ΕΔΩ είναι ΓΣΠ... Στα playoffs με ανατροπή και τριάρα! (φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε μονόλογο και με το 3-1 πήρε την πρόκριση επί της Μπερ Σεβά. Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν στο 19' όμως από το 64' και μετά η ομάδα του Μπαλταζάρ έστησε πάρτι. Ο Καζού ισοφάρισε, ο Σόουζα έβαλε άλλα δυο γκολ και η πρόκριση ήρθε με τριάρα!

* Το ματς ξεκίνησε στις 20:15 και όχι στις 20:00 λόγω της καθυστέρησης στις εισόδους από τον έλεγχο της Αστυνομίας, η οποία προκάλεσε την δυσανασχέτηση του κόσμου αλλά και του επίσημου ΑΠΟΕΛ.

Η εξέλιξη...

-1' Διακοπή δευτερόλεπτα μετά το πρώτο σφύριγμα. Έπεσαν φωτοβολίδες από την εξέδρα των Ισραηλινών και ο διαιτητής διέκοψε το ματς

-7' Αρχίζει ξανά το παιχνίδι

-10' Εκτέλεση φάουλ από τον Ντε Βινσέντι, η μπάλα πέρασε μόλις έξω

-16' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Μετά από αντεπίθεση ο Σάλαϊ έκανε το πλασέ αλλά ο Μπιτόν έκοψε πάνω στην γραμμή

-19' ΓΚΟΛ για την Μπερ Σεβά. Σέντρα από αριστερά και ο Μπεν Μπασάτ εντελώς αμαρκάριστος εξ επαφής ανοίγει το σκορ

-30' Συμπληρωμένο το μισάωρο. Δεν "πατά" καλά η ομάδα του Μπαλταζάρ. Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και να κάνει το παιχνίδι της. Πολύ εύκολα αμύνονται οι Ισραηλινοί

-31' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με σουτ του Ντε Βινσέντι, απέκρουσε ο Γκορές

-38' Κίτρινη στον Μπεν Μπασάτ

-41' Κίτρινη και στον Σεϊμάν

-44' Σουτ του Έζρα, απέκρουσε ο Βάτερμαν

-44+5' Κίτρινη στον Μπιτόν

-ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Μετά το 30' ανέβηκε το ΑΠΟΕΛ. Κράτησε περισσότερο μπάλα και έβαλε μια σχετική πίεση στην Μπερ Σεβά. Δυσκολεύεται πάντως να φτιάξει φάσεις. Αμυντικά απειλήθηκε ελάχιστα αλλά για ακόμα μια φορά φέτος δέχθηκε ένα "φθηνό" γκολ.

-47' Σώζει το ΑΠΟΕΛ ο Βάτερμαν που "νίκησε" τον Εζρά στο πλασέ

-47' Κίτρινη στον Έζρα. Τέταρτη για παίκτη της Μπερ Σεβά

-50' Νέα καλή φάση για την Μπερ Σεβά με σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Καρλάο που ήταν στο έδαφος έσωσε με το κεφάλι

-53' Διπλή φάση για το ΑΠΟΕΛ με Σάλαϊ και Μοράις. Κέρδος ένα κόρνερ

-55' Σουτ του Νουακάμε εκτός περιοχής, άστοχο. "Ανοικτό" το παιχνίδι με φάσεις μπροστά και από τις δυο εστίες

-59' Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι

-64' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζουν οι γαλαζοκίτρινοι! Κόρνερ του Ντέβι και ο Καζού εξ επαφής δίνει σκορ πρόκρισης στο ΑΠΟΕΛ

-70' Κίτρινη στον Ταχά

-75' Μέσα ο Γκέντσογλου, έξω ο Ζαχίντ. Ενισχύει το κέντρο για να προστατέψει το σκορ ο Μπαλταζάρ

-78' ΓΚΟΛ με τον Σόουζα! Ο Τάμαρι σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Γκορές απέκρουσε ασταθώς και ο Βραζιλιάνος πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-1

-83' Μέσα ο Μιλάνοφ, έξω ο Τάμαρι

-89' Mέσα και ο Ιωάννου, έξω ο Σάλαϊ

-91' Συρτό σουτ του Μελίκσον, έτοιμος ο Βάτερμαν

-93' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ με τον Σόουζα και πάλι! Στην αντεπίθεση ο Ντέβι έκανε εξαιρετική ενέργεια και έδωσε στον Καζού που "σέρβιρε" έτοιμο γκολ στον συμπατριώτη του.... Προβολή και 3-1.

-95' Κίτρινη στον Ιωάννου

-95' Κίτρινη στον Όγκου

-96' Κίτρινη στον Οχαγιόν

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Βούρος, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (75' Γκέντσογλου), Σάλαϊ (89' Ιωάννου), Τάμαρι (83' Μιλάνοφ), Ντε Βινσέντι

Μπερ Σεβά: Γκορές, Μπιτόν, Ταχά, Κάμπα (82' Μελίκσον), Οχαγιόν, Σεϊμάν, Όγκου, Έινμπιντερ (66' Μαμάν), Έζρα (76' Σάχαρ), Νουακάμε, Μπεν Μπασάτ

Κίτρινες:  Ντε Βινσέντι, Ιωάννου / Μπεν Μπασάτ, Σεϊμάν, Μπιτόν, Έζρα, Ταχά, Όγκου, Οχαγιόν