ΑΕΛ- Νέα Σαλαμίνα: Εννιά γκολ και νικητές οι γηπεδούχοι (Φώτος)

Πολλά γκολ και στη Λεμεσό, όπου η ΑΕΛ νίκησε με 5-4 τη Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστική της Β΄ Φάσης του Β΄ Ομίλου του πρωταθλήματος.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μίντσεφ που πέτυχε χάτ τρικ. Καλή εμφάνιση και από τον Σιλβέστρο που σκόραρε και αυτός και μοίρασε και μια ασίστ. Ο Μακρής χάρισε τη νίκη στην ΑΕΛ με την "χρυσή" του κεφαλιά στο 90+5'. Παπαγεωργίου, Νάρσιγκ (2) και ΜΙγκελίτο οι σκόρερ για τη Νέα Σαλαμίνα. Αδιάφορο βαθμολογικά το ματς αφού και οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποιο ιδιαίτερο στόχο. Στους 50 βαθμούς οι "λέοντες", στους 44 οι ερυθρόλευκοι.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Το kerkida.net σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα. Στην περιγραφή η Φυτούλα Μωυσέως στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή.

-Σέντρα στο ματς.

-6' Ο Μίντσεφ κερδίζει την μπάλα από τον Γκουνίνι, βγαίνει απέναντι από τον Κίσσα, αλλά ο Κύπριος κίπερ τον "νικάει" και μαζεύει την μπάλα.

-7' Σουτ του Κουσμάνοβιτς, άστοχο.

-13' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Παπαφώτης, Τζάλμα και Μίντσεφ συνδυάστηκαν ωραία, με τον τελευταίο να ανοίγει το σκορ με ένα πανέμορφο σουτ στην κίνηση...

-18' Σουτ του Μορέιρα, χτυπάει σε παίκτη της Νέας Σαλαμίνας η μπάλα και πάει σε κόρνερ. Αυτό είναι το πρώτο κόρνερ στο ματς.

-27' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Έγινε η σέντρα από τα δεξιά από τον Σιλβέστρο, ο Μίντσεφ κινήθηκε σωστά και με προβολή διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

30' Δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γκουανίνι.

-35' Σουτ του Καρλίτος, μαζεύει ο Ολιβέιρα την μπάλα.

-39' Αποχωρεί ο Μπεχαράνο με ενοχλήσεις.

a

-42' Ο Φράγκος στη θέση του Μπαχαράνο.

-Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-46' Βίκτωρος στη θέση του Ντάτκοβιτς.

-46' Μεντόζα και Μακρής μέσα, Κα και Σεργίου έξω.

-53' Σουτ του Παπαφώτη, άστοχο.

- 55' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα. Γέμισμα από τον Νάρσιγκ, "πιάνει αέρα" ο Ολιβέιρα, με προβολή ο Παπαγεωργίου μειώνει σε 2-1.

-56' Μέσα ο Μιγκελίτο, έξω ο Παπαγεωργίου. Μέσα και ο Κονέ, έξω ο Κουσμάνοβιτς.

-58' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Ο Σιλβέστρος με ωραίο σουτ νικάει τον Κίσσα και σκοράρει.

-68' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Μιγκελιτό μειώνει σε 3-2 με όμορφο πλασέ.

-69' Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μίντσεφ από κοντά να μην μπορεί να βρει στόχο

-72' Παπαφώτης έξω, μέσα ο Μαρς.

-73' Κίτρινη στον Καρλίτος.

-78' Ελέγχεται φάση για χέρι του Φραντζή.

-79' Ο βαρίστας καλεί τον ρεφ Σολωμού σε on field review.

a

-81' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα αποφασίζει ο ρεφ.

-82' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Νάρσιγκ από τα έντεκα βήματα κάνει το 3-3.

-85' Μέσα ο Μόρσει, έξω ο Σέρνιτς.

-86' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Ο Μίντσεφ κάνει το 4-3. Χατ τρικ από τον άσο της ΑΕΛ.

-89' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα, για χέρι του Μαρς.

-90' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Νάρσιγκ δεν αστοχεί από την "¨άσπρη βούλα".

-Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+5' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Ο Μακρής με κεφαλιά κάνει το 5-4.

Εντεκάδες:

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης,  Σέρνιτς(85' Μόρσει), Μορέιρα, Σιλβέστρος, Μίντσεφ, Τζάλμα, Σεργίου(46' Μεντόζα), Κα (46' Μακρής)

Στον πάγκο: Ανέστη,Μαρς, Τσούκα, Μόρσει, Κολιάς, Νεοφύτου, Κανό, Θεμιστοκλέους, Χριστοδούλου, Γενεθλίου.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας,Κονατέ, Ντάτκοβιτς(46' Βίκτωρος), Νάρσιγκ, Κουσμάνοβιτς(56' Κονέ), Μπεχαράνο(42' Φράγκος), Καρλίτος, Παπαγεωργίου(56' Μιγκελίτο), Λέουκο, Γκουανίνι, Γιάνκα.

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κουμούρης, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Ντιακιτέ, Κατσιάρης, Κορομά.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος