Aγγλία-Σενεγάλη: "Πέταξε" για προημιτελικά με.... "τριάρα"

Η Αγγλία κέρδισε με 3-0 την Σενεγάλη και έτσι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ. Σκόρερ για τα "Τρία Λιοντάρια" οι Χέντερσον(38'), Κέιν(45+3) και Σάκα(57').

Η Εθνική Αγγλίας θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τη Γαλλία, που επιβλήθηκε 3-1 της Πολωνίας.

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στην αναμέτρηση.

4' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

5' Πρώτη καλή στιγμή για τη Σενεγάλη, με τον Ντιά να μπαίνει στην περιοχή της Αγγλίας αλλά τον Μαγκουάιρ να τον ανακόπτει.

8' Παραλίγο το λάθος στην άμυνα των Αφρικανών, δεν μπόρεσε να επωφεληθεί ο Σάκα.

10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Άγγλους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

-Στο 60% η κατοχή της μπάλας για τους Βρετανούς.

18' Προσπαθήσει να κερδίσει μέτρα η Σενεγάλη.

23' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σενεγάλη. Εξ επαφής ο Σαρ έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά άουτ μετά από μπαλιά του Ντιατά και προσπάθεια του Ντιά.

-Ελέγχθηκε η φάση από το VAR για πέναλτι, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι αμυντικού όμως δεν δόθηκε κάτι.

32' Μεγάλη ευκαιρία για την Σενεγάλη.  Μετά από λάθος της αγγλικής άμυνας, ο Ντιά βρέθηκε στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε το σουτ αλλά νικήθηκε από τον Πίκφορντ.

36' Πολύ πιο απειλητικοί οι Αφρικανοί εδώ και περίπου 15 λεπτά.

χετ αγγ-σεν 1-0

39' ΓΚΟΛ 1-0 η Αγγλία. Μία φορά έβαλαν την μπάλα κάτω οι Άγγλοι, με τον Μπέλιγχαμ να κάνει το γύρισμα και τον Χέντερσον να σκοράρει από κοντά.

41' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία. Γύρισμα Σάκα από τα δεξιά, ο Κέιν δεν είχε καλή ισορροπία και σούταρε ψηλά άουτ.

44' Δείχνει τα έχει χαμένα η Σενεγάλη μετά το γκολ.

45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

κειν 2-0 αγγ-σεν

45+3' ΓΚΟΛ 2-0 η Αγγλία!  Υποδειγματική αντεπίθεση και ο Κέιν πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο φετινό Μουντιάλ με τρομερό τελείωμα,

Τέλος στο πρώτο μέρος...

- Έναρξη...

- 50' Άστοχο το σκαστό σουτ του Σαρ από μακρινή απόσταση.

- 54' Σουτ του Σάκα από πλάγια θέση, η μπάλα ψηλά άουτ...

- 58' ΓΚΟΛ 3-0 για Αγγλία. Γύρισμα του Φόντεν από αριστερά, ο Σάκα το πλασέ ο οποίος από κοντά δεν αστόχησε...

- 75' Φάουλ σε καλή θέση για τη Σενεγάλη, λίγο άουτ η εκτέλεση του Σαρ.

- 84' Kεφαλιά του Σα, η μπάλα ψηλά άουτ...

- 4 λεπτά έξτρα χρόνος...

- ΤΕΛΟΣ

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Χέντερσον, Μπέλιγχαμ, Ράις, Φόντεν, Σάκα, Κέιν

ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Σις, Ν. Μεντί, Εντιαγέ, Τζέικομπς, Ι. Σαρ, Ντιά, Ντιατά

Διαιτητής: Ιβάν Σίσνερος (Ονδούρα)

Α-Σ

*Για να φτάσουν ως εδώ, οι Άγγλοι τερμάτισαν πρώτοι μπροστά από ΗΠΑ, Ιράν και Ουαλία. Οι δε Σενεγαλέζοι, είδαν την πλάτη των Ολλανδών αλλά άφησαν εκτός Εκουαδόρ και Κατάρ.

*Πρώτη συνάντηση για τις δύο ομάδες, με τους Άγγλους πάντως να είναι αήττητοι κόντρα σε Αφρικανούς (14-6-0).

*Σε νοκ άουτ Μουντιάλ, τα «τρία λιοντάρια» είχαν επικρατήσει 3-2 του Καμερούν το 1990.

* Το άρθρο περιλαμβάνει διαφήμιση από την Bet on Alfa.