Το ντέρμπι... στην ΑΕΚ με ΙΒΑΝ! (Φώτος)

Ένα γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι ήταν αρκετό για να καθορίσει τον νικητή στην ΑΡΕΝΑ! Ο Σκοπιανός επιθετικός της ΑΕΚ ήταν ο μοναδικός σκόρερ στο ντέρμπι με την Ομόνοια και...χάρισε στην ομάδα του την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Παράλληλα, υποχρέωσε την Ομόνοια στην πρώτη της ήττα! Πολύ καλοί οι φιλοξενούμενοι, είχαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν. Βελτιωμένοι στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έφτασαν στο γκολ της νίκης.

-Η διάταξη της ΑΕΚ: Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Τόνιο, δεξί μπακ ο Ιγκόρ, αριστερό μπακ ο Ιωάννου και κεντρικό αμυντικό δίδυμοι οι Καταλά και Μοϊσόφ. Αμυντικά χαφ οι Λαρένα και Κάσες, δεξί χαφ ο Ασούμπρε, αριστερό χαφ ο Ακοράν, στην κορυφή της επίθεσης ο Τολεμές με τον Τρισκόφσκι λίγο πιο πίσω σε ελεύθερο ρόλο.

-Η διάταξη της Ομόνοιας: Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Μεχίας, δεξί μπακ ο Λόρα, αριστερό μπακ ο Λόπεθ και κεντρικό αμυντικό δίδυμοι οι Πρέτσε και Βύντρα. Αμυντικά χαφ οι Σοάρες και Γκόμεθ, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μόντες, έξω αριστερά ο Ζίβετς, έξω δεξιά ο Ραμίρεζ και στην κορυφή της επίθεσης ο Ντάρμπισαϊρ.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με την μπάλα να βρίσκεται κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

-10' Δεκάλεπτο χωρίς κάποια καλή φάση στο παιχνίδι.

-13' Κλασική ευκαιρία για την Ομόνοια! Μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά, Ντάρμπισαϊρ και Μόντες είδαν τα σουτ τους να κοντράρουν, στην εξέλιξη της φάσης ο Ραμίρεζ έκανε την κεφαλιά από κοντά με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Τόνιο.

-14' Κίτρινη στον Λόρα.

-15' Ωραίο σουτ του Μόντες, μπλοκάρει ο Τόνιο.

-16' Ξανά ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ντάρμπισαϊρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το αριστερό βολέ και ανάγκασε τον Τόνιο σε σπουδαία επέμβαση.

-17' Μικρή διακοπή, στο έδαφος τραυματίας ο Καταλά. Δέχθηκε χτύπημα στο κεφάλι με αποτέλεσμα να ματώσει.

-21' Επαναρχίζει ο αγώνας.

-23' Άλλαξε φανέλα, του έβαλαν επίδεσμο στο κεφάλι και επέστρεψε στο γήπεδο ο Καταλά.

-29' Καλό σουτ του Ζίβετς, σε κόρνερ ο Τόνιο.

-30′ Σέντρα του Μόντες, κεφαλιά του Ραμίρεζ απέκρουσε δύσκολα ο Τόνιο.

-34' Πρώτη φάση για την ΑΕΚ. Ο Ακοράν από καλή θέση έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-40' Πολύ καλά διαβασμένη η Ομόνοια. Πρεσάρει ψηλά, κλέβει μπάλες και τελειώνει γρήγορα επιθέσεις.

-44' Κόρνερ του Λαρένα, κεφαλιά του Μοϊσόφ, μπλοκάρει ο Μεχίας.

-45' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις. Αναμενόμενο με την διακοπή στον τραυματισμό του Καταλά.

-45+3' Παραλίγο αυτογκόλ! Ο Ιωάννου προσπάθησε με το κεφάλι να γυρίσει στον Τόνιο ενώ αυτός είχε φύγει από την γραμμή του. Η μπάλα είχε κατεύθυνση προς την εστία αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ πρόλαβε να γυρίσει και να διώξει με υπερένταση.

-Τέλος ημιχρόνου στο 0-0.

-46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Χέφελ αντί Λαρένα.

-47' Καλό σουτ του Ακοράν, αποκρούει ο Μεχίας.

-48' Κίτρινη στον Καταλά για φάουλ στον Ντάρμπισαϊρ.

-49' Γύρισμα με το κεφάλι από τον Πρέτσε, προβολή του Λόπεθ η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-60' Μειώθηκε ο ρυθμός, υπάρχουν σημάδια κούρασης.

-62' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι! Ο Χέφελ έκλεψε στο κέντρο, ο Ιωάννου με μεγάλη μπαλιά βρήκε τον Ακοράν σε θέση έξω δεξιά, αυτός έκανε το σωστό γυρισμα προς τον Τρισκόφσκι που με άψογο σουτ νίκησε τον Μεχίας για το 1-0!

-64' Κίτρινη στον Βύντρα.

-70' Προσπαθεί να αντριδράσει η ΑΕΚ αλλά δεν έχει φτιάξει κάποια αξιόλογη φάση.

-71' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Τομάς αντί Ασούμπρε.

-74' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Εντρένα αντι Ζίβετς και Τζαρσίνιο αντί Ραμίρεζ.

-75' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία αντί του τραυματία Ιωάννου.

-77' Κίτρινη ο Γκόμεθ.

-83' Εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, η μπάλα έξω.

-84' Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Γκρίνιτζ αντί του Μόντες.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Κίτρινη ο Ιγκόρ.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Μοΐσοφ, Καταλά, Ιωάννου (75'Γκαρσία), Κάσες, Λαρένα (46'Χέφελ), Ακοράν, Ασούμπρε (71'Τομάς), Τρισκόφσκι, Φλοριάν

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Λόρα, Πρέτσε, Βύντρα, Λόπεθ, Γκόμεθ, Σοάρες, Μόντες, Ραμίρεζ (74'Τζαρσίνιο), Ζίβετς (74'Εντρένα), Ντάρμπισαϊρ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καταλά, Ιγκόρ / Λόρα, Βύντρα, Γκόμεθ.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιώργος Νικολάου. Βοηθοί οι Μιχάλης Σωτηρίου και Χαράλαμπος Χαραλάμπους.