Με Ζαχίντ και Νατέλ... έβδομη σερί! (φώτος)

Έβδομη σερί νίκη για το ΑΠΟΕΛ - πέμπτη στο πρωτάθλημα - που μπήκε στο 2019 όπως ολοκλήρωσε το 2018. Κέρδισε την Δόξα με 1-2 και ανέβηκε στους 35 βαθμούς. Ο Ζαχίντ άνοιξε το σκορ στο 60', ο Νατέλ σκόραρε το 2ο στο 78' και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 82' με τον Παβλόφ. Δοκάρι για την ομάδα του Τραμεντζάνι είχε ο Νατέλ. Το www.kerkida.net ήταν στο Μακάρειο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-5' Σουτ του Ντε Βινσέντι από μακριά, άστοχο

-6' Εξαιρετική κάθετη του Βούρου, ο Νατέλ στην κίνηση σουτάρει έξω από πλάγια θέση

-15' Μεγάλη φάση για την Δόξα, ο Ζατλ κάνει εξαιρετική προσπάθεια και σουτ από διαγώνια θέση, ο Βάτερμαν διώχνει με γροθιές

-19' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, ο Γκρεμσλ με γροθιές απέκρουσε το μακρινό σουτ του Ζαχίντ

-Δεν μπόρεσε η ομάδα του Τραμεντζάνι να επιβάλει τον ρυθμό της στο πρώτο μισάωρο. Κρατά την μπάλα (65% κατοχή) αλλά δυσκολεύεται κόντρα στην Δόξα που αμύνεται πολύ καλά

-37' Καλό χτύπημα φάουλ του Ντε Βινσέντι από δύσκολη θέση, σε κόρνερ ο Γκρεμσλ

-38' Σουτ του Ζαχίντ από δύσκολη θέση, πάει παράλληλα με την εστία και άουτ

-39' Σουτ του Ζατλ από το ύψος της περιοχής, πάει έξω

-45+1' Φάουλ του Ντε Βινσέντι, πάει έξω

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή αλλά ήταν προβλέψιμοι και δυσκολεύτηκαν απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της ομάδας του Χατζηλούκα

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με μια αλλαγή. Έξω ο Ασαμόα που αντιμετώπισε πρόβλημα, μέσα ο Παπαφώτης

-Δεκάλεπτο χωρίς οποιαδήποτε καλή φάση. Αργός ο ρυθμός με την επανέναρξη

-Βολίδα του Μερκή από πολύ μακριά, δύσκολα ο Γκρεμσλ

-60' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ! Εξαιρετικός συνδυασμός Μπάλογκ, Καζού, Ζαχίντ με τον τελευταίο να παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή και να σουτάρει για το 0-1

-68' Μέσα ο Ευσταθίου, έξω ο Άδωνη

-70' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ του Μπάλογκ από το ύψος της περιοχής, σε κόρνερ ο Γκρεμσλ

-71' Απειλεί ξανά το ΑΠΟΕΛ. Τεράστια χαμένη ευκαιρία αυτή την φορά, με τον Γκρεμσλ να βγάζει με τα πόδια την απόκρουση στο κοντινό πλασέ του Νατέλ

-75' Κοντινό πλασέ του Νατέλ από πολύ δύσκολη γωνία μετά από ωραία προσπάθεια, ο Γκρεμσλ απέκρουσε ασταθώς

-Eλέγχει πλήρως η ομάδα του Τραμεντζάνι μετά το γκολ

-78' ΓΚΟΛ, 0-2 το ΑΠΟΕΛ. Εξαιρετική κάθετη του Βούρου από την άμυνα, βρήκε τον Νατέλ που από δεξιά μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Γκρεμσλ

-79' Μέσα ο Εφραίμ, έξω ο Μπάλογκ

-82' ΓΚΟΛ, μειώνει η Δόξα. Ολιγωρία στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ μετά από γέμισμα με φάουλ. Ο Παβλόφ από κοντά έσπρωξε την μπάλα στο πλεκτό αφού προηγουμένως ο Βάτερμαν δεν μπόρεσε να αποκρούσει και ο Ντε Βινσέντι πάνω στην τελική γραμμή δεν μπόρεσε να διώξει

-84' Μέσα ο Σόουζα, έξω ο Ντε Βινσέντι

-85' Κίτρινη στον Τίνκου για φάουλ τον Ζαχίντ

-85' Πολύ καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, ο Γκρεμσλ βγάζει ακόμα μια δύσκολη απόκρουση, σε πλασέ του Νατέλ

-86' Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ με δυνατό φάουλ του Νατέλ, στο "ριμπάουντ" ο Καζού σουτάρει και ο Γκρεμσλ διώχνει σε κόρνερ

-88' Σουτ του Νελσίνιο από πολύ δύσκολη θέση, σε κόρνερ ο Βάτερμαν

-90' Άλλη μια φάση για τους γαλαζοκίτρινους, ο Σόουζα περνά και τον Γκρεμσλ και πλασάρει από πολύ πλάγια, ο Σωτηρίου με προβολή στέλνει σε κόρνερ

-92' Κίνηση του Ενσούε από δεξιά και συρτό σουτ, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Δόξας

-93' Μέσα ο Μιλάνοφ, έξω ο Ενσούε

-Τέλος και το τρίποντο στο ΑΠΟΕΛ

Δόξα: Γκρεμσλ, Μπα, Τίνκου, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα (46' Παπαφώτης), Ζατλ, Παβλόφ, Άδωνη (68' Ευσταθίου), Σωτηρίου, Νελσίνιο, Παχίπης

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε (93' Μιλάνοφ), Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Νατέλ, Ντε Βινσέντι (84' Σόουζα), Ζαχίντ, Μπάλογκ (79' Εφραίμ)

Κίτρινες: Τίνκου / -

Διαιτητής: Αναστασίου Γιάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Νικήτα Στέλιος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μιχαηλίδης Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος