παράβαση στον Κορέια

55΄ Διπλή αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Μέσα οι Νταουσβίλι και Τσεμπάκ, εκτός οι Λουντέμο-Θεοδώρου

-Πρώτη φορά αντιμέτωπος με την πρώην του ομάδα ο Νταουσβίλι, ο οποίος αποδοκιμάζεται

59΄ Κίτρινη στον Ντανίλο, επικίνδυνο παίξιμο στον Χουσμπάουερ

63΄ Ο Λάζαρος μέσα, έξω ο Λάφερτι

64΄ Τρομερή -μακρινή- απευθείας εκτέλεση φάουλ από το Λάζαρο, εξαιρετική αντίδραση από τον Μιχαήλ! Φάση για χάιλαϊτ. Μπήκε ορεξάτος ο Ελλαδίτης, έδωσε... αρκετά φάλτσα στο χτύπημα της μπάλας

-Η Ανόρθωση είναι καλύτερη στο β΄ ημίχρονο, βγάζει περισσότερη ενέργεια, ψάχνεται το ΑΠΟΕΛ

67΄ Καλή στιγμή με Σόουζα για το ΑΠΟΕΛ. Πλασέ από τον Βραζιλιάνο, άουτ η μπάλα. Προηγήθηκε ωραία ενέργεια από τον Κβιλιτάια

69΄ Νέα μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ από το Λάζαρο, σε ετοιμότητα ο Μιχαήλ

70΄ Σκόραρε η Ανόρθωση, ύψωσε το σημαιάκι για οφσάιντ ο 2ος βοηθός Ανδρέας Π. Ανδρέου. Σουτ εκτός περιοχής από τον Αρτυματά, έκαναν προσπάθεια για να αγγίξουν τη μπάλα οι Ουάρντα και Πόποβιτς

-Ελέγχεται η φάση από το VAR

-Πάει σε onfield review o Θεουλή

75΄ Μετρά το γκολ! Σκόρερ ξανά ο Αρτυματάς!

76΄ Ο Ντονγκαλά αντί Πολυκάρπου

79΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νατέλ, άουτ η μπάλα

81΄ Πέσιμο του Σόουζα στην περιοχή της Ανόρθωσης, μετά από επαφή που είχε με τον Ρισβάνη

82΄ Ο Ιωάννου στη θέση του Πόποβιτς

83΄ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Λόρια είχε την... απάντηση στο τελείωμα του Νατέλ

84΄ Κεφαλιά του Σόουζα, εύκολα ο Λόρια

84΄ Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Ντανίλο

85΄ Ντέλετιτς αντί Καλτσά

+7 λεπτά/ Δικαιολογημένο το 7λεπτο, περίπου 4-5 λεπτά κράτησε ο έλεγχος στο 2ο γκολ της Ανόρθωσης