Επιστροφή στις νίκες με τεσσάρα (φώτος)

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Νέα Σαλαμίνα. Στο πλαίσιο της 7ης στροφής του πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους επικρατώντας με το ευρύ 4-1 της Αγίας Νάπας.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβηκε στους 11 βαθμούς. Πέμπτη ήττα για την Αγία Νάπα που έμεινε στους 5.

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα οι γηπεδούχοι με την συμπλήρωση μόλις ενός λεπτού αγώνα άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Λάμπρου, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σιφνέου πέτυχε την ισοφάριση σε 1-1. Η ισοφάριση ήχησε σαν ξυπνητήρι αφύπνισης για τους γηπεδούχους που με δυο γκολ του Παντελή (17’ και 40’) πήραν αέρα δύο τερμάτων.  Η Αγία Νάπα προσπάθησε να αντιδράσει για να μπει ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο δεν τα κατάφερε.  Έχοντας ανοικτούς τους διαδρόμους ο Πική στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Και τώρα... "ΜΑΘΕ ΜΠΑΛΙΤΣΑ"

ηυξυ

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφέρε την εξέλιξη του αγώνα.

- Εναρξη στο ματς.

-1' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 1-0! Σέντρα του Ντανίλο, αυτογκόλ του Λάμπρου με το κεφάλι. Άτυχη στιγμή, μπροστά η Νέα Σαλαμίνα.

δφσδφσσδφσδφσδφδφδ

-3' ΓΚΟΛ η Αγία Νάπα και 1-1! Αμεση απάντηση με τον Σιφνέο! Σουτ του Σιφνέου, νικήθηκε ο Κίσσας για το 1-1.

- 8' Καλή ευκαιρία για την Σαλαμίνα. Ο Ριμπέιρο εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκολομπάρτ την κεφαλιά, απέκρουσε ο Γκομίς.

-10' Πλάγιο σου του Ντανίλο, η μπάλα σε αμυνόμενους και καταλήγει κόρνερ.

-14' Σέντρα του Ντανίλο, βρήκε τον αμαρκάριστο Φελίπε ο οποίος έκανε το σουτ και ο Γκομίς είπε "όχι".

-16' Ακυρώνεται γκολ για την Αγιά Νάπα, ως οφσάιντ, σε κεφαλιά του Κολοκούδια.

-17' ΓΚΟΛ 2-1 οι ερυθρόλευκοι! Ο Παντελή βγήκε τετ α τετ μετά από πάσα του Φελίπε και δεν αστόχησε.

-Εξαιρετικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά!

-21' Σουτ του Φελίπε, απέκρουσε σε κόρνερ ο Γκομίς.

-23' Σέντρα-σουτ του Σεργίου, σταθερά ο Γκομίς.

-30' Μακρινό σουτ του Ντανίλο, μπλοκάρει σταθερά ο τερματοφύλακας της Αγίας Νάπας που έχει αρκετή... δουλειά μέχρι στιγμής.

-Καλύτερη η Νέα Σαλαμίνα σε αυτά τα πρώτα 30 λεπτά παιχνιδιού και δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Από την άλλη η Αγία Νάπα, βρίσκεται στο δικό της μισό, αμύνεται και προσπαθεί να βγει μπροστά με αντεπιθεσεις.

-40' ΓΚΟΛ, 3-1! Ο Ντανίλο έφυγε από αριστερά, έκανε την παράλληλη σέντρα, βρήκε τον Παντελή που δεν αστόχησε εξ επαφής και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

-45' Κίτρινη στον Σίφνεο σε μαρκάρισμα πάνω στον Γκολομπάρτ, πρώτη στο ματς.

-45'+1 Ο Σεργίου έκανε την σέντρα, βρήκε τον Ντανίλο ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

-Τέλος ημιχρόνου, η Σαλαμίνα είναι καλύτερη, έχει προβάδισμα δυο τερμάτων και ελέγχει το ματς.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Φλουρής και Φαλκάο μέσα, Παλαμούτσης και Ιωάννου έξω.

-Τίποτε αξιόλογο στο πρώτο δεκάλεπτο.

62' Ακυρώνεται γκολ για την Νέα Σαλαμίνα, για οφσάιντ στον Μιγκελίτο.

61' Διπλή για την Νέα Σαλαμίνα. Νικολάου και Λέντριτς έξω, μέσα οι Πικής και Παύλου.

64' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Παντελή έκανε την σέντρα, ο Πική έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα έφυγε άουτ.

66' Αλλαγή Αγία Νάπα. Μέσα ο Παπαδόπουλος, έξω ο Λάμπρου.

69' Κουμούρης μέσα, Παντελή έξω.

71' Ο Παπαδόπουλος έφυγε από δεξιά, έκανε το πλάγιο σουτ στην κλειστή γωνία του Κίσσα, με τον Κύπριο κίπερ να αποκρούει σε κόρνερ.

76' Κίτρινη στον Ντιακιτέ. Φάουλ σε καλή θέση για την Αγιά Νάπα

77' Απευθείας εκτέλεση του Κολοκούδια, δύσκολα ο Κίσσας

79' Γκαρσία μέσα, Σχέιντ έξω.

81' Αντρέου και Λεμέσιος μέσα, Ντανίλο και Ντιακιτέ έξω.

85' Καροζί μέσα, Κολοκούδιας εξω.

90' ΓΚΟΛ 4-1 η Νέα Σαλαμίνα με τον Πική. Κούρσα 40 μέτρων από τον Πική ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον Γκομίς και δεν αστόχησε.

Τέλος αγώνα...

Εντεκάδες:

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Ντανίλο (81' Λεμέσιος), Γκολομπάρτ, Παντελή (69' Κουμουρής), Νικολάου (61' Παύλου), Λέντριτς (61' Πικής), Μαργκάσα, Άλβες Ριμπέιρο, Ντιακιτέ (81' Αντρέου), Μιγκελίτο.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Ανδρέου, Χατζηπασχάλης, Παύλου, Λεμέσιος, Πικής, Κουμούρης, Παπακυριακού, Καλογήρου, Κυριάκου, Σαρεγκός

Αγία Νάπα: Γκομίς, Ιωάννου (46' Φαλκάο), Λάμπρου (66' Παπαδόπουλος), Μπατίστα, Σχέιντ (79' Γκαρσία), Ρομέρο, Αρίας, Φάμπερ, Κολοκούδιας (85' Καροζί), Παλαμούτσης (46' Φλουρής), Σίφνεος.

Στον πάγκο: Νοβάκοβιτς, Χαμπάλη, Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Μελάς, Νικολάου, Καρόζι, Παντελή, Φλουρής, Δημοσθένους, Φαλκάο, Βούρος