Κίτρινη κυριαρχία και πρόκριση (Στιγμιότυπα)

Δύο γκολ στην αρχή και το τέλος από Σάντσο και Ρόις έστειλαν την Μπορούσια Ντόρτμουντ στα προημιτελικά του Champions League (2-0 την Αϊντχόφεν).

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Μπορεί κάτι να έχει το νερό. Ή ο αέρας. Ή η φανέλα. Τέλος πάντων, κάτι πρέπει να υπάρχει εκεί στο Ντόρτμουντ που κάνει όλους τους παίκτες να αναζωογονούνται, όταν φοράνε την φανέλα της.

Ο Τζέιντεν Σάντσο έμοιαζε με ερασιτέχνη, όσο βρισκόταν στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι Βεστφαλοί άνοιξαν και πάλι την προστατευτική αγκαλιά τους και ο Άγγλος με δικό του καθοριστικό γκολ, τους έστειλε στους «8» του Champions League (2-0) απέναντι σε μία Αϊντχόφεν που… αυτοκτόνησε!

Μονότερμα

Αν κάποιος έβλεπε μόνο το πρώτο μέρος, θα πίστευε ότι παίζουν άντρες απέναντι σε παιδιά. Μία ομάδα προηγμένου πρωταθλήματος απέναντι σε μία που πρώτη φορά βρίσκεται σε τέτοιο γήπεδο. Η διαφορά ήταν σοκαριστική.

Σε όλο το πρώτο μέρος, η Ντόρτμουντ δεν έκανε ούτε ένα φάουλ! Ούτε ένα! Δεν χρειάστηκε κιόλας. Μόνο στο πρώτο μέρος οι Βεστφαλοί είχαν 10 τελικές, περισσότερες από όσες είχαν στην Ολλανδία στην πρώτη αναμέτρηση.

Είχαν την πρώτη μεγάλη στιγμή στο πρώτο λεπτό με τον Μάατσεν και άνοιξαν το σκορ στα 172 δευτερόλεπτα με συρτό σουτ του Σάντσο εκτός περιοχής, που πήγε σαδιστικά αργά στα δίχτυα του Μπενίτες.

Απέναντι σε μία σοκαρισμένη Αϊντχόφεν, οι Γερμανοί θα μπορούσαν (και έπρεπε) να είχαν καθαρίσει την μπουγάδα από το πρώτο μέρος.

Είχαν τις ευκαιρίες. Σε τρεις ευκαιρίες ο Μάλεν μάλλον… λυπήθηκε την παλιά του ομάδα (17’, 27’, 40’), ενώ από μία μεγάλη ευκαιρία απώλεσαν ο Μπραντ και ο Φίλκρουγκ.

Απόλυτη αλλαγή

Αυτό που είδαμε στο πρώτο ημίχρονο έγινε και στην επανάληψη. Από την ανάποδη όμως. Οι Γερμανοί επέλεξαν να κλειστούν πίσω και η Αϊντχόφεν έδειξε ότι μπορεί να χάσει γκολ με χίλιους τρόπους.

Ο Λοσάνο σημάδεψε το δοκάρι (53’), ενώ λίγο αργότερα ο Κόμπελ έκανε υπέροχη επέμβαση σε σουτ του Τέζε (56’).

Οι Ολλανδοί πίεζαν ασφυκτικά, όμως μία ομάδα που σκοράρει κατά ριπάς στο εγχώριο πρωτάθλημα, έβλεπε την εστία σαν κουμπότρυπα.

Ο Κόμπελ με νέα τρομερή επέμβαση είπε «όχι» στον Μπακαγιόκο (71’) και η PSV έμεινε ως το τέλος στο παιχνίδι, αφού το γκολ του Φίλκρουγκ (77’) ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ο Λουκ Ντε Γιονγκ έχασε ακόμα δύο ανεπίτρεπτες φάσεις για την κλάση του (85’, 94’), ενδιάμεσα το σουτ του Τέζε πέρασε ελάχιστα άουτ και στην τελευταία φάση του αγώνα από ένα λάθος στο κέντρο, ο Μάρκο Ρόις έφυγε μόνος του και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0 που έστειλε την ομάδα του Έντιν Τέρζιτς στα προημιτελικά.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Εμρέ Τσαν, Ζίλε, Χούμελς, Μάατσεν, Σάμπιτσερ, Οζκάν, Μάλεν (70’ Αντεγέμι), Μπραντ (58’ Νμέτσα), Σάντσο (75’ Ρόις), Φίλκρουγκ.

Αϊντχόφεν (Πίτερ Μπος): Μπενίτες, Τέζε, Σχόουτεν, Μποσκαλι, Ντεστ, Μάουρο Ζούνιορ (86’ Μπαμπαντί), Τιλ (46’ Λοσάνο), Φίρμαν (82’ Πέπι), Μπακαγιόκο, Τίλμαν, Ντε Γιονγκ.