Με Τόρες και Χουράδο, εύκολα η ΑΕΛ! (Φώτος)

Δυο στα δυο για την ΑΕΛ που κέρδισε την Δόξα με 2-0. Η ομάδα του Κέρκεζ επικράτησε σχετικά άνετα της Δόξας και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα αν οι μεσοεπιθετικοί της ήταν πιο εύστοχοι. Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον πολύ καλό Μανού Τόρες, δεύτερο σερί γκολ για τον Ρούμπεν Χουράδο. 750 τα εισιτήρια του αγώνα.

Το Kerkida.net ήταν στο Τσίρειο στάδιο και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν...

- Έναρξη του ματς

-1' Πρώτη υποψία φάσης για την ΑΕΛ με τον Μπενίτεζ από αριστερά να γεμίζει στη περιοχή της Δόξας, απομακρύνει με δυσκολία η άμυνα.

-3' Προσπάθεια του Μυτίδη μαζεύει ο Γκρεμσλ.

-9' Σουτ του Αντάμοβιτς, πάνω από τα δοκάρια της Δόξας.

-12' Σπουδαία απόκρουση του Γκρεμσλ από το σουτ που επιχείρησε ο Μπενίτεζ μέσα στην περιοχή.

-18' Καλή φάση για την Δόξα με τον Ζατλ που έπιασε την κεφαλιά και τον Βοζίνια να μαζεύει δίχως δυσκολία.

-20 ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Τόρες. Ο Ισπανός μπήκε στην περιοχή και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Γκρεμσλ.

-25' Εξαιρετικός συνδυασμός Άλεξ Ντα Σίλβα και Τόρες με τον κόσμο να χειροκροτεί την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του Κέρκεζ.

-33΄ Επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Ζατλ δεν μπορεί να ελέγξει την μπάλα, διώχνει ο Νταβόρ.

-35' Σέντρα του Περέιρα, κεφαλιά ο Παβλόφ μαζεύει ο Βοζίνια. Ανέβηκε η απόδοση των φιλοξενούμενων.

Ημίχρονο

Έναρξη Β' ημιχρόνου

-46' Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Τόρες. Ο Μπενίτεζ από τα αριστερά είδε αφύλακτο τον Τόρες, του πέρασε τη μπάλα αλλά του σουτ του Ισπανού πήγε απελπιστικά άουτ.

-50' Κακή επιλογή του Μπενίτεζ να σουτάρει παρά να πασάρει στον ελεύθερο Μυτίδη. Η μπάλα πολύ πάνω από τα δοκάρια. Χάθηκε μια σημαντική ευκαιρία για την ΑΕΛ.

-52' Σουτ του Χατζηβασίλη αποκρούει εντυπωσιακά ο Βοζίνια.

-56' Εκτέλεση κόρνερ από τον Άλεξ, στην μπάλα ο Τεξέιρα, άουτ η προσπάθεια του Πορτογάλου.

-59' Σπουδαία φάση για την ΑΕΛ. Ο Μιτρέα σώζει την Δόξα την υστάτη, με τον Μυτίδη να είναι έτοιμος να σκοράρει αλλά ο Ρουμάνος αμυντικός έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

-61' Ορμητική η ΑΕΛ. Ο Άλεξ έξω από την περιοχή κάνει το σουτ, παρεμβαίνει ο Μιτρέα και διώχνει τον κίνδυνο.

-73' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα. Η ΑΕΛ ελέγχει το υπέρ της 1-0.

-75' Πρώτο κόρνερ για την Δόξα!

-77' Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μπενίτεζ να επιχειρεί το σουτ μέσα στην περιοχή, κόβουν οι αμυνόμενοι της Δόξας.

-80' Σουτ του Χουράδο στο ύψος της περιοχής, αποκρούει δύσκολα ο Γκρεμσλ.

-84' Ωραία κίνηση του Τόρες από τα δεξία, μπήκε στην περιοχή έπιασε το συρτό σουτ, μάζεψε δύσκολα ο Γκρεμσλ.

-86΄ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Ρούμπεν Χουράδο. Ένα γκολ που προήλθε από μια προσπάθεια του Ντα Σίλβα που είδε τον Ισπανό φορ, του πέρασε την μπάλα και αυτός είπε "ευχαριστώ". Χειροκροτεί ο κόσμος της ομάδας.