ΟΝΕΙΡΙΚΗ Κροατία, ξεφτίλισε την Αργεντινή! (Φώτος/βίντεο)

Σπουδαία, ιστορική νίκη πέτυχε η Κροατία με 3-0 επί της Αργεντινής και κλείδωσε την παρουσία της στην επόμενη φάση!

Φοβερή εμφάνιση από τους Κροάτες σε αντίθεση με την τραγική παρουσία του Μέσι και της παρέας του.

Με αυτή τη νίκη φτάνει στους 6 βαθμούς ενώ η Αλμπισελέστε μένει στον 1 και απειλείται πολύ νωρίς με αποκλεισμό.

Σκόρερς για τους Κροάτες ο Ρέμπιτς που εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του Καμπαγιέρο, ο Μόντριτς που με ένα κεραυνό έκανε το 2-0 και ο Ράκιτιτς που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σε μια ιστορική νίκη.

Η βαθμολογία στον τέταρτο Όμιλο (Αύριο η αναμέτρηση μεταξύ Νιγηρίας και Ισλανδίας στις 18:00)

1. Κροατία    6 (5-0)
2. Ισλανδία 1 (1-1)
3. Αργεντινή 1 (1-4)
4. Νιγηρία 0 (0-2)

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

- Έναρξη στο ματς

5' Μεγάλη φάση για την Κροατία. Ο Πέρισιτς εντός περιοχή σουτάρει όμως ο Καμπαγιέρο αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ

10' Ωραίος συνδυασμός των Κροατών, ο Ταλιαφίκο με το κεφάλι προλαβαίνει προ του Ρέμπιτς.

12' Μεγάλη ευκαιρία για την Αργεντινή! Ο Πέρες σκάβει έξοχα για τον Μέσι που δεν προλαβαίνει να τσιμπήσει την μπάλα!

21΄Σέντρα - σουτ του Ακούνια που καταλήγει στο δοκάρι

28' 57-43 η κατοχή για την Αργεντινή μέχρι στιγμής. Ισοζυγισμένο το ματς με αρκετές μονομαχίες

30' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για την Αργεντινή... Λάθος από την άμυνα της Κροατίας η μπάλα καταλήγει στον Πέρες που με εξουδετερωμένο τον Σούμπατιτς από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ

32' Μεγάλη ευκαιρία για Κροατία... Σέντρα του Βρσάλικο στον Μάντζουκιτς που με κεφαλιά ψαράκι στην πλάτη της άμυνας έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

39' Πολύ σκληρό μαρκάρισμα με τις τάπες ο Ρέμπιτς που θα μπορούσε να δεχθεί την κόκκινη. Την γλιτώνει με κίτρινη

46' Ο Ρέμπιτς σπάει το οφσάιντ, όμως  χάνει τον βηματισμό του και σουτάρει πολύ άουτ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Σέντρα στην επανάληψη

54' ΓΚΟΛ 1-0 για την Κροατία.. Ο Ρέμπιτς εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του Καμπαγέρο και με γυριστό άνοιξε το σκορ για τους Κροάτες

63' Ευκαιρία για την Αργεντινή! Σέντρα του Ιγκουαΐν με τον Μέσα να σουτάρει  από κοντά πάνω σττον Σούμπασιτς! Ο Μέσι στο ριμπάουντ δεν μπόρεσε να σκοράρει από δύσκολη θέση

66΄ Ευκαιρία και για την Κροατία!. Πάσα του Βρσάλικο, προβολή του Μάντζουκιτς, λίγο άουτ

80' ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Μόντριτς και 2-0! Ο Μόντρις με ντρίμπλα άδειασε τον Οταμέντι και με ένα κεραυνό εκτός περιοχής πέτυχε ένα φοβερό γκολ!

-86' Μία ανάσα από το 3-0 η Κροατία με τον Ράκιτιτς να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ!

90+2 ΓΚΟΛ 3-0 για την Κροατία: Ο Ιβάν Ράκιτιτς διαλύει την άμυνα της Αργεντινής, ο Καμπαγέρο αποκρούει σε πρώτη φάση όμως ο Κόβατσιτς παίρνει το ριμπάουντ, πασάρει ξανά στον Ράκιτιτς που από κοντά σκοράρει.

ΤΕΛΟΣ της αναμέτρησης

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Καμπαγέρο, Μερκάδο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο, Σάλβιο (56’ Παβόν), Μασκεράνο, Έντσο Πέρες (68’ Ντιμπάλα), Ακούνια, Μέσα, Μέσι, Αγκουέρο (54’ Ιγκουαΐν).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Ρέμπιτς (57’ Κράμαριτς), Μόνριτς, Πέρισιτς (82’ Κόβατσιτς), Μάντζουκιτς (92’ Τσόρλουκα).